VÍCE SVĚTLA: NĚMECKÉ POSELSTVÍ PRO LEPŠÍ ZÍTŘKY ROZSVÍTÍ CENTRUM PRAHY

Poslední Goethova slova na fasádě Goethe-Institutu. Foto Tomáš Slavík, Signal kolektiv
Poslední Goethova slova na fasádě Goethe-Institutu. Foto Tomáš Slavík, Signal kolektiv

Již zítra v 17:49 minut bude na fasádě Goethe-Institutu rozsvíceno poselství, které shrnuje rozčarování z právě končícího roku a představuje naději pro rok příští. „Mehr Licht“ neboli „Více světla“ přeje Goethe-Institut spolu se Signal Festivalem všem Pražanům i přespolním.

 

„Na konci roku přichází tma. Dlouhé večery a temné noci. Světlo se ztrácí. Letos to ale bylo jiné. Tma jako by zahalila celý rok 2020. Ani Signal Festival letos nerozsvítil pražská prostranství, jak se tomu stalo v posledních letech tradicí,“ komentuje programový ředitel Signal Festivalu Matěj Vlašánek.

 

„Mehr Licht“ neboli „Více světla“. Tak údajně zněla poslední slova Johanna Wolfganga von Goethe. Světlo bývá často poslem naděje a bezpečí, které tolik potřebujeme, když nám je špatně. Když se nedaří.   

 

„Pandemie koronaviru nás už dlouho nutí k tomu, abychom náš krásný dům na vltavském nábřeží drželi v omezeném provozu, nebo jej občas pro veřejnost zcela uzavírali. Knihovna, společenské sály, výstavní prostory, dětský koutek ani kavárna nepřivítaly v roce 2020 zrovna mnoho návštěvníků. Řekli jsme si ale, že pokud nemůžeme pozvat lidi do budovy, postavíme na scénu celou budovu a proměníme ji ve vyjádření naděje,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu Angelika Ridder. „Domnělým Goethovým citátem chceme dát najevo víru ve světlejší budoucnost a ukázat veřejnosti, že tu pro ni jsme i nadále,“ dodává Ridder.


Signal Festival a Goethe-Institut chtějí společně alespoň symbolicky dodat Pražanům trochu světla v této náročné době. Neonová instalace nesoucí poslední Goethova slova „Mehr Licht“ bude rozsvícena 18. prosince v 17:49. Hodina a minuta rozsvícení symbolicky odkazuje k datu Goethova narození: 1749. 

Zářit bude až do 31. března 2021. 

 

Co? Světelná instalace MEHR LICHT na fasádě Goethe-Institutu

Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Kdy? Od 18. prosince 2020, 17:49 do 31. března 2021

 

Comments

comments

Vyhledat