Videoklipy budou mít vlastní ceny No Stress Music Video Awards

Petr Krupička, nedori
Petr Krupička, nedori

Nejen v Česku, ale po celém světě vzniknou každý rok stovky až tisíce videoklipů. Pracují na nich jak začínající, tak respektovaní filmoví tvůrci, a přitom vlastní ocenění nemají. Většinou se musí spokojit s obecnou kategorií v rámci hudebních cen, případně filmových festivalů. A právě to chtějí No Stress Music Video Awards (NSMVA) změnit. První ocenění budou známi v dubnu 2021.

„V Česku každoročně vznikne kolem stovky klipů, ale pokud se některému z nich dostane nějakého ocenění v oblasti hudebních cen, bývají to ty od mainstreamových interpretů. Přitom velmi často klipy pro menší kapely bývají zajímavější a nápaditější. Proto jsme se rozhodli vybudovat No Stress Music Video Awards, které by daly vědět o zajímavých klipech, ale stejně tak nabídly ocenění a podporu mladým tvůrcům. Toto ocenění jim dá i možnost dát o sobě vědět a proniknout svou tvorbou třeba i za hranice své země. Také proto jsme se rozhodli pro mezinárodní formát soutěže, protože videoklipy mluví k divákům univerzálním jazykem, tedy obrazem a hudbou,“ vysvětlují David Laňka a Martin Müller, organizátoři No Stress Music Video Awards.

Na rozdíl od jiných cen v rámci, kterých jsou videoklipy oceňovány, se NSMVA ve svých soutěžních kategoriích nezaměřují pouze na hodnocení klipu jako celku, ale oceňují jednotlivé tvůrčí a umělecké profese, které jsou při tvorbě finální podoby video klipu důležité. NSMVA jsou vyhlašovány v kategoriích:

  • Nejlepší videoklip roku
  • Nejlepší režie
  • Nejlepší kamera
  • Nejlepší střih
  • Nejlepší herecký výkon
  • Cena za kreativní přístup
  • Nejlepší nízkorozpočtový klip
  • Překvapení roku
  • Síň slávy

 

Oceněné v jednotlivých kategoriích bude vybírat odborná porota, ve které zasedají například Milan Cais z Tata Bojs, výtvarník Jan Gemrot, filmový střihač Ondřej Hokr, německý filmový kameraman Timm Lang a další, přičemž organizátoři NSMVA slibují ještě další zajímavé osobnosti.

Porota také každý rok vybere osobnost do Síně slávy. „V každém roce bude oceněna významná osobnost, která se podílela na globálním uměleckém posunu videoklipů z jednoho vybraného státu. Kdo bude jako první uveden do Síně slávy, si ale zatím necháme pro sebe,“ říkají David Laňka a Martin Müller a dodávají, že kromě unikátní sošky, získají ocenění také další zajímavé odměny.

Videoklipy do No Stress Music Video Awards je možné přihlašovat do 28. února 2021. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 28. dubna 2021 v pražském Le Royal Theatre.

Generálním partnerem NSMVA je UniCredit Bank.

Více informací na www.nsmva.com.

Comments

comments

Vyhledat