Tipy na týden 13. -19. března: Lohengrin v kinech, Kintera v DOXu a norské podivno v Hybernské

MET: Live In HD uvede 18.3. přenos nové inscenace Lohengrina v českých kinech / Foto (c) Aerofilms.
MET: Live In HD uvede 18.3. přenos nové inscenace Lohengrina v českých kinech / Foto (c) Aerofilms.

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

Večer bizarního porna / Hoří, má panenko / Velké nic  a další

Pilotů:

Tár / Všechno dobře dopadne / Chlast a další

Ponrepo:

Tabu / Karanténa   a další

Dlabačov

Služka / A pak přišla láska… / Je mi ze sebe špatně  a další

Kino BALT

Iron Sky RUMOVÉ KINO  / Zatmění / Balt Kraťasy a další

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT

 

Filmy, projekce, festivaly:

16.3. 20:30 Světlo (v rámci Festival Spectaculare) / Bio Oko

Megaloman i génius, německý skladatel Karlheinz Stockhausen je důležitým průkopníkem elektronické hudby. V roce 1977 začal pracovat na ambiciózním operním cyklu Licht, svůj plán ale naplnil jen pár let před svou smrtí a cyklus nikdy nebyl inscenován. Až v roce 2019 se výzvy chopila Nizozemská národní opera a snímek Licht mapuje vznik této velkorysé, patnáctihodinové produkce.

16.3. Ostrava Kamera Oko -pásmo krátkých filmů

Soutěž krátkometrážních filmů festivalu Ostrava Kamera Oko představuje každoročně mladé talenty kameramanského umění z České republiky a Slovenska. Předvýběr pásma probíhá prostřednictvím nominací od předchozích laureátů a nechává tak mladé tvůrce upozorňovat na sebe navzájem. Soutěžící si pak sami volí dílo, kterým se chtějí aktuálně prezentovat. Selekce tak vždy zastupuje různorodá témata, žánry i přístupy k práci s kamerou.

 

16. – 19.3. Festival bulharských filmů / Lucerna 

 

17.3. 20:30 Je nalezena tím, koho hledá / Ponrepo PREMIÉRA

Filmový portrét překladatelky Anny Kareninové Je nalezena tím, koho hledá zobrazuje křehký svět ženy, která se po smrti manžela vyrovnává se svou samotou. Snímek, jenž získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě cenu za nejlepší kameru v sekci Česká radost, natočil čerstvý absolvent katedry dokumentární tvorby pražské FAMU Petr Michal. Dokument vstupuje do distribuce 17. března; ve stejný den proběhne v pražském kině Ponrepo jeho premiéra. 

 

18.3. The Met: Live in HD – Lohengrin / Světozor, Aero a další kina

Po sedmnácti letech se na scénu Metropolitní opery vrací Lohengrin romantického skladatele Richarda Wagnera v novém a snovém pojetí režiséra Françoise Girarda, který v roce 2013 s triumfálním úspěchem režíroval v Met křehkou produkci Wagnerova Parsifala. Romanticky heroickou tragédii o labutím rytíři si můžete vychutnat v kinech v přímém přenosu v sobotu 18. března od 16:45, nebo ze záznamu v neděli 2. dubna od 15:00 v pražském Biu Oko.

 

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

13.3. 20:30 Přízrak svobody

15.3. 20:30 Viridiana

18.3. 20:30 Anděl zkázy

5.3. – 18.3.  Pragueshorts film festival / ONLINE na KVIFF.TV

 Festival je soutěžní festival krátkých hraných filmů a 3D animací. Program festivalu tvoří: Mezinárodní soutěž krátkých hraných filmů a 3D animací do 30 minut Národní soutěž krátkých hraných filmů do 30 minut Soutěž Labo – soutěž experimentálních krátkých filmů do 30 minut Nesoutěžní informativní filmové přehlídky, retrospektivy, portréty, pocty a jiné doprovodné akce. Délka jednotlivých filmů v nesoutěžních informativních sekcích nepřekročí délku 30 minut.

V neděli 5. 3. na KVIFF.TV startuje jeho online část, která potrvá do soboty 18. 3. Diváci zde budou moci zhlédnout přes 60 snímků z festivalového programu, včetně většiny oceněných snímků.

 

24.2. –  23. 4. Tmání / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně (Husova 18).  VR PROJEKCE

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven.

 

21.2. –  31.3. Filmy 30. Českého lva na dafilms.cz   ONLINE

Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen.

 

Dokumentárně výtvarný film Malinká mapuje protnutí vesmírů dvou absolutně odlišných fotografických šílenců, jejichž společným kamarádem je kytovec a společnou vášní posedlost honbou za slunečním svitem nad vodou i pod ní.

 

 

 

13.3. James Heather (UK), Dobrawa Czocher (PL) / Palác Akropolis

Dvě výrazné hudební osobnosti vystoupí v jeden večer v Paláci Akropolis! Britský klavírista a skladatel James Heather se po několika letech vrátí na Spectaculare a polská čelistka Dobrawa Czocher vystoupí poprvé sólově, se zbrusu novým debutem, jež vychází v lednu 2023.

 

14.3. Bloodywood (IND) / Rock Café

Metal z Indie? No jasně, proč ne! Bloodywood začali nejdříve tvořit metalové covery známých popových hitů, ale časem se propracovali i k vlastní tvorbě

15.3. Jacob Lee (AU) / Café V lese

 

15.3  Three For Silver (US) / Klubu Foyer Šumperk

Three For Silver posluchačům přibližují tradiční hudbu ze západního pobřeží USA. Basová kytara, akordeon a křišťálově čistý hlas tak přinášejí ojedinělou fúzi folku, blues, country a root music. Březnový klubový večer nabídne dokonalou ochutnávku těch nejryzejších tónů, které utvářely americkou hudbu v průběhu minulého století.

16.3. DVA + AMETYST / Kabinet MÚZ Brno

Pop z neexistujících rádií Dva doplní Ametyst, což je nová alternativní skupina, kde své síly spojili členové Nejhodnějších Medvídků s Ventolinem.

16.3. KAŽDÝ MÁ V SOBĚ DVA VLKY / Divadlo Archa DIVADLO

Jsou mladí, vzdělaní, úspěšní, jejich rodiče si přejí, aby jim svět ležel u nohou. Vietnamci druhé generace však chtějí žít po svém. Rozdíly mezi nimi a Čechy přitom stále přetrvávají, i když se obě komunity každou další generaci více sbližují. A právě na autentické příběhy tří mladých Vietnamců láká pražské divadlo Archa v nové inscenaci nazvané Každý má v sobě dva vlky.

 

17.3. SCI*FI*PSI PRESENTS BURROW (DOUPË) vol. 2 / Vlkova 26

Burrow (Doupë) w/ Scifipsi : Kerob Brk & Rondonomicon, DJ K4M & Nidraj (Ewisax)

 

18.3. Liquicity / Malá sportovní hala v Holešovicích

 

19.3. Thurston Moore (USA)/ MeetFactory, Praha

Na začátku 80. let spoluzaložil Thurston Moore jednu z nejosobitějších kapel všech dob, Sonic Youth. Byť celou dobu svojí existence stáli jednou nohou v punk rocku a druhou v avantgardě, kapele se podařilo odehrát koncerty na těch nějvětších světových stadionech a hudebním světem otřásla natolik, že její vliv doznívá ještě dnes.

 

 

 

Nově zahájené výstavy:

10. 3. – 20. 8. 2023 Krištof Kintera: HOW CAN I HELP YOU? / Centrum současného umění DOX

Žádné kresby tuší na papíře, žádné čáry tužkou ani reprodukce skicáků. Přesto Krištof Kintera tvrdí, že vystavuje KRESBY. Na 300 děl jednotného formátu se představuje ve společné site-specific instalaci ve třech patrech věže pražského Centra DOX. Dohromady tvoří osobní zpověď umělce, který na jednotlivých stránkách pomyslného deníku zaznamenává to, co ho zajímá, frustruje i děsí.

 

17.3. – 8.4. Jan Poš – Časová pole / The Chemistry Gallery

Výstava zkoumá vztah virtuálního a reálného prostoru a rozšiřuje způsob autorova uvažování o site specific instalaci a vztahu materiálních objektů s jejich 3D předobrazy. Jednotlivá díla, která budou reagovat na prostory galerie, vtáhnou návštěvníka přímo do základních souřadnic 3D programu, ve kterém díla vznikají v podobě modelů a simulací.

 

10. 3.  – 4. 6. 2023  Jakub Špaňhel : Oblaka pod zlatými hvězdami  / SMETANAQ GALLERY

Galerie SmetanaQ otevírá výstavu malíře Jakuba Špaňhela Oblaka pod zlatými hvězdami. Jeden z nejvýraznějších aktérů na současné české vizuální scéně na ní představí vybraná díla z předchozí tvorby, nové obrazy vytvořené přímo pro SmetanaQ Gallery a site-specific malby na monumentálních šestimetrových plátnech.

 

1.3. – 2.4. Finalisté Czech Grand Design / Galerie České spořitelny

V Galerii České spořitelny si až do 2. dubna můžete prohlédnout tvorbu finalistů ve všech kategoriích cen Czech Grand Design. Výstava finalistů nabízí unikátní pohled na práci nejúspěšnějších českých autorů, kteří obdrželi nominaci na prestižní ocenění Czech Grand Design. Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku.

 

25. 2. – 26. 3. Jana Mašterová: Pomocní andělé / FN Motol, spojovací chodba k Velké posluchárně přístupné 6:00-22:00 hod.

Fotografka Jana Mašterová představuje od soboty 25. února 2023 ve Fakultní nemocnici v Motole fotografie z dokumentárního cyklu, který vznikl na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Nové Město na Moravě. Soubor nazvaný „Pomocní andělé“ zachycuje práci sanitářů a sanitářek tohoto oddělení. V roce 2022 zvítězil v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život.

Jana Mašterová -Pomocní andělé / 25. 2. – 26. 3. 2023 / Přízemí budovy ředitelství FN Motol

 

7. 3. – 21. 5. 2023 Karel Otto Hrubý: Retrospektiva /  Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie

Výstava se soustřeďuje jak na počátky díla Karla O. Hrubého, kdy navazoval na tradice české meziválečné avantgardní fotografie, dále pak na fotografie vytvořené v duchu socialistického realismu, snímky s folklórní tematikou a fotografie poetizující každodenní události. V šedesátých letech se Hrubý začal věnovat inscenované fotografii, na kterou organicky navazují jeho mladší koláže a v neposlední řadě malby, jimž se věnoval od osmdesátých let, kdy už nefotografoval. Stálým objektem jeho zájmu byla krajina, a to jak ta idylická, tak člověkem zdevastovaná.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

1.3. – 31.3. Březen – měsíc čtenářů  / Městská knihovna v Praze

Také letos si Městská knihovna v Praze připravila pro své čtenáře bohatou škálu aktivit a událostí, které se vážou k Březnu – měsíci čtenářů. Akce se přitom netýkají jen literatury a čtení, ale svou událost v programu si může najít každý. Více o programu najdete na stránkách knihovny www.mlp.cz.

 

14. 3. | 16:00 Tramvaje Tatra / MLP Ústřední knihovna – Klubovna PŘEDNÁŠKA

Velkoprostorové tramvaje řady T jezdí Prahou více než sedmdesát let. První cestující svezly v roce 1952. O deset let později začaly sloužit legendární vozy T3, které potkáváme dodnes, a které se staly jedněmi z nejpočetnějších tramvají na světě. Historii vozidel z továrny Tatra Smíchov nám přiblíží
Robert Mara, vedoucí archivu DPP.

14.3. Křest knihy Paměti z karantény / Muzeum města Ústí nad Labem

Kniha s podtitulem „Válka, odsun, normalizace versus Covid 19“, je završením kampaň muzea, které se snažilo udržet kontakt s veřejností během nuceného uzavření a nabídnout povzbudivou náplň seniorům izolovaným v bytech. Více na stránkách muzea: https://www.muzeumusti.cz/novinky/vychazi-kniha-z-kovidove-ery-pameti-z-karanteny/

 

15.3. IDYLA VERSUS HOROR: večer s norským podivnem / Čítárna, Kampus Hybernská

Knize Je nás pět norského autora Mattiase Faldbakkena i fenoménu podivna v severské, a především norské literatuře věnuje Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 a nakladatelstvím Kniha Zlín ve středu 15. března literární večer. Během něj si bude moderátorka Jitka Hanušová povídat s překladatelkami Zuzanou Mickovou a Jitkou Jindřiškovou. Debatu doplní čtení ukázek v podání herce Martina Severýna.

 

15.3. 19:00 Stezka Českem / KC BESEDA Klánovice PŘEDNÁŠKA

Stezka Českem je 1000 a 1000km dlouhý přechod ČR, na který můžete jít i vy. Pokud chcete vědět, jak vyrazit, proč vyrazit a jak přežít hory, sebe a své kamarády na dlouhých pochodech, je tato přednáška pro vás. Velmi nevážné povídání o našich horách, chození v nich, a všem, na co se zeptáte.

 

27.3. Křest knihy Roy Ellis: The Boss Skinhead / Second Shot (Bořivojova 536)

Legendární jamajský zpěvák Roy Ellis si pro napsání biografie vybral českého novináře Honzu Vedrala! Ten knihu oficiálně uvede do prodeje již v pátek 17.3.
 
 
 
 

Od 18. 3.  Nová expozice trampingu / Muzeum Jílové u Prahy

Foto archiv Muzeum Jílové u Prahy

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu. V jílovském muzeu, které se specializuje přednostně na zlato, právě z toho důvodu vznikl projekt nové expozice, která nabídne řadu možností, jak atraktivně prezentovat veřejnosti historii i současnost trampingu. Návštěvníci si tak mohou v rámci prohlídky posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na řeku Vltavu, pročíst si tematické časopisy, prohlédnout si interiér chaty a nechybí zde ani kadibudka – nezbytná to výbava osadních obydlí.
Více na www.muzeumjilove.cz

 

 


19.3. 09:00 Den Vltavy / kolem řeky Vltava v Praze

Více informací na https://www.vsevltavskyspolek.cz/

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (10. března 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 


Od 8.3.  můžete sledovat na webu iVysílání České Televize dokumentární film Vinyl, který vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Více na https://www.ceskatelevize.cz/porady/14288771742-vinyl/

Foto Jace Afsoon / Unsplash

 

Televizní tip: Oscarový favorit Všechno, všude, najednou na novém TV programu CANAL+ Action

TV program CANAL+ Action jen pár hodin před slavnostním udílením letošních Cen Akademie odvysílá akční sci-fi komedii Všechno, všude, najednou. Film je nominován na Oscara hned v 11 kategoriích, včetně nejlepšího filmu, režie, scénáře i herečky v hlavní roli. CANAL+ Action uvede Všechno, všude, najednou v české a slovenské premiéře v neděli 12. března od 20.05. Reprízy následují v pátek 17. března od 21.55 a ve středu 29. března od 23.15

Film Všechno, všude, najednou bude uveden na novém TV programu CANAL+ Action


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat