V rámci Spectaculare10 vystoupí britský klavírista James Heather a polská čelistka Dobrawa Czocher

James Heather  / Foto archiv Spectaculare
James Heather / Foto archiv Spectaculare

Festival Spectaculare pokračuje po zahajovacím víkendu dalším zahraničním koncertem. V Paláci Akropolis vystoupí toto pondělí dvě stěžejní osobnosti současné klasické hudby. Britský klavírista James Heather představí svou dobrodružnou cestu hudební improvizací i promyšlenými skladbami, které sklízí úspěch jak u kritiky, tak u milionů posluchačů na Spotify. Polská královna violoncella Dobrawa Czocher přiveze pražskému publiku své čerstvé debutové album Dreamscapes. Před rokem v Paláci Akropolis doprovázela Haniu Rani, v březnu vystoupí v ČR poprvé sólově. Oba koncerty doprovodí site-specific vizualizace Lindy Retterové a Jana Petýrka.

Klavírista a skladatel James Heather popisuje svůj styl komponování jako „hudbu pulzu“. Lidské instinkty a dynamika každého momentu má u něj přednost před notovým záznamem nebo metronomem, skladby se rodí z improvizace a posluchače vedou na dobrodružnou cestu, kde nikdo neví, co se stane v dalším momentě. Heather má kořeny v klubové hudbě, spolupracoval s Mumdancem nebo Rogerem Robinsonem a nahrával klavír do jedné skladby Coldcut. Právě klasikové britského acidhouseu a zakladatelé Ninja Tune si pak Heathera přetáhli na svůj nový label Ahead Of Our Time, kde vyšel jeho debut Stories From Far Away On Piano.

James Heather ale také natáčel s japonským klasikem Ryuichi Sakamotem a jeho skladby remixovala Sarah Davachi. Zatím poslední deska Invisible Forces z roku 2022 sklidila skvělé kritiky a skladby Ultraviolet a zejména Beginnings vystřelily v druhé půlce roku 2022 mezi světově nestreamovanější klavírní skladby na Spotify.

Polská čelistka Dobrawa Czocher hrávala roky vážnou hudbou v orchestrech nebo komorních tělesech, její vlastní skladby jsou ale otevřené i novějším postupům a Czocher se snaží nacházet most mezi minulostí a současností. Její hlavní zbraní je schopnost spojovat virtuozitu s nekonečnou hudební imaginací a umem kondenzovat do melodií silné emoce.

Roky nahrávala v dvojici s klavíristkou Haniou Rani, v jejíž společnosti už v Čechách vystoupila v rámci Spectaculare v roce 2021. Jejich nahrávky vycházely na prestižní značce Deutsche Grammophon. Poprvé sólově se Czocher představí v Praze se svým debutem Dreamscapes, jež vyšel v lednu 2023.

Pořadatelem festivalu Spectaculare je Palác Akropolis.

Facebook: www.facebook.com/festivalspectaculare

Instagram: www.instagram.com/spectaculare_music

 

James Heather (UK), Dobrawa Czocher (PL)

13. března 2023 19:30

Palác Akropolis

VJs: LInda Retterová, Jan Petýrek

Vstupenky: 440 czk + popl.

Comments

comments

Vyhledat