Ex libris, malá vizitka majitele knihy. Kdy cenu knihy zvedne a kdy naopak sníží?

Knihobot
Knihobot

Ukažte nám ex libris a my vám řekneme, komu kniha doopravdy patří. Už od středověku si lidé rádi do svých knih vlepovali umělecky zpracované štítky, případně do nich razítkem tiskli svá jména a rody, aby ukázali, kdo je vlastníkem publikace. Knižní značky ale nejsou nic neobvyklého ani dnes – s návratem k budování rodinných knihoven nad nimi opět uvažuje stále více Čechů, ať už kvůli katalogizaci titulů, větší šanci, že se knihy neztratí při půjčování, nebo zkrátka jen kvůli tomu, že ex libris je stylové. Možností jak vyrobit vlastní knižní značku je spousta a zvládne je každý. Co by měla obsahovat? Jak si vytvořit vlastní návrh? A jaký má ex libris vliv na cenu knihy? Jak upozorňuje Pavel Pekař, jeden ze spoluzakladatelů moderního antikvariátu Knihobot, občas je právě ex libris zbytečnou bariérou v prodeji.

Krátká cesta do historie

Dějiny označování knih začínají už ve středověku. Ex libris využívali jak učenci, tak panovníci, kteří pomocí dobových razítek, vpisků, reliéfů a vlepených štítků do knih navždy zvěčnili svá jména i zdobné rodové erby. Za zpracováním ex libris navíc často stáli velcí výtvarníci, díky jejichž návrhům se z knižních značek stávala samostatná umělecká díla, která jsou dodnes centrem zájmu mnoha sběratelů. Mezi cennými kusy tak najdete například návrhy od osobností, jakými byli Alfons Mucha, Mikoláš Aleš, Josef Mánes nebo Albrecht Dürer. Tvorbě ex libris se však ve velkém věnují i současní umělci.

Jak si vyrobit vlastní ex libris?

Knižní značky rozhodně nepatří jen do vysokých uměleckých sfér, vlastní ex libris může mít každý milovník knih a ani k tomu nepotřebuje kdovíjaké výtvarné schopnosti. Ve značce by nikdy nemělo chybět spojení „Ex libris“, případně „Z knihovny…“ nebo „Tato kniha patří…“, a jméno majitele. Použití dalších grafických prvků je čistě individuální a záleží na kreativitě a potřebách majitele knížky, případně grafika.

A jak tedy vlastní návrh získat?

  • Vlastní výroba

Máte estetické cítění a baví vás grafika? Skvělé, v tom případě se autorem ex libris můžete stát přímo vy. Knížku si samozřejmě můžete označit jen vlastní vpiskou, stejně tak si ale návrh můžete připravit v jakémkoliv grafickém programu a poté do knížky vlepit jako samostatný štítek nebo si podle něj nechat vyrobit razítko. Poměrně citlivé vůči knize a zároveň výrazné je ex libris pomocí slepotiskových kleští, které na stránce vytvoří „prostorové razítko“, jaké znáte například z diplomů nebo certifikátů. Fajnšmekři si navíc jednotlivé značky mohou číslovat a mít tak přesný přehled, kolik knih mají v knihovně.

  • Pomoc na webu

Cítíte, že grafika a výtvarnictví nejsou vaše silné stránky? Porozhlédněte se po různých tvůrčích webech a obchodech. Na nich se spojte s nezávislými tvůrci nebo designéry, kteří vám za rozumné peníze vyrobí vlastní návrh nebo rovnou linoryt či razítko. Začít můžete na známých DIY stránkách, jako je Etsy.com nebo Fler.cz.

  • Umělecká tvorba

Myslíte to se svou knihovnou vážně a chcete, aby vaši knižní sbírku zdobila opravdová umělecká ex libris? Oslovte známé umělce nebo designéry a domluvte se na tvorbě návrhu na zakázku. Výraznějšími náklady na druhé straně vyváží vysoká umělecká hodnota, která později může při prodeji knih výrazně pomoci. V takovém případě však nezapomeňte dílo umělce v návrhu patřičně signovat.

Kam ex libris umístit?

Standardně se umisťuje na předsádku, a to buď na takzvanou druhou stranu obálky, tedy na vnitřní desky knihy na titulní straně, anebo na „první list“ knihy. Občas je možné setkat s přítomností ex libris v horní nebo spodní části titulní strany díla.

Knižní značka a hodnota knihy

Pokud kniha obsahuje ex libris od významného umělce, je logické, že její celková hodnota bude mnohonásobně větší než bez něj. Podobně mohou zaujmout také slavná jména, kterým kniha původně patřila.

Na druhou stranu běžné štítky se jménem vlastníka mohou například při prodeji v antikvariátu uškodit. Pokud se tedy nehodláte stát slavnými (anebo jimi už nejste), zvažte, zda svým ex libris knihu spíše neznehodnotíte.

„Obecně vzato platí, že kniha je vždy nejlépe prodejná v naprosto původním stavu. I dobře míněné vylepšení v podobě ex libris tedy může snižovat její hodnotu při prodeji, zejména pokud se nejedná o tak výjimečný titul, že jeho stav nehraje roli,“ uvádí Pavel Pekař. „Jedinou výjimkou jsou profesionální ex libris od známých umělců s jejich podpisem. Ty mají pak sběratelskou hodnotu samy o sobě a na titulu již tolik nezáleží,“ zakončuje Pavel Pekař.

Comments

comments

Vyhledat