Kde koupit bibliofilii 

<a href=Chad Miller from Orlando, Florida, US of A, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons">
Chad Miller from Orlando, Florida, US of A, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

 

Knihomilství, láska ke knihám, bibliofilie – těmito i mnoha jinými slovy se dá označit radost, která člověka jímá při pohledu na úhledně srovnané knihy v útrobách domácí knihovny.

Sběratelské vášně

Jako bibliofilie se dále označují knihy vydané zpravidla v malém nákladu a ve speciální úpravě, často na skvělém papíru a s originální a náročnou grafikou. Bývají očíslované.

Jsou to důkazy sběratelské vášně a záliby v krásných, jedinečných věcech, které by se s klidem daly označit za umělecká díla. Tento krátký souhrn vám představí několik míst, kde tyto bibliofilské knihy pořídit.

 

Antikvariát Pražský Almanach 

Ve skladech menších i větších antikvariátů jsou spousty knih. Přímo na bibliofilii, umění, plakáty, grafiku a fotografie se specializuje malostranský Pražský almanach. Ten v centru Prahy prodává a vykupuje bibliofilský tisk od roku 1992. Provozuje i internetový obchod, na jehož stránkách je zboží rozděleno do kategorií podle stavu, autora či žánru daného titulu. 

 

e-shop: https://www.artbook.cz/

adresa: Újezd 26, Malá Strana, Praha 1

 

Nakladatelství Teapot

Nakladatelství a knihkupectví, jež bylo roku 2013 přejmenováno z prvotního Bonaventura na Teapot, vydává bibliofilii již přes třicet let. Od té doby se zasloužilo o zrod řady knih, které těší jak svým kvalitním zpracováním, tak i originalitou. Důkazem toho je i ocenění v anketě Nejkrásnější kniha roku 2019, ve které první místo v kategorii vynikajícího polygrafického zpracování získala kniha Vzpoura sládků Vratislava Effenbergera. Unikátního zpracování se dočkaly i Antikódy Václava Havla v kovové vazbě nebo třeba aktuální novinka, Prozíravý tarot od Evy Havlové.

Nakladatelství vedle své profilové edice vážených děl českých autorů vydává i menší edici Teacup, která se věnuje ,,rozmanitějším a radostnějším titulům světové i české literatury různých žánrů“, kam patří i již zmíněný Prozíravý Tarot. 

 

,,Kniha v našem pojetí je chápaná jako umělecký artefakt – harmonický součin a soulad všech řemesel a umění, jež se na její výrobě podílejí. Naším cílem je maximálně propojit samozřejmě text s ilustrací, ale též se zajímavými a inovativními písmy, papíry, luxusní typografií a vazbou. Chceme představit knihy plnokrevně tak, jak bývaly vyráběny kdysi coby pramen poznání.“

nakladatelství a knihkupectví Teapot – O nás (https://www.tpot.cz/aboutus.html)

 

eshop: https://www.tpot.cz/index.html

adresa showroomu (QUBUS Design Gallery): Rámová 3, Praha 1 

 

Ateliér Krupka

Dalším nakladatelstvím zaměřujícím se na bibliofilii je Ateliér Krupka, které jako soukromé rodinné knihařství provozuje i vlastní knihvazačství. V široké nabídce bibliofilských tisků opatřených jedinečnými vazbami má své čestné místo několik děl od českých klasických autorů – Máj od Karla Hynka Máchy, U tří lilií Jana Nerudy nebo Pábitelé Bohumila Hrabala. Zastoupeni jsou však i světoví literáti, kupříkladu Edgar Allan Poe povídkou Jáma a Kyvadlo nebo Guillaume Apollinaire svým Pásmem. 

 

e-shop: https://atelierkrupka.cz/

adresa: Lužická 1295, Úvaly 

 

Edice Bibliofilie nakladatelství Argo

Mezi počiny Arga nalezneme i několik bibliofilsky zpracovaných titulů. Počet takto speciálně vydaných knih není vysoký, ale o to se Argo ani nesnaží – zvláštnímu přístupu se dostane jen vybraným dílům.

Takovými knihami se staly například notoricky známé Staré řecké báje a pověsti Eduardy Petišky, které je možné pořídit buď v kožené, anebo plátěné vazbě, Tolkienův Pán prstenů či klasický román Dracula Brama Stokera. 

 

e-shop: http://www.argo-bibliofilie.cz/

adresa (pro osobní vyzvednutí): Milíčova 13, Praha 3 

 

 

Comments

comments

Vyhledat