Pražské antikvariáty, do kterých stojí za to zavítat  (+ online bonusy)

foto Antikvariát Křenek
foto Antikvariát Křenek

 

V květnu roku 2019 nabídlo PROTIŠEDI čtenářům seznam nejlepších antikvariátů a bazarů v Praze. Nyní, o dva roky později, přicházíme s dalšími tipy na antikvariáty, jež mohly po dlouhé pauze konečně otevřít dveře svým zákazníkům. Pokud jste si však během doby nuceného uzavření všech maloobchodních prodejen navykli na výhody internetového nakupování, na konci článku naleznete krátký výběr stránek, které antikvární knížky prodávají online. 

 

antikvariát Valentinská

antikvariát Valentinská

Antikvariát, který až do konce loňského roku sídlil v centru Prahy v ulici Valentinská, dnes najdete v Holešovicích na rohu Dělnické a Osadní ulice.

Kromě změny adresy se však nic nezměnilo – nabídka je stále úchvatně široká a možnost, že by si snad někdo z polic přetékajících knihami nic nevybral, je vyloučena přítomností zkušeného antikváře. Jeho pomocí si můžete být jisti v každém případě – ať už se poohlížíte po poezii, detektivce nebo románu, v útrobách tohoto starými stránkami vonícího místa se díky němu určitě neztratíte. 

 

adresa: Dělnická 313/20, Praha 7 

e-shop: http://www.valentinska.cz/home

Antikvariát Myslíkova

antikvariát Myslíkova – antikvariát učebnic 

 

Pakliže kolem začátku září budete náhodou procházet Myslíkovou ulicí a do oka vám padne nápadná fronta před obchůdkem jinak úspěšně splývajícím s okolím, nedivte se – jde o jeden z nejoblíbenějších pražských antikvariátů, a to zejména pro jeho každoročně se obnovující nabídku učebnic.

A právě počátkem školního roku není na zástupu trpělivě vyčkávajících studentů před vchodem do tohoto antikvariátu nic neobvyklého. Učebnice ze všech možných odvětví a oborů ale nejsou tím jediným, co si můžete z antikvariátu Eva Kozáková odnést. Zatoužíte-li po něčem z krásné literatury, na výběr budete mít z klasických žánrových kategorií jako všude jinde. 

adresa: Myslíkova 259/10, Praha 2

e-shop: http://antikvariatucebnice.cz/

 

foto Antikvariát Křenek

antikvariát Křenek 

 

Antikvariát Křenek zaměřující se převážně na bibliofilii, dekorativní grafiku a staré tisky včetně map a plakátů, má prodejnu přímo na jedné z tepen vedoucích centrem Prahy, uprostřed ulice Národní. Jestliže si originalitou děl, která kupujete, chcete být opravdu jistí, na antikvariát Křenek se můžete s klidným srdcem spolehnout. Jeho členství ve Svazu antikvářů ČR a zároveň v mezinárodním svazu antikvářů ILAB z něj totiž činí místo, které se s čistým svědomím může nazývat skutečným rájem pro sběratele i prosté milovníky starých knih a umění. 

 

adresa: Národní 116/20, Praha 1 

e-shop: http://www.antikvariatkrenek.com/

foto Antikvariát Křenek

antikvariát v Holešovicích 

 

V jednom z největších pražských antikvariátů si budete muset dávat pozor nejenom na to, abyste v bludišti jeho úzkých uliček nestrávili příliš mnoho času, ale i s určitou nadsázkou na svou vlastní hlavu. Mohlo by se totiž snadno stát, že vám na ni spadne jedna z nespočitatelného množství knih, kterými je antikvariát, vybízející k prozkoumání už jen svým působivě ošuntělým vzhledem, zaplněn doslova od podlahy ke stropu. Toho, že byste se mezi komínky knih ztratili, se ale obávat nemusíte. Majitel antikvariátu Jiří Novák, který si vlastnictvím obchodu s knihami splnil svůj odvěký sen, má v paměti uloženo umístění snad každého jednotlivého titulu, což spolu s jeho upřímnou ochotou jakémukoli zmatku spolehlivě zabraňuje. Přeci jen se však raději před první návštěvou připravte na nezanedbatelně silnou směsici pocitů údivu, určitého respektu a ohromení, jelikož tolik knih na jednom místě jste pravděpodobně ještě neviděli. 

 

adresa: Dělnická 336/45, Praha 7 

 

antikvariát Spálená 

 

Pro pravidelné návštěvníky prodejen se starými knížkami není antikvariát ve Spálené ulici žádnou novinkou. A není se čemu divit – výhodná lokace v srdci města hned vedle tramvajové zastávky, široká nabídka, pečlivá organizace titulů a propojení s útulně rozvrženým knihkupectvím spravedlivě řadí antikvariát ve Spálené na přední příčky v oblíbenosti nejen mezi místními. Na své si přijdou navíc i ti, které ještě více než použitá knížka potěší staré vinylové desky nebo originální grafika, pohlednice, fotografie či mapy. Využít může návštěvník samozřejmě i pomoci hned několika knihkupců s bohatými zkušenostmi, jejichž čilé práci u počítačů a s knihami může člověk přihlížet přímo uprostřed prodejny.  

 

adresa: Spálená 110/53, Praha 1 

e-shop: http://www.spalena53.cz/

 

antikvariát Dva antikváři 

 

Antikvariát s pestrým sortimentem najdete i ve Vršovicích, a to konkrétně naproti tramvajové zastávce Čechovo náměstí. Jeho přidanou hodnotou je pak určitě možnost výkupu knih ze všech oborů (vyjma učebnic pro základní a střední školy), přičemž nabídnout lze i větší celky, popřípadě celé knihovny. Jediné, co je třeba mít na vědomí, je omezená otevírací doba – zatímco ve všední dny kromě středy můžete antikvariát navštívit od 12 do 19 hodin, v sobotu, neděli a v již zmíněnou středu zůstává zavřeno. 

 

adresa: Moskevská 262/57, Praha 10 

e-shop: http://www.dva-antikvari.cz/

Antikvariát Kant

antikvariát Kant

 

Sháníte-li určitou odbornou publikaci z oblasti teologie, pedagogiky, historie, filozofie či jiného humanitně zaměřeného okruhu, akademický antikvariát Kant by pro vás mohl být dobrým tipem, kam se zajít podívat.

Antikvariát Kant

Prodejnu hledejte v Opatovické ulici, ale pakliže jste spíše zastáncem internetového nakupování, využít můžete e-shop, který tento antikvariát zaměřující se na odbornou literaturu staršího i novějšího data svědomitě spravuje. 

Antikvariát Kant

adresa: Opatovická 154/26, Praha 1 

e-shop: http://www.e-antikvariat.cz/

Antikvariát Kant

BONUS:

Kde sehnat knihy online – internetové stránky rozšiřující nabídku antikvárních knih 

 

Trh se starými knihami je snad ještě širší a nepřebernější než ten, který chrlí jednu knižní novinku za druhou. V orientaci v něm naštěstí pomáhá několik internetových stránek, na nichž je dohledání určitého titulu nepopiratelně snadnější a rychlejší než zdlouhavé probírání se vysokými knihovnami opravdových antikvariátů. 

 

Přečtěte si také:

 

Comments

comments

Vyhledat