Spisovatel Martin Vopěnka putuje Nepálem. Na cestě ho doprovází polárník Jaroslav Pavlíček

foto: David Konečný
foto: David Konečný

Prozaik, nakladatel a cestovatel Martin Vopěnka před pár dny zamířil do Jižní Asie. Jeho kroky tentokrát vedou do Nepálu, kde už na něj čeká český polárník a guru přežití v drsných podmínkách Jaroslav Pavlíček. Jejich cesta povede mimo turistické trasy a přes nepálskou pustinu ve výšce 3500 až 5000 metrů nad mořem, kde budou obklopeni vysokými horami a krásnými himalájskými scenériemi. Většinu nocí stráví v bivaku a celou dobu budou mimo signál, proto nebude známo, kde se právě nacházejí.

Ptala se mě kamarádka, co od takové cesty čekám. Co tam hledám, co si tam chci dokázat, co chci pro sebe objevit. A nemohla pochopit, když jsem jen nechápavě kroutil hlavou: Ne, nepotřebuji si nic řešit ani dokazovat a nemám jiný cíl, než jen jít tou pustinou. A důvod? Prostě ta báječná věc, že jsem potkal a znám Jaroslava Pavlíčka, který mi tyhle obzory otevřel. Příležitost, která se neodmítá; kterou já neumím odmítnout, když už žiju. Důvodem je život,“ vysvětluje Vopěnka.

Martin Vopěnka s Jaroslavem Pavlíčkem už mnohokrát v nehostinných podmínkách pobýval.  Navštívil také stanici Econelson v Antarktidě, kterou založil a provozoval právě Pavlíček za velmi přísných ekologických podmínek. Zážitky a pocity z měsíčního pobytu na ledovém kontinentu spisovatel zaznamenal formou deníkových záznamů v knize Antarktida na prahu konce (Práh, 2000). V roce 2006 se pak vypravili do argentinské horské pouště, kde Martin Vopěnka za pomoci Jaroslava Pavlíčka hledal kulisy pro svůj román Pátý rozměr (Kniha Zlín 2009, anglicky Barbican Press, 2015).

Comments

comments

Vyhledat