Saboteur & Neone stories v Galerii Toyen

Pražská galerie Toyen se zaměřuje na místní umělce a tentokrát to vzala doslova, protože duo malířů žije a tvoří doslova za rohem od Jiřího z Poděbrad. A také často malují výjevy z okolních ulic. Kromě zaměření na krajinu v malbě je spojuje i to, že jsou oba zároveň muzikanty.

Tadeáš Haager se kromě toho věnoval v minulosti psaní, animaci, sochařství, i natáčení videoklipů. Propojení hudby a výtvarného umění ve formě VJingu pro něj bylo zásadní a nějakou dobu tuto disciplínu i vyučoval v rámci pražské Aeroškoly. Později se ale zaměřil čistě na malbu. A v průběhu posledních dvou let vznikal cyklus téměř čtyřiceti obrazů s názvem Saboteur.

Občas si při cestě za štěstím sami házíme klacky pod nohy nebo v cílové rovince začneme pochybovat o tom, zda si vítězství a happy end vůbec zasloužíme. V ten moment jsme sami sobě největšími nepřáteli. Právě tento moment stojí za sérií vystavených obrazů.

Malebný výjev překrývá okamžik, kdy do atelieru vtrhne vnitřní vandal, který ničí co vidí. Sabotér. Krajina se po brutálním zásahu ale zase hojí a zarůstá. Jak se říká, jizvy ukazují charakter. Tadeáš Haager přizval svého vnitřního záškodníka k tvůrčímu procesu a přiměl ho tak bezděky nejen ničit, ale společně tvořit. Otevřená náruč a přijetí věcí může být ta nejsilnější zbraň.

Dva z obrazů bude zdobit minimalistický video mapping od výtvarnice Lindy Arbanové, se kterou dříve Haager vytvářeli projekce pro jesenickou kapelu Priessnitz.

Adrian T Bell ke své části výstavy řekl:  „Žijeme ve světě ozářeném umělým světlem navrženým tak, aby osvětlovalo naše každodenní boje. Je to krásné a zároveň znepokojující.“  Adrianovy obrazy zkoumají téma neonového města a užití umělého světla na tmavých plátnech. Určitým způsobem se vzdalují klasickému modelu krajiny a zvýrazňují některé aspekty světa, ve kterém dnes žijeme.

Vernisáž výstavy, která bude trvat až do konce března,  proběhne ve středu 1. března od 18 hodin. 

Saboteur & Neone stories

galerie Toyen

www.galerietoyen.cz

1.3. – 31.3. 2023

 

Comments

comments

Vyhledat