Legendární Roy Ellis si pro napsání biografie vybral Honzu Vedrala

Jak se jamajská hudba dostala do Velké Británie a z ní do celého světa? Je pravda, že základy subkultury skinheads tvořili černošští imigranti? Nová, v mnoha směrech netradiční kniha novináře Honzy Vedrala z první ruky přibližuje dosud málo probádané období hudební historie.

Roy Ellis: The Boss Skinhead je oficiální biografie legendárního jamajského zpěváka a tvůrce žánru skinhead reggae, který se proslavil v šedesátých letech v kapele Symarip. Roy Ellis se narodil v Kingstonu, ale už v útlém mládí musel z Jamajky zmizet, aby neskončil ve vězení pro mladistvé delikventy. V Londýně se učil na trombón od Rico Rodrigueze a se svou první kapelou hrál v doprovodném ansáblu pro všechny jamajské hvězdy své doby, jakými byli Owen Gray, Prince Buster, Laurel Aitken, Toots Hibbert nebo Millie Small.

Až se svou kapelou Symarip a písní Skinhead Moonstomp ale dokázal Roy Ellis prolomit bariéru, která byla nejen mezi černými a bílými muzikanty, ale také mezi černým a bílým publikem.

„Zažil jsem spoustu násilí a zlejch věcí. Jak na Jamajce, tak v Anglii. Hodně lidí, který tě vůbec neznaj, tě hned odsoudí. Myslej si, že jsi nýmand, jenom kvůli barvě tvojí kůže. Změnilo se to až na pódiu. Na pódiu jsem najednou cítil, že jsem fakt někdo. Na pódiu ti totiž nikdo nevymýšlí ponižující přezdívky. A proto je pódium moje radost a hrdost,“ vzpomíná Roy Ellis v knize o na první noc, kdy vzal do ruky mikrofon.

A to mu vydrželo až dodnes. Honza Vedral se s Ellisem, který dnes žije ve Švýcarsku, potkal nejprve jako hudebník, saxofonista skupiny The Chancers a později All Mad Here, se kterými mu dělali doprovodnou kapelu na několika evropských turné. „Jeli jsme z vyprodaného koncertu, seděli vzadu v dodávce a Roy mi vyprávěl jednu z mnoha historek o jeho životě I hudební kariéře. V tu chvíli mi došlo, že by se mělo víc lidí dozvědět, o tom, jak jeho hudba vznikla. I o tom, jakým způsobem tehdy museli žít muzikanti, jejichž písně se dodnes hrají po celém světě,” popisuje Vedral genezi své první anglicky psané knihy, která nakonec vznikala tři roky. „Je to kniha o Royovi. Jeho životě. Ale taky o společnosti. O vykořisťování. O rasismu. A ze všeho nejvíc o hudbě, která ovlivnila tolik lidí různých generací. Roy Ellis byl totiž klíčovou figurou významné kulturní změny, která inspirovala 2 tone i současnou punkovou scénu. Jeho vliv ovšem tyhle subkultury přesahuje,“ říká o knize její autor.

Vzhledem k tomu, že Roy Ellis má publikum roztroušené po celém světě – jeho fanoušci jsou tedy všude a nikde – se Honza Vedral nakonec rozhodl knihu vydat svépomocí. „Žijeme v korporátní době, kdy na všechno existují složité sítě, budgety, struktury, excelové tabulky a algoritmy a vůbec je pohodlnější se spoléhat na ostatní. Royův příběh mě ale inspiroval, abych to naopak zkusil tou nejstarší cestou: udělej si sám,“ vysvětluje Vedral. Knihu proto prodává ve vlastním eshopu, který spustil s pomocí společnosti OPTIO CZ, vydavatele jeho domovského časopisu Headliner, na adrese https://obchod.optio.cz/mrsymarip/.

Knížka Roy Ellis: The Boss Skinhead bude mimo tento eshop k dostání jen v několika vybraných obchodech a nezávislých distribucích po celém světě. A proč to vlastně celé vzniklo? „Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je napsat knihu v angličtině. Ale hlavně to beru jako splacení dluhu samotnému Royovi. S ním a díky němu jsem totiž coby hudebník zažil ty nejlepší a nejsilnější okamžiky na pódiu. Za jeden koncert s Royem jsem se o hudbě dozvěděl víc než za celý svůj profesní život. Za to mu bude vždycky vděčný,“ říká Vedral.


Kniha Roy Ellis: Boss Skinhead je k dostání v eshopu https://obchod.optio.cz/mrsymarip/ a na facebookovém profilu www.facebook.com/mrsymarip.thebook. Honza Vedral ji na dálku i společně s Royem Ellisem oficiálně uvede do prodeje již v pátek 17.3. v žižkovském obchodě Second Shot (Bořivojova 536) v rámci večera k vydání zinu Reggae Recipe. Více se dozvíte v události zde: https://www.facebook.com/events/1792835491113282

Comments

comments

Vyhledat