Festival krátkých filmů Pragueshorts zná své vítěze, na KVIFF.TV je online

Zvláštní uznání získal belgický snímek Ústřice
Zvláštní uznání získal belgický snímek Ústřice

Festival krátkých filmů Pragueshorts, organizovaný týmem MFF Karlovy Vary, zná své vítěze. V Národní soutěži získal ocenění pro nejlepší film Vinland režiséra Martina Kuby. Zvláštní uznání pak porota udělila Tomáši Starému, představiteli hlavní role ve filmu Rituály Damiána Vondráška. Cenu za nejlepší film Mezinárodní soutěže získal libanonský film Stromy. Zvláštní uznání si z festivalu odnáší belgický snímek Ústřice a palestinsko-libanonský film Fanfáry v oblacích. V experimentální sekci LABO porotu nejvíce zaujal snímek Hlynura Pálmasona Hnízdečko, Cenu diváků získal film Fairplay. Pražská část festivalu Pragueshorts vyvrcholí v neděli 5. 3. projekcí vítězných filmů v kině Světozor, ve stejný den na KVIFF.TV startuje jeho online část, která potrvá do soboty 18. 3. Diváci zde budou moci zhlédnout přes 60 snímků z festivalového programu, včetně většiny oceněných snímků.

O výhercích národní soutěže rozhodla porota ve které zasedla režisérka Cristina Grosan, střihač Jaroslaw Kamiński a konzultant a kreativní poradce Wim Vanacker. Vítězný snímek Vinland režiséra Martina Kuby vypráví o učiteli z východní Evropy, který začne v Česku pracovat mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem a stává se kolečkem v mechanismu zneužívání ilegální práce přistěhovalců. Porota na filmu ocenila uvěřitelnost postav a mnohovrstevnatý přístup k vyprávění komplexního tématu. Zvláštní ocenění pak získal Tomáš Starý za ztvárnění role Michala ve filmu Rituály režiséra Damiána Vondráška. Snímek vypráví příběh dvou chlapců, kteří se rozhodnou podstoupit přijímací rituál do místního pouličního gangu. Ve svém statementu porota Tomáš Starého nazvala „silným a intuitivním talentem, s konzistentním hereckým stylem, uvěřitelným od začátku do konce“. V Národní soutěži bylo letos uvedeno 8 filmů, s Cenou za nejlepší film byla zároveň udělena finanční odměna 2 000 Euro.

Členy a členkou poroty Mezinárodní soutěže byli kameraman Dušan Husár, herečka Tereza Hofová a hudebník a skladatel David Boulter. Cenu pro nejlepší film a s ní spjatou odměnu 3000 Euro udělili libanonské černé komedie o tradicích, smutku a životním prostředí Stromy. „Témata rovnováhy mezi přírodou a rodinou, smrtí otce a smrtí stromů a znovuzrození a obnovení rovnováhy byla velmi silná a jednoduše odvyprávěná krásným způsobem,“ uvedla porota. Zvláštní uznání získal belgický snímek Ústřice o rozlučce se svobodou, při které ve skupině žen vyplují na povrch bolestné pravdy a palestinsko-libanonský film Fanfáry v oblacích, který zcela bez dialogů vypráví příběh mladé Syřanky, jejíž dětství náhle končí. V Mezinárodní soutěži 17. Pragueshorts bylo uvedeno celkem dvacet sedm snímků z pěti kontinentů.

Vítězem sekce LABO, která každoročně představuje neotřelé a inovativní přístupy k formě i vyprávění, se stal snímek islandského Hlynura Pálmasona Hnízdečko. Režisér stojící za úspěšnými celovečerními filmy Bílý bílý den a Zapomenutá země snímek natočil se svými dětmi během pandemie covidu na zahradě svého domu. Ocenění snímku udělila porota, ve které zasedl básník a publicista Jonáš Zbořil, ilustrátorka Tereza Šiklová a hudebník a skladatel Filip Míšek. „Hnízdečko na malém prostoru a v krátkém čase dokáže vyprávět příběh dětství, rodičovství a hlubokého času,“ uvedli porotci a porotkyně. Srdce diváků a divaček 17. Pragueshorts si v kinech získal film Fairplay, který vypráví o tom, co spojuje dospívajícího kluka toužícího po uznání, zaměstnance, jež se snaží prorazit, a manažera na konci kariéry, který chce sám sobě dokázat že ještě žije.

V neděli 5. 3. startuje online část festivalu na KVIFF.TV. Na VOD platformě MFF Karlovy Vary KVIFF.TV bude za cenu 160 Kč možné zhlédnout téměř šest desítek filmů z festivalového programu – včetně všech snímků oceněných v mezinárodní soutěži a filmů Vinland (vítěz Národní soutěže), Hnízdečko (vítěz sekce LABO) a Fairplay (vítěz Divácké ceny).

Comments

comments

Vyhledat