Vítej, Divná planeto

Možná ho taky sledujete na instagramu nebo fb. Nathan. W. Pyle je kreativní jedinec, kterého proslavily zejména komixy, najmě Divná planeta.

Vtip komiksů páně Pylea spočívá v tom, že se pojmy z běžného života opisují. Kytice řezaných květin jsou „rostliny ve fázi umírání“, váza je „úmrtní válec“(!!!). Polštářek je „pohodlnostní čtverec“, kravata „vážná textilie“… pizza je „velký kruh z těsta“ a na něm je případně „přemíra plátků hub“.

V takto vytýčeném světě se pak odehrávají všední situace, které autor citlivě cizeluje do podoby hořkosladkých postřehů o světě. Malé dítě si hraje, dospělci koukají na televizní přenos fotbalu. Jeden komentuje druhému jeho kšiltovku. Až takhle banální. Přesně akorát.

Je to nápadité, hravé a chytré; místy až dojemné, a autor je jinak také žádán coby přednášející na téma kreativita – což je dobrá volba, protože i bez přednášek, pouze po přečteníí pár stripů, má jeden chuť začít vytvářet něco vlastního..

Nyní jeho oblíbení ufonoidní tvorové mluví tedy také česky. Autorka překladu Michala Marková znamenitě trefila jeho poetiku (a asi to bylo docela těžké).

Je radost Pyleovou knížkou listovat. Tahle divná planeta je super.


Tisková zpráva:

Světová komiksová senzace Divná planeta vychází v ČR

Většina z nás má pocit, že žije naprosto normální život. Když se na něj ale podíváme optikou bytostí Divné planety, přidáme autorův okouzlující humor a jazyk, získáme čistou pravdu a neuvěřitelně zábavné čtení. Nathan W. Pyle ve svém komiksu popisuje obyčejné chování a rozhovory těchto neobyčejných bytostí. Prožijte s nimi situace, které všichni známe – vítání nového člena rodiny, návštěvu dětského hřiště, studium, hraní karet, oslavu narozenin, vysávání, cestování nebo sportování. Netušili byste, že tak všední aktivity se mohou z pohledu někoho jiného zdát nesmyslné, možná až absurdní.
Komiks, který vznikl ze stejnojmenného instagramového fenoménu, svým chytlavým humorem pobavil celý svět a teď se chystá i na vás!

Komiksová kniha Divná planeta byla v minulém roce na světové čtenářské platformě Goodreads oceněna jako nejvtipnější kniha roku 2020.

Nathan. W. Pyle: Divná planeta. Vydává Universum, 144 stran, 299 Kč.

 

PS: V angličtině se právě objevil už druhý díl, Stranger Planet. V červnu vydá pan Pyle knihu pro děti.

www.nathanwpyle.art

Comments

comments

Vyhledat