Vítězem 11. ročníku JAZZ WORLD PHOTO 2024 je Luciano Rossetti z Itálie

Foto Jacek Piotrowski / Orlen Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa / Esperanza Spalding
Foto Jacek Piotrowski / Orlen Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa / Esperanza Spalding

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 20. 4. 2024 v Trutnově. Vítěznou příčku obsadil Luciano Rossetti z Itálie, druhé místo získal Siphiwe Mhlambi z Jihoafrické republiky a na třetí pozici se umístil Jacek Piotrowski z Polska.

Slavnostní vyhlášení a ocenění autorů tří nejlépe hodnocených fotografií roku proběhlo tradičně v průběhu koncertního večera Mezinárodního hudebního festivalu Jazzinec ve společenském centru UFFO Trutnov.

Ceremoniálu se zúčastnili autoři některých snímků, členové poroty a partneři projektu. Osmičlenná mezinárodní porota hodnotila zaregistrované snímky anonymně. Do letošního ročníku soutěže zaregistrovalo svoje snímky 126 fotografů z 25 zemí světa. Stejně jako v předchozích letech měli v top 30 nejlepších snímků největší zastoupení fotografové z Polska, Francie a Itálie,“ říká Patrick Marek, fotograf a zakladatel soutěže.

Fotografie vítězů letošního ročníku se již v minulosti objevily mezi třiceti nejlepšími snímky soutěže.

„Trpělivost se vyplácí. O tom svědčí i zkušenost našich vítězů. Všichni tři se naší soutěže už minimálně jednou zúčastnili a umístili mezi nejlepšími fotografy světa. Jacek Piotrowski v roce 2018, Luciano Rossetti a Siphiwe Mhlambi v roce 2021,dodává Ivan Prokop, fotograf, spoluzakladatel a porotce Jazz World Photo

Mezi třiceti nejúspěšnějšími fotografy bylo letos 20 % žen.

Máme radost, že každým rokem roste počet žen ve finálové třicítce fotografií. Ani letošní ročník není výjimkou,“ říká Tomáš Katschner, porotce a zakladatel soutěže.

Ceny v podobě fotografických objektivů pochází tradičně z dílny uznávaného designera Jana Činčery, který tyto signifikantní symboly soutěže připravuje již od jejího druhého ročníku.

Foto Luciano Rossetti / House Concert Milano / Susana Santos Silva

1. místo – Luciano Rossetti (Itálie)

Rossetti začal fotografovat na konci 70. let. Jeho dílo je mezinárodně oceňováno za svou dokonalost. V letech 2016 a 2017 byly jeho snímky nominovány na nejlepší fotografii roku (JJA AWARD), v roce 2021 získal nominaci Jazz World Photoz a „NEJLEPŠÍ FOTOGRAFII ROKU“ v soutěži JJA Award – Asociace jazzových novinářů. V letech 2021 a 2023 získal od Americké Asociace Jazzových novinářů a kritiků (JJA) nominaci za celoživotní dílo.

2. místo – Siphiwe Mhlambi (Jihoafrická republika)

Mhlambiho fascinace fotografováním začala již v mládí, kdy ho inspirovala bohatá rozmanitost jeho okolí. Pevně se etabloval jako přední jazzový fotograf proslulý svou schopností zachytit podstatu a energii živých vystoupení. V průběhu let jeho práce získala mezinárodní uznání a vynesla mu řadu ocenění a vyznamenání. Jeho fotografie byly vystaveny v prestižních galeriích a muzeích po celém světě a osvětlují krásu a složitost jihoafrické společnosti.

Kromě svých fotografických úspěchů je Mhlambi také vášnivým obhájcem sociálních změn. Svou platformu využívá ke zvyšování povědomí o důležitých problémech své komunity, od ekonomické nerovnosti po rasovou nespravedlnost. Prostřednictvím svých fotografií se Mhlambi snaží zpochybňovat stereotypy a inspirovat k dialogu, čímž podporuje větší porozumění a empatii mezi lidmi ze všech společenských vrstev.

3. místo – Jacek Piotrowski (Polsko)

IT manažer Jacek Piotrowski propadl focení již při svém studiu na vysoké škole. Nejraději fotí živá hudební vystoupení, běžný život a kulturu. Je oficiálním fotografem časopisu Jazzpress. Pravidelně fotografuje pro bluesové, jazzové, funkové, soulové, rockové i klasické hudební kluby. Je autorem fotografií vystavených na výstavě o dobrovolnictví prezentované v Národním muzeu ve Varšavě. Jeho fotografie byla mezi třiceti nejlepšími snímky Jazz World Photo 2018. V letech 2019, 2020 a 2022 získal ocenění MK Jazz Photo. Spojením své profesní kariéry s hudební fotografií našel potřebnou životní rovnováhu a osobní naplnění.

Foto Siphiwe Mhlambi / KZN International Jazz Festival Durban / Dr. Nduduzo Makhathini

Výstava třiceti nejlépe hodnocených jazzových fotografií roku 2024 byla slavnostně zahájena 19. 4. 2024 a je k vidění až do 4. 6. 2024 ve výstavní síni Městského úřadu města Trutnov. Galerie snímků je zveřejněna na www.jazzworldphoto.com

Soutěž Jazz World Photo se koná pod záštitou ministra pro evropské záležitosti pana Ing. Martina Dvořáka a za laskavé podpory Ministerstva kultury, měst Trutnov a Hradec Králové, společností FOMEI, Gitzo, Eventival, Animal Music, Studio Činčera, Kartex, All About Jazz, Jazz Photo Graphers a International Jazz Day.

Comments

comments

Vyhledat