Tipy na týden 4. – 10. března: Švankmajerovi v GASK a Lakner v MUO

Křest knihy Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny) proběhne 7.3. v Přítomnosti (Siwiecova 1, Praha 3) / (c) Revolver Revue
Křest knihy Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny) proběhne 7.3. v Přítomnosti (Siwiecova 1, Praha 3) / (c) Revolver Revue

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks si z letošního slavnostního udílení cen Muriel odnesl student Martin Schütz z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se svým komiksovým dílem Trať. •  Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. •  Od 3. do 10. března Česká televize mění pravidelné schéma a každý den odvysílá vždy ve 20:15 jednu operu Bedřicha Smetany v pořadí, v jakém je složil. • Pražský komorní balet uvede v Divadle na Vinohradech představení La Strada, strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného snímku Federica Felliniho. • Ke 110. výročí narození Bohumila Hrabala vydá nakladatelství Supraphon velký audioknižní komplet s  názvem Bohumil Hrabal: Výběr z díla legendárního spisovatele. • Mapy.cz společně se studenty 1. IT gymnázia v Satalicích připravili nejen pro hudební nadšence hru Smetana 200. Dr. Brenda Flanagan přijede 6. března hodin  diskutovat o své nové knize Women’s Artistic Disent: Repelling Totalitarianism in Pre-1989 Czechoslovakia. • Třetí číslo časopisu Odpadové fórum, ve kterém se tentokrát kromě odborných článků můžete těšit na polemiku k tématu zálohování PET lahví a plechovek, je ke stažení zde. Mrakodrap radost slaví 90, od středy začne program o jeho historii.

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

4. – 10. 3. Festival otrlého diváka / Kino Aero

Kmenová přehlídka pražského kina Aero nabídne filmy s tématem havěť. Chybět nebudou oblíbené blbiny jako simultánní dabing přímo před plátnem, interaktivní projekce či přednáška s pásmem bizarních audiovizuálních počinů. Novými experimenty na poli atypických zážitků budou letos pro diváky i organizátory první culinary cinema i interaktivní projekt Videoautomat, při němž bude možno okusit kouzla formátu VHS.

 

6. 3. – 10. 3. festival FAMUFEST / Praha 7 – Letná a její blízké okolí

Tématem letošního FAMUFESTu jsou Sítě. Cílem tohoto ročníku je rozšířit pozornost od umělce k divákovi a i dalšími směry. Výběr tématu vychází z neuronových sítí v mozku člověka, které reagují na veškeré podněty, a to včetně umění. Festival se zaměří na smyslové, myšlenkové a především emocionální stavy člověka, které v nás filmy dokážou vyvolat.

6. 3. 18:15 Karaoke Blues / Kino Světozor

Ansa pracuje v supermarketu a své večery obvykle tráví v prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.

7. 3. BARBARA / Kino Goethe

Snímek známého německého filmaře Christiana Petzolda se odehrává v létě 1980. Mladá lékařka Barbara si podala žádost o vycestování. Za trest je ale přesunuta do provinční nemocnice. Zatímco Barbařin milenec ze západního Německa připravuje její útěk přes Baltské moře, ona svědomitě pracuje na dětské chirurgii… Barbara je tichý film, na hony vzdálený ideologickému diskurzu. Nabízí velmi přesný obraz jednoho života v bývalé NDR.

10. 3.  17.00 KINO +DISKUZE (anglicky) Skin of Glass / CAMP Praha

Filmařka Denise Zmekhol prozkoumává mistrovské dílo svého otce – výškovou kancelářskou budovu Wilton Paes de Almeida v Sao Paulu ze 60. let. Jenže ta je dnes v dezolátním stavu a Denise se skrze ni seznamuje s drsnou sociální nerovností Brazílie. Ve věžáku bydlí stovky lidí bez domova a modernistický projekt architekta Rogera Zmekhola pomalu chátrá. Železobetonovou konstrukci elegantně zahalenou do skleněného hávu doplnily v průběhu let graffiti po celé její výšce i délce. Bližším poznáním stavby se režisérka postupně vyrovnává s odchodem svého otce i zánikem jeho díla.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

5. 3. Constant smiles, Clementin Valentine / Bike Jesus

6. 3.  Meral Polat Trio (NZ, USA) / Palác Akropolis

7. 3. DJ Shadow / Roxy

7. 3. Mahan Mirarab / Jazz Dock

8. 3. Botch, Great Falls / Meetfactory

8. 3. Yann Tiersen / Divadlo Archa

8.-10.3: Prague Northern Soul weekender, Malostranská beseda

9. 3. Felipe Baldomir (Uruguay) / Café V lese

9. 3. Tom VR a DJ Counselling / Bike Jesus

10. 3. Madison Beer / SaSaZu

10. 3. Speedy Ortiz / US / Café V lese

10. 3. Mary Lattimore / MeetFactory

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představí GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

29.2. – 19.5.  László Lakner: Infinitum / Muzeum moderního umění, Trojlodí

Letos osmaosmdesátiletého László Laknera, jehož dílo se vyznačuje tematickou a stylovou rozmanitostí i neustálým experimentováním, představí od 29. února 2024 Muzeum umění Olomouc na největší retrospektivní výstavě tohoto umělce mimo území Maďarska.

 

23. 2. — 26. 5.  BYLO – NE – BYLO (Radka Bodzewicz, Klaudie Hlavatá, Sabina Knetlová, Anna Ruth, Moemi Yamamoto) / Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Pět vizuálních umělkyň mladé generace, každá svým osobitým způsobem skládá fragmenty příběhů na pomezí reality a fikce, které spíš napovídají, než popisují, aby ve druhém plánu přiměly člověka přemýšlet a hledat hlubší smysl nejen v nich, ale i kolem sebe.

 

1. 2.  – 11. 4. Hynek Čermák: U—pře—rodu / KC Beseda Klánovice

Expozice fotografií ve výstavních prostorách klánovické Besedy představuje výběr z volné fotografické řady aktů.

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

6. 3. středa 18:00 ŠACHY Unijazz Open / Čítárna Unijazz

Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráče a hráčky všech úrovní.

7. 3. 20:00 Underground Comedy: Nesem vám noviny / Rock Café

Komici ze skupiny Underground Comedy představují skoro nový formát zábavného večera Nesem vám noviny, ve kterém vás provedou událostmi z uplynulého měsíce v Česku i v zahraničí. Formou kvízové soutěže se společně pozastaví nad tím, co hýbalo a dosud hýbe veřejným děním.

 

7. 3. Křest knihy Pražské ptactvo 1800–2020 / Přítomnost

Veleslav Wahl, ornitolog v boji proti dvěma totalitám, a dílo Pražské ptactvo 1800–2020. Vystoupí ornitolog, historik, ilustrátor + grafičtí designéři Petr Voříšek, Jakub Hošek, Jan Hošek + Josefina Karlíková, Matej Vojtuš a herec Michal Kern. Jedinečné společenské setkání. Pořádá Revolver Revue + Česká společnost ornitologická.

 

8. 3. Příští stanice Finsko / Skautský institut v Rybárně

Představení únorového čísla časopisu PLAV – měsíčník pro světovou literaturu věnovaného finské přistěhovalecké literatuře.

 

10. 3. Den otevřených dveří na Pražském hradě 

Pro návštěvníky jsou připraveny dva okruhy, které si budou moci projít a dostat se tak do řady běžně nepřístupných sálů a prostor v nichž se odehrávají nejvýznamnější státní, protokolární a společenské události. Zdarma zpřístupněna bude také Katedrála sv. Víta, Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a zahrady. Reprezentační prostory Pražského hradu budou otevřeny od 9 do 17 hodin. Poslední vstup bude možný v 16:30.

10. 3. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly

Procházka Olšanskými hřbitovy jako galerií pod širým nebem – ukážeme si umělecky cenné náhrobky 19. – 20. století, zdobené díly nejlepších sochařů své doby. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat