Vítězové Lush Spring Prize pro rok 2019 jsou známi
Od ochrany půdy zděděné po předcích po posilování komunit prostřednictvím rajčatové omáčky – jedná se o projekty, které překračují rámec udržitelnosti s cílem regenerovat jak životní prostředí, tak sociální systémy.
Vítězové třetího ročníku cen Lush Spring Prize oslavují. Právě oni se totiž podělí o celkovou finanční částku ve výši 200 000 liber (cca 5,9 milionů Kč). Projekty, které pocházejí z celého světa, byly vybrány pro jejich odhodlání regenerovat planetu a sociální systémy. Udržitelnost již nestačí. Musíme regenerovat. To je přesvědčení samého srdce těchto cen. Výběr letošních vítězů nebyl pro porotu snadným úkolem. Do rukou se jim dostaly stohy žádostí prezentující inspirativní projekty regenerace
z celého světa. Oni však mohli vybrat jen hrstku těch, kteří získají finanční odměnu jako připomínku toho, kolik lidí se věnuje boji za zdravější planetu. Na konferenci v Emerson College v Sussexu byli vyhlášeni vítězové.
Vítězové ve všech kategoriích
Kategorie Zamýšlené projekty
Tato kategorie je určena pro projekty, které jsou staré méně než jeden rok. Každý projekt byl odměněn částkou 10 000 liber (cca 300 tisíc Kč).
Mezi nejzajímavější v této kategorii patří bezesporu projekt Ripanu.
Uprostřed ekvádorského amazonského pralesa se lidé z kmene Sapara postavili proti ropným vrtům. Aby mohli v obraně své půdy a kultury dále pokračovat, jedna z komunit plánuje vybudovat centrum ekoturistiky zaměřené na ochranu deštného pralesa a využití přírodní medicíny k fyzické a duchovní léčbě návštěvníků.
Nebo např. Projekt Laboratorio Sicilia 2030
Tato skupina je postavena na myšlence spolupráce. Laboratorio Sicilia 2030 (LS2030) se nechala inspirovat cíli OSN pro udržitelný rozvoj a podporuje na Sicílii skupiny a jednotlivce v obnově půdy a udržitelném růstu. Projekt buduje komunity a inspiruje kolektivní vedení.
„Všichni jsme vedeni skutečnou náklonností k naší zemi. Pocházíme z různých kulturních, profesních a generačních zázemí a všichni máme společnou vůli pracovat na regeneraci Sicílie,“ říká skupina. V duchu skutečné spolupráce se pět zakládajících členů rozhodlo hovořit společným hlasem.
Na Sicílii je velká část půdy ohrožena. Velkým problémem je zde desertifikace, což je proces degradace půdy na pouště a polopouště, který značně ovlivňuje ekosystémy, vodu i půdu. Jedná se o jednu z nejdotčenějších oblastí v Itálii. A důvod? Změna klimatu a vliv člověka.
LS2030 podporuje obnovu této vyprahlé krajiny, podporuje ekologické zemědělství a hledá způsoby obnovy budov šetrné k přírodě.
„Sicílie je nyní ve fázi přechodu a hledá novou a jinou budoucnost. Mnoho lidí pracuje na budování alternativ k systému mafie, pečuje o půdu a znovu objevuje různá zaměstnání,“ říká skupina.
Kategorie Mladé projekty
Za zmínku určitě stojí project YICE Uganda
Půda v uprchlickém táboře Bukompe v Ugandě až donedávna stále více degradovala. Monokulturní plodiny se ošetřovaly nebezpečnými pesticidy a hnojivy, původní stromy s tvrdým dřevem se kácely a vyrábělo se z nich dřevěné uhlí. To vše bylo výsledkem skutečnosti, že lidé bojují s chudobou a nedostatečným potravinovým zajištěním.
YICE Uganda se snaží hlad a chudobu v táboře snížit. Přečtěte si další informace o tom, jak agroekologie transformuje uprchlický tábor Bukompe.
Kategorie Zavedené projekty
Tyto projekty prokázaly, že úspěšně fungují již více než pět let, a každý z nich získal odměnu v podobě 25 000 liber.
V této kategorii na nás zapůsobila organizace INSO.
Organizace INSO působí posledních 15 let v údolích Oaxaca v Mexiku, kde řeší krizi související s vodou. Rychlost proudění vody má v této oblasti vážný dopad jak na komunity, tak na ekosystémy.
Dvě demonstrační centra ukazují, jak lze vodu zpomalit a využít ve prospěch komunit. Skupina vytvořila také fórum o vodě, které sdružuje zainteresované strany a nevládní organizace a získává tak to nejlepší z kombinace tradičních znalostí, organizace komunit a moderních technologií.
Kategorie Ocenění za podporu
Tyto projekty skutečně mění pravidla hry a budují a posilují celosvětové hnutí regenerace. Každý z nich získal 25 000 liber na pokračování ve své práci.
Ecolise má v pravém stylu vítěze kategorie projektů s vlivem skutečně velký vliv, protože pracuje se skupinami po celé Evropě. Tato síť podporuje komunitami vedené iniciativy v oblasti změny klimatu a udržitelnosti a vytváří prostor, ve kterém mohou lidé spolupracovat.
„Nacházíme se uprostřed klimatické nouze a drtivá většina vědecké komunity se shoduje na tom, že současné snahy vládních institucí nestačí na to, co je zapotřebí,“ říká kreativní ředitel organizace Ecolise, Eamon O’Hara.
Ecolise věří, že abychom vytvořili jinou budoucnost – takovou, která nezahrnuje katastrofální klimatické změny – musíme se odklonit od současného světového modelu založeného na spotřebě a koncentraci bohatství.