Vitra představuje kolekci doplňků pro jaro a léto 2021

Vitra
Vitra

Švýcarská značka Vitra odhalila první novinky letošního roku. Novým přírůstkům kolekce doplňků pro sezónu jaro a léto 2021 vévodí produkty od Alexandera Girarda a Arika Levyho. Kolekce doplňků Vitra nabízí průběžně se rozšiřující portfolio designových předmětů, doplňků a textilií švýcarského výrobce. Je vystavěna na klasických vzorech a předmětech navržených slavnými designéry jako je Alexander Girard, George Nelson a Charles a Ray Eamesovi. Tyto klasiky doprovázejí kusy navržené současnými designéry. Autenticita, radost a hravost: to jsou hlavní rysy kolekce doplňků Vitra.

Flower Table, Alexander Girard

V polovině 50. let 20. století Alexander Girard navrhl interiér legendárního domu Miller House v Columbu, v americkém státě Indiana. Světlým a vzdušným místnostem dodal intimní, příjemnou atmosféru tak, že sbírku výtvarného umění Millerovic rodiny promíchal s lidovým uměním a mnoha na míru vyrobenými předměty. Srdcem domu se stal lehce zahloubený obývací prostor se zabudovaným sezením. Pohovky, jimiž byl obklopen, byly pokryty množstvím barevných polštářů, které byly obměňovány podle ročního období. Uprostřed obývacího prostoru byl umístěn centrální kus: Flower Table.

Slavný Miller House dnes vlastní Muzeum umění v Indianapolis, které ho zpřístupnilo veřejnosti. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout i Flower Table, vyrobený speciálně pro paní domu, Xenii Miller. Mosazný stůl v roce 1977 sice dostal novou desku, ale dosud stojí na svém původním místě. Vitra v úzké spolupráci s rodinou Girard vyvinula verzi stolku v práškově lakované oceli pro sériovou výrobu. Stůl je dostupný v mnoha barvách a lze ho používat i ve venkovních prostorech.

Vitra

 

Ceramic Containers, Alexander Girard

Práce Alexandera Girarda vnesla do designu 20. století smyslnou hravost, která dosud v přísné estetice klasického modernismu chyběla. Tento přístup je patrný i na nádobách Ceramic Containers. Tři původní modely byly ze dřeva a Girard je sám vyráběl na soustruhu ve své dílně. Jejich siluety připomínají tradiční tvary lékárnických nádob, žetony deskových her či dřevěná kopyta na klobouky.

Originální dřevěné předměty jsou uchovány v Girardově archívu v Muzeu designu Vitra. Vitra ve spolupráci s rodinou Girard použila tyto modely jako předlohy a vytvořila sérii nádob Ceramic Containers z keramických odlitků. Ručně glazované kusy v odstínech, které nalezneme v Girardově bohaté paletě barev, lze použít na odkládání klíčů, mincí a různých drobností nebo mohou posloužit jako atraktivní nádobky na pochutiny a další věci. Přírodní materiál dodává keramickým nádobám řemeslný šmrnc.

Vitra

 

Girard Bird, Alexander Girard

V polovině 40. let 20. století designér Alexander Girard experimentoval se sérií abstraktních soch vytvořených ze skla, pěnové gumy, zvlněné lepenky, naplaveného dříví, dřevotřísky i masivního dřeva. V této sérii vznikla i ptačí postava ručně vyřezaná z jabloňového dřeva. Sochy byly v roce 1945 představeny v červencovém vydání amerického magazínu Arts & Architecture.

V současnosti je originální dřevěná ptačí socha v majetku Vitra Design Museum jako část Girardova archívu. Vitra v úzké spolupráci s rodinou Girard vdechla této postavě opět život: její ptačí rysy jsou sice zredukovány na minimum, ale pták Girard Bird je přesto jasně rozpoznatelný příslušník svého druhu. Tuto starodávně vypadající sošku z masivního javorového dřeva pocházejícího z Francie lze postavit na nohy nebo ocas.

Vitra

 

Toolbox RE, Arik Levy

Toolbox je praktický organizér pro ukládání a přenášení drobného pracovního náčiní a doplňků. Verze Toolbox RE je vyrobena z recyklovaného plastu a na konci svého životního cyklu je možné ji zcela zrecyklovat.

Vysoce kvalitní recyklovaný materiál pochází z recyklovaného domovního odpadu, zejména použitých obalů. Tmavě šedý tón organizéru Toolbox RE je přirozeným odstínem zpracovaného recyklovaného materiálu, který se vyznačuje také velmi jemnými barevnými nepravidelnostmi.

Vitra

Dostupné do konce roku 2021.

 

www.vitra.com

Comments

comments

Vyhledat