VRTIŠKA & ŽÁK odhalují dobrý design v Moravské galerii

Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Od umyvadel přes židle až po katamarán. Moravská galerie v Brně zve na další velkou událost, výstavu Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka „Za dobrý design“, která se koná u příležitosti oslav 150 let Uměleckoprůmyslového muzea. Přední architektonické a designérské duo zde od 24. února představuje výběr spoluprací se sedmi firmami. S výstavou je spojena následná prezentace a debata s názvem Prezentace českého designu v zahraničí, která se uskuteční 24. února od 10 hodin v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Kolekce umyvadel, židle, katamarán a další výrobky se vznáší v prostoru muzea pod světlíkem na černých kruhových platformách. „Když návštěvníci shlédnou z horních pater muzea do atria, uvidí pomyslný bod, jakousi tečku, zastavení v čase a bilanci tvorby Vrtišky & Žáka. Pomyslné zastavení ve velké tenzi jejich práce…“ nastínil myšlenku výstavy kurátor Adam Štěch. Představená škála produktů není nahodilá, jedná se o prezentaci pole kreativity Vrtišky & Žáka. Ti se věnují designu zeširoka, a to v době, kdy je v oboru čím dál tím větší specializace a design se vzdaluje architektuře. Kromě toho se také zabývají pedagogickou činností na VŠUP. Navrhovali sportovní stadion, interiéry bytů a kanceláří, ale i nábytek, hračky, hodinky nebo svítidla. Svou univerzálností jsou výjimeční.

Poselství celého oboru s sebou nese i samotné pojmenování Za dobrý design. „Dlouho jsme vymýšleli, jak by se výstava mohla jmenovat. S kurátorem výstavy Adamem Štěchem jsme vymysleli název Za dobrý design, což má vyjadřovat, že táhneme za jeden provaz, že jsme jeden tým. Nejen my dva, ale celá designérská scéna,“ poodhalil Roman Vrtiška.

Vizuální jazyk kreativního dua Vrtišky & Žáka je estetický, přitom nenápadný. Přirozeně zapadá do prostředí, vychází z člověka, z jeho pohybu, potřeb. Vladimír Žák navazuje: „Nejzásadnější myšlenka designérství je ta, že produkt má právo na život. Když o tom přemýšlíte v duchu udržitelnosti, tak je to o tom, že se věci můžou předávat z generace na generaci. Důležité je dělat kvalitní design. Kvalitní v tom smyslu, že vás bude po celý život naplňovat.“ 

Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Zahájení výstavy se uskuteční 23. února od 18 hodin v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Součástí této události bude uvedení animovaného filmu Tmání, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Film režiséra Ondřeje Moravce a výtvarnice Báry Anny Stejskalové je aktuálně nominovaný na Českého lva a v Uměleckoprůmyslovém muzeu bude k vidění do 23. dubna. Slavnostní večer vyvrcholí vyhlášením finálových trojic Cen Czech Grand Design 2022. „Poprvé za 150 let existence Uměleckoprůmyslového muzea se uskuteční vyhlášení finálových trojic Cen Czech Grand Design v Brně a tuto výjimečnou a všemi očekávanou událost navíc obohatí první velká výstava Grand designérů roku 2021 Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka,“ dodává Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně.

Na zahajovací večer naváže 24. února od 10 hodin prezentace a debata s názvem Prezentace českého designu v zahraničí, kterou pořádá Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Asociací českého průmyslového designu. Vystoupí zde významné osobnosti českého designu a přední firmy podnikající v tomto oboru. Předseda představenstva Asociace Martin Wichterle komentuje důležitost propagace designérů a firem ve světě: „Špičkový průmyslový design nejenom exportuje vysokou přidanou hodnotu, ale rovněž reprezentuje český stát v zahraničí a pomáhá tak budovat jeho dobré jméno.“ Akci, kterou zaštítila Krajská hospodářská komora jižní Moravy, bude živě přenášena a bude ji moderovat Danuše Nerudová. Zakončí ji komentovaná prohlídka nové expozice Vrtišky a Žáka.

VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN

Koncepce: Roman Vrtiška & Vladimír Žák
Kurátor: Adam Štěch
Design výstavy: STUDIO VRTIŠKA & ŽÁK
Grafická úprava: Matěj Činčera & Jan Kloss (OKOLO)

MORAVSKÁ GALERIE / Uměleckoprůmyslové muzeum

24. 2. 2023 – 28. 1. 2024

Vstupné: 190 / 95 / 370 Kč (základní / snížené / rodinné)

Comments

comments

Vyhledat