Vychází anglická verze Erbenovy Kytice s grafikami Míly Fürstové

Zlatý kolovrat I, KYTICE, (yellow), etching, 56x64cm, 2020
Zlatý kolovrat I, KYTICE, (yellow), etching, 56x64cm, 2020

Ikonická básnická sbírka Kytice vychází v novém vydání s výjimečnými ilustracemi české grafičky Míly Fürstové v české a anglické verzi.  Představení spolupráce londýnského vydavatelství a malířky známé přeměnou Mattoni orlů u dálnic ve velkoformátová umělecká díla, proběhne na konci listopadu.

Vydání knihy a její představení čtenářům je poctou k 150. výročí úmrtí K. J. Erbena a česká verze vyjde s anglickým i českým textem. Představení knihy a zároveň vernisáž rozměrných ilustrací M. Fürstové bude zahájena 24. 11. 2020 v pražské galerii Miro. Samotná výstava potrvá až do 3. 1. 2021.

Význam překladu realizovaného londýnským vydavatelstvím Jantar Publishing House je v citlivém uchopení Erbenova poetického jazyku – jen lingvistické práce trvaly celé 2 roky. Spojení s Mílou na ilustracích je symbolické propojení s domovinou autora.  V Česku vydává Knižní klub spadající pod Euromedia group.

Umělkyni žijící v Londýně ilustrace knihy vyplnila celou dobu jarní londýnské karantény. Její grafiky věrně vystihují emotivně náročné Erbenovy balady a tato práce ji znovu vracela do dětství.

 

Kniha

Kniha bude na českém trhu od 10.11.  Bude vydána i limitovaná edice (po 100 ks), ve dvou jazykových verzích (ČJ a AJ) obsahující signovaný grafický list s podpisem autorky. Cena bez grafického listu 599,-, cena s grafickým listem 1999,- Kč.

 

Grafiky

Ilustrace vznikaly formou leptu, technikou z patnáctého století. Zinková destička se pokryje roztaveným voskovým povrchem a zakouří se svíčkou. Skrz tento povrch se grafickou jehlou obnažují stříbrné linky plechu. Vše takto nakreslené je následně vyleptáno v kyselinové lázni a z připraveného zinkového plechu se tisknou různé barevné alternativy.

Míla Fürstová (*1975)

Mezinárodně uznávaná česká umělkyně působící ve Velké Británii. Vystudovala Pedagogickou fakultu UK, University of Gloucestershire a Royal College of Art v Londýně. Její práce jsou nedílnou součástí soukromých a veřejných sbírek, mj. i umělecké kolekce královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně.

Do povědomí světové veřejnosti se dostala roku 2014 vytvořením obalu hudebního alba Ghost Stories skupiny Coldplay. Česká společnost ji nejvíce zaznamenala v rámci spolupráce s Mattoni 1873 – vytvořila grafický motiv pro Mattoni orly u dálnic přeměněných na umělecká díla a návrh etiket přírodní minerální vody Mattoni. Je také autorkou přebalu alba Double Album (2018) slovenského zpěváka Mira Žbirky.

Comments

comments

Vyhledat