Chystá se reedice legendární knihy s vtipy Michala Hrdého

„Vážení příznivci Michala Hrdého, toto je dnes již legendární a víceméně nesehnatelná knížka o Michalovi; vyšla v roce 2004, rok po velmi předčasném Michalově úmrtí. Autorem knihy je jeho celoživotní přítel Ondra Tůma, s jehož svolením a se svolením Michalova syna připravujeme její reedici,“ objevilo se nedávno ve facebookové skupině věnované Hrdého jedinečným vtipům.

Publikace, která se chystá k vydání, má formát 20 x 21 cm, celkem 184 barevných stran, kartonovou obálku a přebal. Příjem objednávek začal 19. května, cena je stanovena na 695 Kč (vč. balení a dopravy k zákazníkovi přes Zásilkovnu a vč. DPH). Dá se objednat na emailu hrdymichal.kniha.2023@gmail.com. 

Celý průběh sbírky a příprav vydání knihy můžete sledovat na FB stránce Michal Hrdý: https://www.facebook.com/groups/169851803165 

O umělci

Michal Hrdý byl geniální karikaturista a ilustrátor, skvělý muzikant a velký bohém.

Narodil se 5. 7. 1959 v Praze; kreslit začal již jako tříletý. Již při základní škole navštěvoval malířské kurzy v pražské Grebovce, který vedl profesor Vladimír Joachimsthal. Uměl hrát na klavír a lesní roh, ale hlavně a především na kytaru (uměl prakticky celý repertoár Beatles).

V roce 1976 uspěl u talentových zkoušek na Střední Umělecko-průmyslové škole sklářské v Železném Brodě, byl přijat a úspěšně maturoval v r. 1980.

Již v r. 1978 mu otiskli v Dikobrazu první vtipy. Spolupráce pak pokračovala i po r. 1990 (Nový Dikobraz). V r. 1992 byl jedním ze zakladatelů časopisu SORRY.

Svými vtipy stále přispíval do MF Dnes, i do dalších novin a časopisů, hlavně však do slavného Sorry. Vytvořil také logo pro Českou unii karikaturistů (ČUK), které se používá dodnes. Nejraději se věnoval ilustracím, ilustroval všechny knížky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana a i ty další se Zuzanou Bubílkovou. Úspěch měly ilustrace Jirotkova Saturnina anebo limeriky Jiřího Žáčka. 

Přátelil se s Honzou Vyčítalem a jezdil s ním a jeho příteli na čundry…

V r. 2000 byl se skupinou Krasoplavci na Letní olympiádě v australském Sydney.

V roce 2002 onemocněl. Boj s těžkou nemocí prohrál za rok. Zemřel v pátek 13. června 2003 v nedožitých 44 letech. 

 

Comments

comments

Vyhledat