Vydejte se Krajinou komunit s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě – fotogalerie
Prvního června se v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v budově v Komenského ulici, otevřel blok výstav, spojených tématem spolupráce, komunitního umění a umění ve veřejném prostoru.
Součástí bloku jsou výstavy Z galerie VEN!, projekt probíhající v rámci Landscape festivalu v Jihlavě, autorský počin rakouského umělce Reinholda Zissera NOTGALERIE, představující práci s komunitou umělců na hranici umělecké a kurátorské praxe; práci s uměleckými komunitami v regionálním kontextu představí výstava Make fiends, not art, zvukovou mapu řeky Jihlavy portugalský umělec Rodrigo Paglieri, a intervenci do galerijního prostoru mezinárodně uznávaný umělec pocházející z Vysočiny Jiří Příhoda.
Blok výstav Krajinou komunit sdružuje výstavy v celé budově galerie v Komenského ulici, propojené tématy spolupráce, komunitního umění a umění ve veřejném prostoru. V rámci bloku se diváci mohou těšit na výstavu věnovanou umění ve veřejném prostoru Z galerie VEN! pod kurátorským vedením Petra Kratochvíla, Dana Merty a Petry Vlachynské, tematicky i personálně propojené s Landscape festivalem, který bude ve spolupráci s městem probíhat ve veřejném prostoru. Výstava naznačuje možnosti, jak s veřejným prostorem pracovat, i to, jak s ním bylo pracováno v posledních 30 letech.
Na výstavu navazují i další výstavní projekty, které na téma umění ve veřejném prostoru nazírají šířeji, z pohledu komunit, ve veřejném prostoru tím či oním způsobem aktivních: Reinhold Zisser představuje způsob, jak nad uměním ve veřejném prostoru přemýšlí skupina umělců, kterou soustředil kolem vídeňského projektu Notgalerie Dreamestate a nabízí také možnost, jak uvažovat nad kurátorstvím jako přirozenou součástí vlastní umělecké praxe.
Komunitní umělecké praxi se také v projektu Make friends, not art věnuje Petr Kovář, který mapuje komunitně laděné aktivity umělců, pocházejících z Vysočiny, kteří, ač často vystudovali klasicky zaměřené obory, po návratu na Vysočinu vycítili potřebu se angažovat právě v rovině vytváření a podporování (umělecké) komunity v místě. Kromě katalogizace těchto aktivit se tak výstava pokouší odpovědět na otázky, kde začíná umělecká praxe, kde končí, a kde začíná praxe kurátorská, či komunitní, a zda je potřeba je oddělovat a srovnáním zahraničního příkladu se pokusí vytvořit platformu k diskusi nad tématem.
Poslední z výstav, která je součástí Krajiny komunit, je projekt portugalského umělce chilského původu Rodriga Paglieriho ve zvukové galerii IGLOO pod kurátorským vedením Miloše Vojtěchovského. Paglieri vytvoří na základě putování kolem řeky Jihlavy její zvukovou mapu, kterou umístí právě do galerie IGLOO.
Pomyslnou třešničkou na dortu je participace Jiřího Příhody, který do krytého renesančního dvora galerie připravil architektonicky pojatou intervenci, ohlížející se za konvolutem performancí a intervencí zastřešené tématem Sochařského parku Roštejna z počátků jeho tvorby. Jiří Příhoda je původem z Vysočiny, ale dnes patří k mezinárodně úspěšným umělcům. Jeho účast tak uzavírá pomyslný kruh zamýšlení se nad uměním ve veřejném prostoru v rámci Vysočiny.
Make friends, not art
kurátor Petr Kovář / do 15. 10. 2023
Z galerie VEN! Umění v českém veřejném prostoru
kurátoři Petr Kratochvíl, Dan Merta, Petra Vlachynská, Klára Pučerová / do 15. 10. 2023
Jiří Příhoda: intervence Sochařský park hrad Roštejn
do 15. 10. 2023
Reinhold Zisser: Notgalerie
galerie Alternativa / kurátor Reinhold Zisser / do 27. 8. 2023
Rodrigo Paglieri: Krajina – radiomapa Jihlavy
zvuková galerie IGLOO / kurátor Miloš Vojtěchovský / do 27. 8. 2023