Výstava Arcibiskupství olomoucké

Výstava: V kříži najdu vše, co hledám. Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie
Ukončení: 4. 6. 2022
Místo: Arcibiskupský palác, Wurmova 9, 779 00 Olomouc
Kurátor: Památkové oddělení Arcibiskupství olomouckého (Tereza Kasalová, Alena Tobolková, Kateřina Krystyníková)
Grafický design: Marie Smolej

 

Na začátku byl ručně vyřezávaný Kristus na kříži, který manželé Božena a František Hojgrovi koupili v roce 1992 na burze na pražské Letné. Původně to měl být dar přátelům, ale nakonec se stal prvním exponátem v jejich více než dvacet let budované sbírce krucifixů, které se po revoluci začaly hojně objevovat ve starožitnictvích, v aukcích, i na bleších trzích. Nejzajímavější část sbírky mohou spatřit od 7. 4. 2022 návštěvníci Arcibiskupství olomouckého na výstavě „V kříži najdu vše, co hledám – Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie“.

„Manželé Hojgrovi v sobě postupně našli určitou vášeň pro záchranu a zachovávání vyřezávaných krucifixů, za níž stojí velká úcta k umělecko-řemeslné práci, historii a k Bohu. Devět desítek artefaktů pak v roce 2013 předali Arcibiskupství olomouckému,“ říká kurátorka výstavy Tereza Kasalová. „Výstavu doplňují úryvky z básní Arnulfa z Lovaně z 13. století Salve mundi salutare, které přeložil olomoucký emeritní biskup Josef Hrdlička a vydal je pod českým názvem V kříži najdu vše, co hledám.“

Arnulf z Lovaně (1200–1250) byl opatem cisterciáckého kláštera Villers, které leží v belgickém městě Villers-la-Ville. Ve své básni rozvíjí téma úcty k  částem Kristova těla, například k jeho srdci, ranám či dlaním, které uzdravovaly. Největší obliby se báseň dočkala v 17. století a její variace O Haupt voll Blut und Wunden (Ó hlavo plná trýzně), která je zlatou linkou Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

Emeritní biskup Josef Hrdlička se dlouhodobě věnuje překladům křesťanských textů i vlastní básnické tvorbě. Z jeho dalších překladatelských sbírek lze zmínit například sborník Démant a Slza, Hořící dítě, nebo Svíce uvnitř. Tato výstava je současně i určitým dárkem k jeho letošním osmdesátinám.

 

Comments

comments

Vyhledat