Výstava fotografií z koksoven a oceláren v Nikon Photo Gallery

HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Ruda Slaska – na válcovně / in a rolling mill / foto Nikon Gallery
HUTĚ / THE MILLS © Viktor Mácha: Ruda Slaska – na válcovně / in a rolling mill / foto Nikon Gallery

 

 

 

 

Výstava fotografií Viktora Máchy

HUTĚ

Nikon Photo Gallery uvádí od 11. července 2018 pro veřejnost výstavu fotografií Viktora Máchy – Hutě.

Viktor Mácha (1984) pochází z Prahy, kde také vystudoval teologii a religionistiku na Univerzitě Karlově. Od roku 2006 na své vlastní náklady cestuje po světě a dokumentuje závody těžkého průmyslu, jakými jsou železárny, ocelárny, válcovny, kovárny, slévárny, nebo koksovny. Jeho archiv v současné době tvoří několik stovek hutí od amerického Středozápadu po asijskou část ruského Uralu. Souběžně již několik let spolupracuje s Výzkumným centrem průmyslového dědictví pod FA ČVUT v Praze a Národním památkovým ústavem v Ostravě.

 

Jeho fotografie si za cíl kladou jediné – objektivní dokumentaci krásy těžkého průmyslu a nenávratně mizejících technologických procesů spjatých s výrobou a zpracováním kovů. Je totiž možné, že naše generace bude jednou z posledních, která tento fascinující svět temně dunících továrních hal na vlastní kůži pocítí.


Levná čínská ocel, politicky motivovaná touha po zelenějších kontinentech i převratné pokroky technologií výroby posledních let mění náš svět k nepoznání. Průmyslová revoluce skončila a dinosauři v podobě majestátních vysokých pecí a kovově vrzajících těžních věží jsou před vyhynutím. S postupným útlumem průmyslu nám před očima mizí i podstatná součást kultury, která spoluutvářela celé 20. století. Možná, že za nedlouho budou Máchovy industriální fotografie posledním svědectvím těžkého průmyslu minulého století.

 

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 19. srpna 2018, vstup je zdarma.

 

 

Comments

comments

Vyhledat