Vyzkoušeli jsme české 3D pero

foto výrobce
foto výrobce

Prubli jsme 3D pero Basic 2 od české značky 3Dsimo. Tento typ 3D pera je určen spíše jako hračka pro děti, ale my v podstatě dětmi zůstáváme, tak co.

Co to je:

3D pero je nástroj, který ohřívá podlouhé tyčinky plastu a vy z nich tak můžete tvořit různé věci ve třech dimenzích.

Co to dělá:

Tento typ umožňuje vytlačovat různobarevný plast a formovat objekty, jaké si vymyslíte nebo případně použijete šablonu.

S dospěláckým nástrojem vybarevným všelijakými nástavci můžete třeba taky vypalovat do kůže a dělat další zajímavé věci.

Kdo je ale vynalézavý a vytrvalý, dokáže se vyřádit i se základním modelem, jak ukazuje tohle uživatelské video:

Dětské pero je vymyšleno tak, aby při fungování teplota nepřekročila 65 °C. Proto se také používají jiné plastové tyčinky (filamenty) než u jiných typů.

Jak to vypadá:

Plastová červená věc je velká asi jako větší odlamovací nožík.

Do zadní části se strká plastová tyčinka, ta se uvnitř stroje nahřívá a z části, kterou „kreslíte“, pak leze tvárná hmota.

Po stranách najdete tlačítka na ovládání a diody značící, že se nabíjí (kabel na nabíjení z USB portu je přiložen), nebo že se s ní pracuje.

Kolik to stojí:

Tento „dětský“ typ pořídíte u výrobce za 999 korun,  černý „dospělácký“ s mnoha dalšími funkcemi pak za 1099 (varianta Ki2t) nebo 2199 (varianta MultiPro).

 

Unboxing:

Basic se prodává v podlouhlé krabičce. Ta kromě pera a kablíku obsahuje snadný obrázkový návod – vzhledem k jednoduchosti principu je postup velmi snadný.

Přiložena je i startovací sada tyčinek, ze kterých tvoříte své „projekty“.

 

Naše zkušenosti:

Použití nástroje je skutečně snadné. Nasunete do něj začátek filamentu. Po zapnutí se přístroj rozsvítí, s rozsvícením všech diod je nahřáto a můžete zapnout tlačítko pro přeměnu tyčinky na měkkou hmotu, kterou kreslíte.

Vytlačovaná hmota je teplá, ne však horká. Můžete si „kreslit“ třeba na kuchyňském prkénku, plast k němu nepřilne. Na malou chvilku si materiál ještě zachovává tvárnost, čehož lze využít při tvorbě.

Dle očekávání je oříškem dosažení rovnoměrnosti výstupu – bez jistého tréninku to nejde, proto první pokusy vypadají poněkud hrbolatě, ale už s nimi je legrace.

první pokus

 

S praxí se bude dovednost zvyšovat a vy můžete spolu s dětmi, ovšem i bez nich, přicházet na způsoby, jak tvořit nebo dotvořovat v prostoru.

A později třeba přejít na pokročilejší nástroje.

Resumé:

Pro tvořivé povahy, které rádi modelují, kreslí a zkoušejí nové věci, to je příjemná a kreativní věc. Vzhledem k jisté omezenosti funkcí se nabízí otázka, zda není přístroj trochu drahý, ale pravda je, že jste už nejspíš v životě utratili peníze za větší neužitečnosti. Dílenské provedení je fajn, hračka podporuje kreativitu a může uživatele nasměrovat k další tvořivé aktivitě. za nás v pohodě!

foto jk

Kde se dozvíme víc:

Web

https://3dsimo.com/cz

Video kanál:

https://www.youtube.com/watch?v=h-ms_ydz7Kc&t=72s

 

Comments

comments

Vyhledat