Vzniká nový dokument o průkopnících lezení

 Tenkrat Na Piskovci
Tenkrat Na Piskovci

Bez bot a na konopných lanech, tak před sto lety riskovali čeští a němečtí lezci životy cestou na vrcholky pískovcových věží v Adršpachu a Sasku. A teď o nich vzniká dokument, dokument o nejlepších lezcích své doby. A aby mohl spatřit světlo světa, sbírají autoři filmu Tenkrát na pískovci podporu na crowdfundingovém portálu Hithit. 

 

Sami filmaři jsou zároveň lezci. A tak chtějí vyprávět příběh těch, na které se skoro zapomnělo. Jsou to hrdinové, kteří před desítkami let pomohli pro lezení objevit jedny z nejkrásnějších pískovcových skal na světě: Adršpach a Sasko. Je to napínavé vyprávění plné přátelství mezi Čechy a Němci. Přátelství, která vydržela i navzdory druhé světové válce.

 

Co je vedlo k tomu, pustit se do jednoho z nejnebezpečnějších sportů, který kdy kdo vymyslel? A jak společně čelili strachu, zavěšeni na skále desítky metrů nad zemí? A jak jim to pomohlo překlenout poválečné pocity vzájemné křivdy?

 „Už máme natočené rozhovory a záběry z dronu, nakoupili jsme archivní fotky a videa. Peníze, které teď vybíráme, použijeme na další natáčení – pojedeme i do Německa, kde bydlí lezecká legenda Herbert Richter. Nikdy jste o něm neslyšeli? Velká škoda. Naštěstí jsme tu my, abychom to napravili. Je to totiž ohromný sympaťák, láká režisér filmu Vojtěch Ličko.

 

Dokument o průkopnících lezení má mít 90 minut a uvidíte v něm i nejlepšího lezce světa Adama Ondru. I on se na pískovci bojí. A tak ho tam štáb bere znova a chce natočit, jak se jeden z nejlepších sportovců dnešní doby vypořádá s nejtěžšími cestami.

 

Aby mohli filmaři dokument dokončit, žádají o pomoc veřejnost. Za svoji podporu tak lidé mohou být mezi těmi, kdo uvidí film jako první. Anebo si jako odměnu mohou na Hithitu vybrat stylové ponožky či lekce boulderingu.

 

Comments

comments

Vyhledat