Workshop EDIT-A-THON #Femaleheritage – jak editovat na Wikipedii?

Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Největší světová online encyklopedie potřebuje více žen. Pokud na Wikipedii porovnáte počty hesel o mužích s těmi, které jsou věnovány ženským osobnostem, zjistíte, že ženám se dostává výrazně méně prostoru. Chybí přitom řada záznamů o významných spisovatelkách, herečkách či vědkyních. Goethe-Institut a Wikimedia Česká republika proto pořádají komorní workshop, který chce vzdělat a vychovat další wikipedisty a wikipedistky.

 

„Jen v české jazykové verzi Wikipedie je podíl hesel věnovaných mužům oproti těm, které jsou věnovány ženám 5:1. Záznamy o mnohých ženských osobnostech chybí, nebo jsou neúplné. A tím to samozřejmě nekončí: ženy zde nejsou v menšině jen coby encyklopedická hesla; i mezi lidmi, kdož Wikipedii budují, se nachází více autorů, nežli autorek,“ komentuje Luisa Rath z programového oddělení Goethe-Institutu v České republice: „Rádi bychom, aby se o této problematice mluvilo. Ve spolupráci s Wikimedia ČR proto pořádáme workshop, jejž povede ostřílený wikipedista Vojtěch Veselý. Ten dá účastníkům workshopu možnost, aby udělali své první redaktorské krůčky v pestrém světě Wikipedie – editovat ji přece může každý a každá z nás!“ dodává Luisa Rath.

 

Workshop je určen pro každého, kdo se chce dozvědět, jak Wikipedia funguje, chce se naučit zakládat vlastní hesla a nebo jen touží po tom, aby byly ženy v digitálním světě zastoupeny vice, než dosud. S editací Wikipedie není třeba mít  žádné velké zkušenosti – workshop se zaměřuje na začátečníky a mírně pokročilé.

Vojtěch Veselý je český wikipedista. V roce 2013 stál u zrodu programu Senioři píší Wikipedii. Dnes působí jako lektor a metodik vzdělávacích aktivit ve Wikimedia Česká republika.

 

Co? Workshop EDIT-A-THON #Femaleheritage 

Kdy? Čtvrtek 29. července, 14:00-17:00

Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

 

Účast na workshopu je zdarma. Bližší informace na www.goethe.de/cesko, přihlášky na adrese Nina.Svesnikov.extern@goethe.de.

 

Comments

comments

Vyhledat