Bianca Bellová vydává knihu povídek

V polovině března vyjde nová kniha povídek Biancy Bellové s názvem Tyhle fragmenty. Kniha, která spojuje starší a již vydané povídky s úplně novými texty a jejím hlavním tématem je život tady a teď, bude i součástí Velkého knižního čtvrtku.

Povídky do ní vybírala Klára Fleyberková. Spojují je hlavně zlomové okamžiky, na první pohled možná nepatrné, které však dokážou lidem proměnit životy a prozradí jejich pravé charaktery. Ve stejné době vychází i dotisk jedné z předchozích autorčiných knih, románu Mrtvý muž.

„Je to třeba, když starý profesor zapomene na vlakovém peronu svůj kufr. Nebo když děti najdou na pláži mrtvou chobotnici. Resuscitace utonulé. Přeslechnutí, které způsobí události, jež můžeme jen odhadovat,“ prozrazuje autorka některé ze zlomových okamžiků ukrytých ve svých povídkách.

Každá situace může být přelomová

Každá, i zdánlivě banální situace může být z jejího pohledu zásadní a přelomová. Povídky naplňuje zvláštní melancholie a nostalgie, Bianca Bellová v nich však vždy dokáže najít i zvláštní dávku naděje. Nacházíme se přitom ve světě tady a teď, nečekejme žádné výlety časem ani do exotických krajin.
Povídky z knihy Tyhle fragmenty nabízejí průřez povídkovou tvorbou autorky za poslední desetiletí. „Jejich psaní vyžaduje maximální soustředění od startu až do cíle. Ostatně i Jorge Luis Borges, jeden z největších spisovatelů dvacátého století, považoval povídku za královskou disciplínu, zatímco romány mu připadaly příliš rozbředlé. Pro mě je psaní povídek řemeslem, zatímco u delších textů se musím chtě nechtě ponořit do vlastních útrob, i když mi to třeba způsobuje velkou nepohodu a někdy až bolest. Je-li povídkářství tesařinou, pak psaní románů je pro mě uměleckým řezbářstvím,“ vysvětluje autorka.

Ve stejnou dobu jako sbírka povídek vyjde i dotisk románu Mrtvý muž, který byl poslední dobou v knihkupectvích málo dostupný. „Mrzelo mě, že kniha byla delší dobu vyprodaná a nedostupná, protože mi psali čtenáři, kteří si ji chtěli přečíst a neměli možnost. O to radši jsem, že je zase
k mání,“ přiznává autorka.

Stejně jako řada dalších knih se i novinka Biancy Bellové letos bude muset obejít bez možnosti uvedení ve veřejném prostoru. Autorka se ale účastní projektu Spisovatelé do knihoven a na březen má naplánované hned tři besedy, zájemci se tak s ní mohou setkat alespoň v online prostoru. Číst bude pro knihovny v Bílovci (23. března), Českém Těšíně (24. března) a v Novém Městě na Moravě (31. března).

„Popravdě to moc ráda nemám, frustrují mě poruchy komunikace a nedorozumění, které tato setkání často provázejí. Pro člověka, který váží význam každého slova, bývají přibližnost
a zkreslení významů a vět docela traumatické. Na druhou stranu jsou lidé, kteří říkají, že literatura je jediná hezká věc, která jim zůstala, když nemohou chodit na výstavy, koncerty či do divadla. Pokud to tedy jedinému člověku udělá lépe, ráda budu v online světě účinkovat i nadále. Musíme to tady společně nějak přečkat a vzájemně se podpírat,“ vzkazuje Bianca Bellová závěrem.

Comments

comments

Vyhledat