Nový festival PRAGUE ART WEEK přiveze zahraniční hosty ze světa umění

Venkovní  výstava Lukáš Raise v Bastionu na Praze 2
Venkovní výstava Lukáš Raise v Bastionu na Praze 2

Příští pátek 9. září 2022 od 17 hod. odstartuje slavnostním zahájením první ročník mezinárodního festivalu vizuálního umění PRAGUE ART WEEK 22. Během týdne ožije Praha uměním a návštěvníkům otevře dveře galerií, muzeí a uměleckých institucí, ale také poodhalí zákulisí umělecké praxe v sérii přednášek a masterclass v jejím Superstudiu, kterého se zúčastní jak tuzemští, tak zahraniční hosté. Poprvé bude také k vidění soukromá sbírka současného umění manželů Havrlantových.

Festival umění, jenž vznikl po vzoru světových týdnů umění, se poprvé odehraje i v Praze, a to v datech 9. – 15. září 2022. Zahájení proběhne v pátek 9. září od 17 hod. na Nové scéně Národního divadla. Součástí slavnostního zahájení bude také vyhlášení soutěže o nejlepší digitální dílo – NFT, kterou pořádá galerie Artefin. Více než 50 lokací po celé Praze zve návštěvníky na bohatý umělecký program. Během festivalového víkendu si velké instituce umění připravily pro návštěvníky buď vstupné zdarma, nebo vstupné zvýhodněné. Od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září organizátoři nabádají k návštěvě menších privátních galerií, které jsou hustě zastoupeny v rámci vybraných městských částí, během jednotlivých festivalových dní. V podvečer lze pak trasu zakončit v architektonicky unikátní brutalistní budově Nové scény Národního divadla, kde bude počas PAW festivalové centrum s názvem Superstudio. Bude zde probíhat doprovodný program v podobě přednášek a debat s tuzemskými, ale i zahraničními hosty ze světa umění. Pozvání přijali např. fotografka Marie Tomanová, ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko či významný český umělec Krištof Kintera.

Mezi highlighty festivalu patří například možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection – skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection, se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu”.

Pro víc informací navštivte www.pragueartweek.cz

Comments

comments

Vyhledat