Začínají týdny norské literatury

skandinavskydum.cz
skandinavskydum.cz

Čemu se smějí Norové? Jak chutná Norsko a co o téhle severské zemi vlastně víme? Tyhle a mnohé další otázky zodpoví blížící se Týdny norské literatury, které do Prahy a do Brna přiváží norské autory – a ještě mnohem více.

„Týden norské literatury je literární festival, který představuje aktuální trendy, autory a tituly z téhle krásné severské země,“ vysvětluje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který spolu s Velvyslanectvím Norského království a dalšími partnery akci pořádá. Pro festival je typické, že nabízí více, než by se na první pohled zdálo – kromě literatury obsáhne mimo jiné originální večer gastronomických specialit, dobrodružnou hru pro děti a setkání se světoznámým antropologem.

„Festival zahájíme s typicky severským humorem. Jeho prvním hostem totiž bude norský humorista Roger Pihl, autor románu Muž, který se nechtěl vrátit domů,“ komentuje Jitka Jindřišková. Pihl se českým divákům představí hned dvakrát: již 13. března na Norském literárním salónu v brněnské Knihovně Jiřího Mahena a o den později v pražském Skautském institutu, kdy jeho partnerem do debaty bude spisovatel a ředitel základní školy Jana Jícha, autor parodického románu z prostředí českého školství Ředitel a hydra.

Dalším z vzácných hostů festivalu bude Thomas Hylland Eriksen, profesor sociální antropologie na univerzitě v norském Oslu a významný popularizátor vědy. Na pozvání Katedry divadelních studií Masarykovy univerzity zavítá s besedou o svých knihách a one vedlejších efektech informačního věku 20. března do brněnského centra Otevřená zahrada.

To, že silnou stránkou festivalu jsou literární besedy, dokáže autorka Marta Breen. Ta přijede do pražské Kavárny, co hledá jméno promluvit nejen o své nejnovější komiksové knize Neohrožené ženy, o dějinách ženské emancipace, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.

Potravu nejen duševní nabídne festival na akci Eat&Read Norwegian, kterou hostí rovněž brněnská Otevřená zahrada již 11. března. Ochutnávku norských kulinářských specialit, jako jsou kanelboller nebo legendární hnědý sýr brunost, ochutí čtení z knih Medové jazýčky od Helene Uri či Elling od Ingvara Ambjørnsena. Od této akce je již jen krok k norskému pub quizu, týmové soutěži ve znalostech norské kultury, sportu a historie.

Silnou stránkou Týdne norské literatury jsou rovněž filmy. V pražském kině Evald se představí dva, a to filmová adaptace humoristického románu Erlenda Loea Uchvácen ženou a Kompanie Orheim, psychologický snímek dle literární předlohy Toreho Renberga.

Další informace skandinavskydum.cz

Comments

comments

Vyhledat