Zakladatelka festivalu Děti, čtete? Iva Pecháčková: láska ke knihám se v dětech sama neprobudí

foto: archiv I. Pecháčkové
foto: archiv I. Pecháčkové

Blížící se Mezinárodní den dětí je již řadu let spojen s mezinárodním literárně-dramatickým festivalem Děti, čtete?, jehož jubilejní 10. ročník bude slavnostně zahájen 30. května v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. Festival je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo a podílejí se na něm nakladatelství z celé republiky.

foto: pořadatel akce

Iva Pecháčková, majitelka nakladatelství Meander, které ve spolupráci s Knižní stezka k dětem, z. s. festival pořádá, v rozhovoru zdůrazňuje důležité téma – dětskou gramotnost dětí.

Festival Děti, čtete?, letos slaví kulaté výročí. Pro dítě, které slaví 10. narozeniny, je to významný předěl.  Co to znamená pro festival?
Já třeba se nestačím divit, jak rychle se za těch 10 let změnil přístup dětí ke čtení. A to ještě na festival chodí děti, které opravdu hodně čtou, protože ho pořádáme ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a ta se čtení dětí věnuje opravdu s velkým nasazením. Takže když to shrnu – zájmy dětí byly po staletí zhruba stejné, lítaly někde po venku, sportovaly, v minulém století hlavně náruživě četly (naše země byla zapálenými čtenáři pověstná) v posledních letech se to však dramaticky láme – od svítících obrazovek a displejů je stále těžší dostat děti ven, ke knize, k povídání si tváří tvář s vrstevníky – jejich komunikace se odehrává na sítích.

Festival se zaměřuje na důležité téma – čtenářskou gramotnost dětí. U předchozích generací bylo čtení knížek „tak nějak“ samozřejmé. Co podle vás předcházelo tomu, že se v mnoha rodinách vytrácí?
Jak říkám, je to těmi moderními technologiemi, které tak dramaticky proměňují v posledních letech svět. Všechny moderní vynálezy, všechno to, co nám mělo dobře sloužit a zpohodlňovat život, nás paradoxně okrádá o čas a rodiče ho mají na děti stále méně. Přitom jim právě náš festival klade rok co rok na srdce – škoda každé chvíle, kterou nestrávíte se svými dětmi – a ty nejhezčí okamžiky jsou právě nad knihou. Jen tak si můžete se svými potomky povídat, smát se a něco víc se o nich dozvědět, stejně jako oni od vás o světě. Při nejlepší vůli, školy to, co zanedbáte vy, když svým dětem nečtete, nikdy nedoženou.

Festival Děti, čtete?, vrcholí 1. června, tedy na Den dětí, kdy se jim nabízí mnoho aktivit. Čím chcete děti a jejich rodiče přilákat právě k vám? 
Již během prvního ročníku festivalu, tehdy pořádaném ve Strahovském klášteře, jsme vycházeli z toho krásného prostředí. Například jsme si řekli – tohle Lví nádvoří má krásnou terásku jako pódium – neuděláme tady tedy divadlo? Z gymnázia Jana Keplera nám naši dobrovolníci studenti na nádvoří nanosili lavičky a už se podle knížek hrálo. A takových nádvoří má Strahovský klášter několik – na jednom byl koncert, na druhém loutkohra, na třetím velká postel i s peřinami a hlavně s babičkami, které úplně nejmenším dětem četly, v ambitu zas hliněné dílny, v interiéru dílny animátorské atp. Pojímáme festival tedy kreativně stejně jako naše knihy. Rozbíháme se do různých druhů umění, vždyť literatura je základem všeho – i film má přece nějaký scénář, opera libreto, písně texty a divadelní hry píší literáti a básníci. Pořádáme prostě dílny, které nejsou nudné, v uvozovkách, jen čtení, ale multižánrové a to je důvod, že nám je už každý prostor malý – z MK jsme se postupně dostali až na Kampu, do Werichovy vily, do Sally Terreny i Musea Kampa, na Malostranské náměstí a letos prvně bude festival i mimo Prahu v Zóně pro umění 8smička v Humpolci, kde je nová, zcela unikátní galerie, která pořádá časté dílny pro děti zcela podle našeho gusta a věnuje se velmi zapáleně také čtení dětí. Spolu s touto galerií vydal Meander v koedici loni knihu Jiné taje opic Petra Nikla, jehož dílny byl neuvěřitelně navštěvovány, takže se nám zdá, že nastal čas lákat děti ke čtení i jinde než pouze v Praze. 

Nakladatelství Meander vydává knihy, z nichž mnohé lze označit za krásnou literaturu v tom pravém slova smyslu. Oceňují u takových titulů dětští čtenáři a jejich rodiče váš záměr, že kniha musí přinášet nejen poselství, ale být přitažlivá i po výtvarné stránce? 
Tak to si myslím, že bylo jasné od samého začátku mé nakladatelské činnosti. Hodně čtenářů jsem u nás na ty krásné knihy doslova naučila, zpočátku prodat i velmi malý náklad uměleckých autorských knih např. Petra Nikla nebo Jirky Černického byl několikaletý problém. Já odmala zbožňovala krásně ilustrované knihy, jimiž mne naši zahrnovali, a později jsem velmi oceňovala i krásnou literaturu pro dospělé, knihy, které doprovázeli svými ilustracemi přední čeští výtvarníci. Nechápu, proč to už dneska – až na pár výjimečných nakladatelů – nikdo moc nedělá, spousta čtenářů by to ocenila a pomohlo by to nejen literární ale i naší současné výtvarné scéně. Já pracuji ráda nejen s umělci zvučných jmen, jako jsou Nikl, Sopko, Hísek, Koťátková, ale také vášnivě ráda objevuju talentované mladé výtvarníky – chodím do škol vybírat si z jejich klausurních prací a myslím, že i jim pomůže v jejich kariéře mít již v útlém mládí knížku vydanou v respektovaném nakladatelství. 

Podle jakých kritérií vybíráte nakladatelství, která mohou na festivalu Děti, čtete? představit svoje autory a jejich díla?
Tak to je jednoduché – je to výběr podle katalogu NEJLEPŠÍ KNIHY DĚTEM, který vydáváme v rámci komise pro dětskou knihu, jejíž jsem předsedkyní ve Svazu českých knihkupců a nakladatelů, a to ve spolupráci s Českou sekcí IBBY. Komise nezávislých odborníků vybírá rok co rok do katalogu z cca 1600 knih pro děti, které za uplynulý rok vyjdou, těch nejlepších zhruba 50 titulů od cca dvou desítek nakladatelů. Je dobré vědět, že náš festival je součástí projektu UNESCO a titulu Praha město literatury a je tu jedním ze čtyř největších pražských festivalů (Svět knihy, Noc s literaturou a Festival spisovatelů) jako jediný pro děti.

Všechny tedy srdečně zveme na náš již třídenní festival Děti, čtete?, kde nakladatelé, přední čeští básníci, spisovatelé i výtvarníci představí dětem v tvořivých dílnách ty nejlepší knihy, které v uplynulém roce vyšly.

Literárně dramatický festival Děti, čtete? (30. 5. – 1. 6. 2019)
Mezinárodní festival na podporu dětského čtenářství.
meander.cz

Comments

comments

Vyhledat