Zemřel Ivan Kral

Zemřel Ivan Kral, hudebník spolupracující s Patti Smith a Iggy Popem.

 

Ivan Kral, skladatel a hudebník, který spolupracoval kromě jiných s Patti Smith a Iggy Popem, a jehož skladby nahráli  mj. U2 a David Bowie, zemřel včera ve věku 71 let ve svém domově v Michiganu.

 

Kral se v USA proslavil v 70. letech 20. století jako kytarista a spoluautor skladeb Patti Smith, Blondie a Iggyho Popa. V 90. letech nastartoval  úspěšnou kariéru i v České republice. Jeho nejnovější albumSmile vyjde u Warner Music Czech Republic v druhé polovině února.

“Bylo pro nás velkým privilegiem moci spolupracovat s laskavým člověkem, skvělým muzikantem Ivanem Kralem. Ve své kariéře stál po boku Patti Smith, Davida Bowieho nebo Iggyho Popa, ale natočil i mnoho vlastních velice hodnotných alb. A naší firmě teď zbývá smutná povinnost postarat se o to jeho závěrečné, na němž pracoval v posledních měsících svého bohatého života. O jakousi jeho uměleckou závěť,” říká Vladimír Kočandrle, ředitel vydavatelství Warner Music.

 

Kralův návrat do rodné České republiky v roce 1993 znamenal začátek úspěšné kariéry coby sólového  umělce, hudebního producenta a skladatele. Získal tři ceny České hudební akademie. Kromě jiných zkomponoval hudbu pro píseň Sen skupiny Lucie, která byla zvolena skladbou dvacetiletí.

 

V roce 2001 se usadil v Michiganu se svou ženou Cindy Hudson, která je zároveň textařkou jeho písní. Žili spolu poblíž Ann Arbor v Michiganu, kde pracovali v domácím studiu Bunnyhutch.

 

Jeho knižní biografie Neuvěřitelný od Honzy Vedrala vyšla v prosinci 2019. Vydání jeho biografie v anglickém jazyce, Bloc, Shock, Rock, je naplánováno na letošní rok.

 

Filmová společnost Ivana Krale, The Blank Generation LLC, bude i nadále zdrojem jeho nahrávek a  filmů o newyorském undergroundu ze sedmdesátých let.

foto Warner Music

Comments

comments

Vyhledat