Zítra začíná Festival tanečních filmů 2019

foto: tanecnifilmy.cz
foto: tanecnifilmy.cz

Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16. – 18. května 2019 v kině Světozor. Poprvé ve své historii se festival stává soutěží. O hlavní cenu se uchází na 350 přihlášených tanečních filmů z celého světa. Široká veřejnost i mezinárodní porota tak mohou během tří dnů vybrat ze soutěžních kolekcí svého filmového vítěze. O tom, kdo získá Hlavní cenu festivalu, se rozhodne na slavnostním zakončení 18. května v kině Světozor.

VZPOMÍNKA NA PINU BAUSCH
Letošní ročník festivalu bude významný také vzpomínkou na tanečnici a choreografku Pinu Bausch. V červenci 2019 uběhne deset let od její smrti. Festival připomene její dílo v komponovaném filmovém večeru, jehož součástí bude i scénický dialog s Daphnisem Kokkinosem, dlouholetým spolupracovníkem Piny Bausch. Moderátorem dialogu bude umělecký šéf souboru Farma v jeskyni – Viliam Dočolomanský. Diváci budou mít možnost shlédnout filmové zpracování legendární choreografie CAFÉ MÜLLER, v níž Pina Bausch tančí v jedné z rolí. Café Müller, dílo, které k divákům stále promlouvá díky nadčasovosti svého tématu: „Café Müller je místo samotného života. Místo, které je ve své prázdnotě plné smutku, tápání, strachu, touhy po pochopení, ale zároveň i naděje v lásku. Pina Bausch dokázala rozumět lidské duši. Té její části, která je společná pro každého z nás bez ohledu na charakter nebo dobu, ve které žijeme.“ (zdroj: Taneční zóna)

Také doprovodný program festivalu připomene odkaz této významné osobnosti světové choreografie uměleckou videoinstalací s názvem PINA BAUSCH FOUNDATION: ENSEMBLES, která bude k vidění v Centru současného umění DOX od 9. – 20. 5. 2019. Partnerem instalace je Goethe Institut a nadace Pina Bausch Foundation.

foto: tanecnifilmy.cz

SEKCE DOKUMENTŮ
Sekce dokumentů se v tomto ročníku zaměří na zákulisí nejslavnějšího baletního tělesa světa – balet Pařížské opery. S kamerou diváci proniknou do legendárních tanečních sálů, dílen, kanceláří a šaten. Budou moci sdílet elektrizující atmosféru při tvorbě choreografie a být při tom, když se dostaví pochybnosti a tvůrčí krize. Je to cesta za velkým tajemstvím.

Dokument T. M. Rivese PLAY SERIOUS je sondou do přípravy fascinující choreografie Play, kterou na repertoár první baletní scény světa přinesl choreografický inovátor Alexander Ekman. Hledání silného, neotřelého, vizuálně zcela futuristického tvaru provází prohledávání hlubin lidského chování a kreativity. Po premiéře dokumentu je tu jedinečná příležitost vychutnat si inscenaci PLAY v celé své kráse na plátně kina Světozor pro veřejnost zdarma. V jednom večeru poznáte choreografa, který z orchestřiště opery vytvořil jezero z milionů zelených míčků.

Další z dokumentů, který se zaměří na zákulisí baletu Pařížské opery, sleduje hektickou sezónu nového šéfa baletu Pařížské opery Benjamina Millepieda, choreografa známého filmu Černá labuť a manžela hollywoodské hvězdy Natalie Portman. Film RESET je vzrušující zprávou o situaci umělce v roli vrcholného manažera a o vzniku inscenace v kolosu tradiční umělecké instituce.

KURÁTOROVANÉ FILMOVÉ BLOKY
Festival uvede také dva kurátorované tematicky zaměřené bloky filmů. Blok ON THE ROAD bude zasvěcen cestám, objevům a neznámým světům. Spojení cestování a tance dalo vzniknout několika neotřelým filmovým zážitkům. Vydejte se s námi na cestu (tance)! Filmovým blokem URBAN DANCE provede diváky Wahe Akopjan, respektovaný tanečník a choreograf streetových technik. Wahe Akopjan také živě vystoupí se svou taneční skupinou. Nenechte si ujít výběr toho nejlepšího z oblasti tance ve veřejném prostoru.

VYHLÁŠENÍ
Festival vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže o Hlavní cenu Festivalu tanečních filmů a o Cenu diváků. Součástí vyhlášení je blok s názvem TANEC A REKLAMA. Tanec, kreativita, marketing – speciální blok zaměřený na taneční reklamy, které jste ještě nikdy neměli možnost vidět společně na jednom plátně. Znáte lepší způsob, jak završit 6. ročník festivalu?

V mezinárodní porotě zasedne:
Ján Ševčík – tanečník, choreograf, vedoucí tanečního souboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, autor několika úspěšných tanečních filmů
Tereza Willoughby – novinářka, autorka týdeníku o kultuře na TV Seznam
Jana Návratová – publicistka, editorka, kulturní manažerka, kurátorka v oblasti tance a pohybového divadla a umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů

/PROGRAM/

Comments

comments

Vyhledat