Zítra začíná festival věnovaný Janu Dismasi Zelenkovi

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Festival malých rozměrů, ale velkého významu, i tak lze označit festival věnovaný českému baroknímu skladateli Janu Dismasi Zelenkovi, který se uskuteční tento týden od 16. do 20. října v Praze a Drážďanech. Zelenka Festival Praha – Drážďany po páté láká k objevování díla mimořádného českého skladatele, které až v novodobé historii vydávají archivy.

Po 300 letech tak například zazní v české premiéře mimořádná Zelenkova mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4 v nastudování Dresdner Kammerchor a Ensemble Inégal. Právě český soubor Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou stojí za celým festivalem i renesancí Zelenkovy tvorby v mezinárodním měřítku a systematickým prezentováním jeho díla a odkazu. V letošním roce k festivalu přizvali český ansámbl Musica Florea, v jehož podání zazní Zelenkova orchestrální díla, a Musica Aeterna z Bratislavy, který nabídne pestrý program čerpající z cenné soukromé Zelenkovy sbírky světské vokální hudby. Festivalové koncerty se uskuteční tradičně v malostranském Velkopřevorském paláci a přilehlém kostele Panny Marie pod řetězem.

Celoživotní zájem o život a dílo Jana Dismase Zelenky a neúnavná práce v čele souboru Ensemble Inégal, to v kostce charakterizuje Adama Viktoru, který stojí i za pěti ročníky festivalu: „Zelenka, stejně jako Johann Sebastian Bach, si na své docenění musel nějaký čas počkat. Znovuzrození Bachovy hudby přišlo již v 19. století, Vivaldiho o sto let později a pro nás je ctí, že jsme pomohli dílo barokního génia Zelenky uvést do 21. století“, říká Adam Viktora a dodává: „Významnou součástí festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague, na kterém se 19. října setká elita současného zelenkovského výzkumu v čele s Janice B. Stockigt, australskou muzikoložkou, která v Praze uvede i dlouho očekávaný český překlad své monografie Jan Dismas Zelenka – český hudebník na drážďanském dvoře“. Tato obsáhlá unikátní publikace je základním pilířem zelenkovského bádání a u nás ji letos vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Více informací a předprodej vstupenek na www.zelenkafestival.cz.

Comments

comments

Vyhledat