Životní styl Lagom – všeho tak akorát

Tak jako si Dánové libují ve svém hygge, Švédové si frčí na životním stylu nazvaném lagom. Pojem, resp. švédská fráze „Lagom är bäst“ se dá volně interpretovat jako všeho s mírou, v jednoduchosti je krása, míň je víc nebo tak akorát.

Jde o nalezení rovnováhy ve vašem každodenním životě. Zatímco hygge má vytvářet útulný domov, lagom se orientuje na lépe zvládnutelný, ​​pohodlný a vyvážený způsob práce tak, abyste měli dostatek času na věci, které jsou pro vás nejdůležitější.

Lagom se dá aplikovat do všech oblastí života a nese se v duchu střídmosti a šetrnosti k sobě, vašim blízkým a okolnímu prostředí. Pochází sice ze Švédska, ale podobně jako jiné styly je přenositelný do dalších společností a kultur.  

Fika během dne
Fika je přestávka na kávu. Chcete-li se naladit na vlnu lagom, měly byste si ji dělat několikrát denně. Ovšem ne jen tak obyčejně u vašeho pracovního stolu, zatímco vyřizujete emaily nebo sjíždíte Instagram. Ideální scénář je si vychutnat lahodný šálek někde s vašimi kamarády a něčím sladkým k zakousnutí. Přestávky jsou pro Švédy obecně velmi důležité. Pokud mozek zaměstnáváte nepřetržitě několik hodin, vaše práce podle nich nebude tolik efektivní a kvalitní. Stačí i pravidelná pětiminutovka, která vás zbaví únavy a naladí na další činnosti.

Vyváženost mezi prací a osobním životem
Buďte realističtí a váš to-do list na každý den si připravujte „tak akorát“. Žádné extrémy. Jen tak nebudete frustrování a radost ze splněných úkolů vás bude hnát dopředu. Lagom je ztělesněním rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Jde v podstatě proti přesčasům a nadprůměrným výkonům. Povzbuzuje k tomu, abyste žili svůj život, trávili ho podle svého a mysleli na své zdraví. Takže už žádných 50 hodin práce týdně a totální zhroucení o víkendu.

Příroda jako antistresor
Cyklovýlet, procházky, turistika nebo třeba koupání v jezeře. Švédové používají pobyt venku v přírodě jako účinnou zbraň proti nahromaděnému stresu. Pročistí si hlavu, zbaví negativních myšlenek, udělají něco pro svoje tělo a vyplní volný čas se svými nejbližšími. To je daleko příjemnější způsob než nějaké pilulky, nemyslíte?

Kvalitní péče o tělo
Zevnitř i zvenku. Příroda vrátí vaši mysl do rovnováhy, a aby ani vaše tělo nezaostávalo, věnujte mu rovněž patřičnou pozornost. Nabízí se masáže či jiné spa procedury, návštěva kadeřnice nebo kosmetického a nehtového studia, saunování nebo zkrátka co je vám příjemné a máte rádi.

Etická móda
Jednoduchá, střídmá, praktická a elegantní, tak jako samotné lagom. Švédové sází na pohodlí a udržitelnost, převažují u nich přírodní barvy a ekologické materiály a ne za všech okolností touží po nových produktech. V módě se hodně odráží jejich ekologické smýšlení, takže upcyklují a recyklují ostošest a kvalitu preferují před kvantitou. Důležité je si vytvářet k jednotlivým produktům vztah a mít z nich dlouhodobou radost. Další důležité pravidlo, kterým se řídí, je „jeden dovnitř, jeden ven“, jinými slovy, pořídíte-li si do šatníku nový kousek, jiný by měl jít pryč, ať zbytečně nehromadíte. 

Funkční design
Podobné principy uplatňují také v designu a své domovy si vyznavači stylu lagom zařizují velmi prakticky, úsporně a funkčně. Každý kousek, než vstoupí do jejich domácího prostředí, pečlivě vybírají. Rozhodně neholdují impulsivním a akčním nákupům. Udržují pořádek a čistotu, čímž si budují klidnou a pohodovou atmosféru. Stejně jako v módě pravidelně věci třídí a zbavují se všeho, co už v jejich životech nemá místo.

Comments

comments

Vyhledat