Znáte filmový festival Antropofest?

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Mezinárodní filmový festival nejen pro příznivce sociální a kulturní antropologie startuje ve čtvrtek 24. 1. už po desáté v Praze. Snímky sledující životy nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, které se budou promítat 24. až 26. ledna, doplní řada diskusí s tuzemskými i zahraničními tvůrci.

Antropologií ožijí nejprve prostory Galerie Lucerna, kde festival ve čtvrtek od 18:00 oficiálně začne promítáním snímku Remake of a Summer, na který naváže již 173. Gellnerovský seminář s autorkami snímku. Tento odborný seminář organizátoři pořádají spolu s Českou asociací pro sociální antropologii.

Páteční projekce v Kině Ponrepo začíná retrospektivní výstavou propagačních plakátů všech ročníků Antropofestu již od 17:45 na kterou naváže akce „ready-made básně z emailové konverzace s a-teamem“ pod taktovkou grafika festivalu Bohdana Heblíka v rámci oslav desátého ročníku festivalu za doprovodu klavírní hudby Petra Hory.

Filmovou přehlídku pak odstartuje snímek ARCHIPELAGO antropoložky Camilly Insom žijící a pracující v Sulejmánie v iráckém Kurdistánu.

„Díky jedinečnému přístupu autorky nabízí film příběhy a krajiny každodenního života ostrovanů a jejich rituálů, a za zvuků bubnování a zpěvů poskytuje vzácný a nečekaný pohled na Íránskou islámskou republiku.“

Navazuje snímek BE‘ JAM BE THE NEVER ENDING SONG, který návštěvníka festivalu přenese do  malajského státu Sarawak na ostrově Borneo, kde probíhá masivní odlesňování a „ti, kteří žijí proti proudu“ Tzv. Penanové, (bývalí) kočovní lovci, jsou uprostřed této bouře: jak žít dál, když se člověku rozpadá celý svět, když krajina, která dávala existenci smysl, doslova mizí před očima? O tomto závažném tématu budou mít diváci unikátní šanci pohovořit s autory tohoto snímku bezprostředně po projekci.

Do sobotního, tedy závěrečného dne festivalu, jsme v dramaturgii programu zařadili velkou část české studentské tvorby. Dáváme tak českým univerzitám možnost prezentovat výsledky jejich studentských prací v mezinárodním kontextu festivalu“, uvádí organizátorka festivalu Štěpánka Proučilová.

Antropofest třetí den konání nabídne návštěvníkovi projekci osmi snímků již od 14ti hodin a hlavně široké pole diskutovaných antropologických témat od mnohoženství, přes fenomén sociálních medií až k tématu migrace a identity.

Festival organizuje od roku 2010 stejnojmenný spolek s cílem poskytnout odborné i neodborné veřejnosti výstupy antropologických výzkumů a sdílením těchto poznatků s ostatními lidmi přispět k hlubšímu poznávání člověka.

Program na www.antropofest.cz

Comments

comments

Vyhledat