Zrod Botticellimánie mapuje dokument z nového cyklu Umění v kině

fofo Aerofilms
fofo Aerofilms

 

 

Bývá považován za objevitele novodobé krásy. Jak už to tak ale s některými výtvarnými génii bývá, jeho sláva na sebe nechala pár století čekat. O kultu Sandra Botticelliho, který dnes patří k symbolům renesančního umění, pojednává Botticelli – Florencie a Medicejští první z trojice filmů uváděných v dalším dokumentárním cyklu Umění v kině. Do kin uvádí Aerofilms od 6. září. 

Jeho díla obdivují každý den tisíce lidí v muzeích a galeriích po celém světě. Inspiraci v něm přitom i po staletích nacházejí současní tvůrci, od malířů a módních návrhářů po fotografy, k nimž patří jména, jako je Terry Gilliam, Andy Warhol, Jeff Koons nebo Lady Gaga. 

Trailer k filmu ke zhlédnutí zde.


Fascinace Botticellim prostupuje časem, i když k jeho znovuobjevení došlo teprve relativně nedávno. Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi, jak se florentinský umělec původně jmenoval, totiž na více než 300 let po své smrti upadl v zapomnění. Byli to až v 19. století anglický výtvarný kritik John Ruskin a skupina malířů známá jako Prerafaelité, kdo mu začali vracet jeho význam.

Ve snímku Botticelli – Florencie a Medicejští dostanou diváci příležitost nahlédnout do Florencie konce 15. století. Je to éra rozvoje a rozporu definované objevením Ameriky, spory s papežem a konflikty mezi místními zámožnými rodinami. Z města v ekonomickém a kulturním rozmachu se tehdy stává muzeum pod širým nebem. Takový New York v 80. letech období renesance. 

Ve filmových snových sekvencích se probouzejí obrazy živoucího místa spolu s Botticelliho mistrovskými kousky, Jarem a Zrozením Venuše. Do květu se tu dávají stovky různých druhů kvítí, pomněnky, vlčí máky, sedmikrásky i fialky, které pučí uprostřed nebesky perfektní zahrady. V ní nacházíme štíhlé postavy, jejichž ladné křivky budou ještě o staletí později určovat módní trendy a ideály krásy.

Dokumentem, který vznikl pod záštitou města Florencie, provází britský herec Stephen Mangan. 

 

Podzimní série dokumentárních filmů z výtvarného světa pod názvem Umění v kině bude pokračovat snímkem Pompeje – Město hříchu a Raffael – Mladý génius. 

 

Botticelli – Florencie a Medicejští

• režie: Daniele Pini • IT • 2020 • 90 minut • výtvarné umění 

Muzeum pod širým nebem s objevitelem novodobé krásy a nekončící fascinace mistrovskými díly jako Zrození Venuše.

 

Comments

comments

Vyhledat