Zůstat doma ve spojení: nová realita pro Evropany

 

S pokračujícím bojem proti COVID-19 stále více zemí v celé Evropě vydává nařízení pro částečné nebo úplné omezení nakupování, shromažďování a cestování.

 

V důsledku toho firmy vytvářejí obsáhlé metodiky pro práci z domova (WFH, Work From Home), školy nasazují inovativní řešení pro udržení zdraví studentů a lidé se stále více spoléhají na internetové on-line služby a nakupování. Ještě nikdy jsme nebyli tak závislí na Wi-Fi sítích a propojených zařízeních, abychom mohli pokračovat v práci i osobním životě.

 

Proto je důležité zajistit, abyste mohli svoji domácí Wi-Fi síť využívat na maximum. Aby vás nejen podporovala při práci z domova nebo umožnila dětem pokračovat ve vzdělávání, ale sloužila také pro zprostředkování zábavy a udržování spojení s vnějším světem.

 

Pojďme se podívat na šest způsobů, jak zajistit, abyste vy i vaše rodina získali během pokračujícího boje proti COVID-19 co nejlepší Wi-Fi konektivitu.

 

 

Typická situace na úvod

Táta vede konferenční hovor v jídelně, máma dělá on-line nákupy v obýváku, dvojčata sledují na tabletech distanční výuku, jejich bratr hraje on-line hry ve svém pokoji a jejich sestra streamuje oblíbené televizní pořady a zároveň zveřejňuje příspěvky na sociálních médiích. Nesmíme zapomenout ani na množství připojených IoT zařízení v celé domácnosti, od IP kamer po hlasem ovládané chytré reproduktory. Všechna tato zařízení neustále bojují o současný přístup k potřebné šířce pásma.

 

Pokud je vám tento scénář povědomý, je možná na čase zvážit následující tipy, jak ze své domácí Wi-Fi sítě vytěžit maximum a poskytnout vašemu těžce zkoušenému routeru potřebnou pomoc.

 

 

  1. Vyberte internetový tarif, který vyhovuje vašim potřebám

Když je během pandemie COVID-19 připojena k vaší domácí Wi-Fi síti taková spousta zařízení, je zásadní mít od vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP) vhodný tarif, který nabízí požadované množství a rychlost dat pro pokrytí potřeb celé vaší rodiny.

 

Správný tarif musí zajišťovat dostatečnou vysokorychlostní Wi-Fi konektivitu, aby se k vaší domácí síti mohlo připojit více zařízení najednou a každé z nich získalo šířku pásma, kterou potřebuje pro provádění nepřeberného množství celodenních úkolů bez jakýchkoli výpadků a zpoždění, které by vám mohly zkazit náladu nebo dokonce ohrozit vaši práci!

 

Stejně tak je důležité, abyste dohlíželi na využití svých dat. On-line aktivity, jako je streamování, hraní her a videokonference, budou ujídat z vašeho datového balíčku nejvíce, takže je nutné zajistit, aby byl dostatečně velký pro pokrytí potřeb celé domácnosti.

 

 

  1. Vyberte vhodný router pro dané podmínky

V této náročné době je důležité nezapomínat na obvykle opomíjeného hrdinu moderní chytré domácnosti – Wi-Fi router. Kamerový dohled, hraní her, 4K streamování nebo videohovory – bez spolehlivého Wi-Fi routeru by nic z toho nebylo možné. S nárůstem aplikací pro chytré domácnosti roste také počet zařízení soutěžících o část Wi-Fi konektivity. Proto se ujistěte se, že ta „v rohu zastrčená internetová krabička s vyčnívajícími anténami“ je aktualizovaná, vhodně umístěná a funguje co možná nejlépe.

 

Jaký router byste tedy měli mít? Pro dobrou konektivitu byste měli používat router (nejlépe s gigabitovým WAN připojením) pracující ve dvou pásmech (2,4 GHz a 5 GHz) současně, podporující alespoň standard 802.11ac (Wi-Fi 5) a v ideálním případě nejnovější standard 802.11ax (Wi-Fi 6). Ten byl, stejně jako gigabitové WAN připojení, speciálně navržen pro optimální provoz v místech s vysokou hustotou zařízení. Wi-Fi 6 nabízí ohromující čtyřikrát větší kapacitu a o 25 % vyšší rychlost než předchozí verze a dokáže obsloužit mnoho připojených zařízení. Zamyslete se, jestli už nenastal čas dopřát vaší domácnosti upgrade, který si zaslouží, tj. nový Wi-Fi 6 router.

 

Wi-Fi 6 router DIR-X5460

 

  1. Otestujte rychlost Wi-Fi připojení

Pokud máte problémy s Wi-Fi připojením, ale nevíte, v čem je problém, existuje několik způsobů, jak můžete otestovat rychlost Wi-Fi a internetu – v prohlížeči na notebooku nebo dokonce na mobilním zařízení pomocí řady různých on-line platforem nabízejících „testy rychlosti internetu“. Některé chytré Wi-Fi routery nyní dokonce obsahují vestavěné testy rychlosti internetu, které používají technologii společnosti Ookla® a umožňují zjistit skutečné kapacity uplinku i downlinku v různých místnostech po celém domě.

 

Pamatujte, že je důležité identifikovat místa v domě, kde Wi-Fi síť funguje výrazně hůře, aby bylo možné podniknout další kroky ke zlepšení její funkčnosti.

 

 

  1. Dopřejte vašemu routeru volnost

Je to tak jednoduché, jak to zní – přesuňte router! Pouhé přemístění Wi-Fi routeru na vhodnější místo může maximalizovat jeho potenciál. Wi-Fi routery nefungují nejlépe, pokud jsou zastrčené někde v koutě, což bývá běžná praxe. Ani se jim moc nedaří v blízkosti velkých kovových ploch, jako jsou ledničky nebo mikrovlnné trouby.

 

Chcete-li dosáhnout optimálního výkonu, umístěte Wi-Fi router, pokud možno, na volné místo, ve stejné vzdálenosti od podlahy a stropu a ve středu vašeho domu. Router přenáší rádiový signál, a proto mu volný prostor umožní pracovat s maximální účinností. To by mělo vést ke zlepšení kvality konferenčních hovorů nebo streamování videa a také k rozšíření pokrytí na celou domácnost, abyste se mohli připojit kdykoli a kdekoli potřebujete.

 

Vyvarujte se také umístění Wi-Fi routeru v těsné blízkosti jiných elektronických zařízení, aby nedocházelo ke vzájemným interferencím. Například mikrovlnná trouba, bezdrátový DECT telefon nebo bluetooth zařízení mohou ovlivnit vaši Wi-Fi síť, protože také pracují v pásmu 2,4 GHz.

 

 

  1. Zvyšte dosah pomocí Wi-Fi extenderu

Umístění Wi-Fi routeru na optimální místo ve vašem domě nemusí být vždy možné. Takže tam, kam váš router nedosáhne, můžete pro prodloužení dosahu spojení použít praktický Wi-Fi extender, který může vypadat třeba jako trochu větší elektrická zástrčka. Posiluje stávající signál Wi-Fi v celém domě, snadno se instaluje a používá aktuální název vaší Wi-Fi sítě.

 

 

  1. Uvažujte o lepším zasíťování

Pokud máte velmi velkou nemovitost nebo se musíte dělit o Wi-Fi připojení s několika sousedy v nájemním domě, může docházet k častému výskytu „mrtvých zón“ bez Wi-Fi signálu jako naschvál zrovna tam, kde ho potřebujete, například ve vaší domácí kanceláři nebo v dětském pokoji. Řešením mohou být Wi-Fi Mesh systémy, které zajistí pokrytí celého domu jednotnou vysokorychlostní Wi-Fi Mesh sítí.

 

Funguje to tak, že po domě rozmístíte několik jednotek (obvykle dvě nebo tři), které se navzájem spárují a vytvoří stabilní, konzistentní a bezproblémovou Wi-Fi Mesh síť, která vyhoví potřebám všech uživatelů.

 

Pak se můžete rozloučit s výpadky a zpožděním (lagováním), protože s nejnovější Wi-Fi Mesh sítí už nebudete muset nikdy čekat.

 

Myslete na budoucnost

Během tohoto náročného období je důležité zajistit, aby vaše domácí Wi-Fi síť měla dostatečný výkon i při nejvyšším zatížení ve špičkách, zejména pokud se na ni vy i ostatní členové rodiny spoléháte při své každodenní práci nebo pokud je nezbytná pro vzdělávání dětí. A pro udržení duševní pohody je také velmi důležité být ve spojení s rodinou a přáteli po celém světě.

 

Podařilo se vám zlepšit funkčnost vaší dosavadní Wi-Fi sítě podle výše uvedených tipů? Pokud ne, je možná na čase upgradovat na moderní Wi-Fi síť, kterou si váš domov zaslouží.

 

Zůstaňte ve spojení…. a chráněni.

 

Fotografie Wi-Fi 6 routeru DIR-X5460 ke stažení ZDE.

 

O společnosti D-Link

 

Společnost D-Link již více než 30 let navrhuje, vyvíjí a vyrábí oceňovaná síťová a bezdrátová zařízení, zabezpečovací řešení pro IP kamerové systémy a technologie pro automatizaci domácnosti. Jako světový lídr v oblasti konektivity, společnost D-Link transformuje firemní sítě a jejich vybavení tak, aby fungovaly efektivněji. Je také klíčovým inovátorem v oblasti chytrých domácností. Umožňuje majitelům nemovitostí monitorovat, automatizovat a ovládat domácnost kdykoliv a kdekoliv i pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

 

D-Link nabízí své rozsáhlé produktové portfolio organizacím a spotřebitelům prostřednictvím své globální sítě obchodních partnerů a poskytovatelů služeb. 

 

 

http://www.dlink.cz/

 

 

Comments

comments

Vyhledat