Na Smíchově bude křest knihy Krištofa Kintery

Křest publikace Krištofa Kintery DÍVKA S HOLUBICÍ A SOCHY DOMŮ proběhne v neděli 21. května od 18h v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu v bývalém sportovním centru Erpet Smíchov.

Čerstvá těžkotonážní publikace z produkce Kunsthalle Praha & Bigg Boss přibližuje (téměř) stejnojmenný sochařský projekt českého umělce  Krištofa Kintery. Fotograficky výpravná publikace na bezmála tří set stranách důsledně mapuje vznik pětatřiceti tunového mikroměsta z betonu & oceli, které vzdává hold odvážné, veřejností ovšem často zatracované architektuře československé minulosti. .

Mezi sedm vyvolených patří proslulý Obchodní dům Kotva manželů Machoninových (1970-75), zmizelý Hotel Praha (1971-1981), kosmická Žižkovská věž Václava Aulického (1985-1992), válkou zasažený Emauzský klášter (1963-68), Mordor neboli Ústřední telekomunikační budova Žižkov (1972-79), dále utopické Kosířské superstruktury (1973-74) či bunkrovitá Státní banka československá (1977-1992) v jedinečném podání Karla Pragera. A nakonec, nad všemi sedmi objekty bdící, nezdolná Dívka s holubicí sochaře Václava Šimka z roku 1958.

Socha Dívka s holubicí vytvořená roku 1958 sochařem Václavem Šimkem se stala výchozím bodem pro umístění sedmi světelných plastik do nerovného terénu bezejmenného parčíku na Klárově. Dohromady tvoří jedinečný socio-urbanistický celek, jenž vychází ze stávajících, zbouraných či utopických staveb.

Samotná proměna domů na sochy–umělecká díla, která Kintera zmenšuje, osvětluje či zčásti bourá, otevírá zcela nový rámec vnímání architektury. Zvolený koncept podporují i texty teoretika architektury Rostislava Koryčánka, rozhovor kurátorky Christelle Havranek s Krištofem Kinterou, dále unikátní záběry z procesu budování soch i bohatý archivní materiál.

Po křtu publikace následuje speciální experimentální hudební set . – průřez sólovými alby Vladimira 518 vs. Architekt, Idiot, Ultra!Ultra! i mnohem více. Speciální set přímo pro festival 4+4 dny v pohybu.

Knihu Dívky s holubicí můžete objednat přímo z e-shopu nakladatelství BiggBoss zde.

FB událost: https://www.facebook.com/events/1870329893343100/

Comments

comments

Vyhledat