100 let od prvního vydání vychází KRVAVÝ ROMÁN v jubilejní výpravě

Přesně sto let poté, co Váchal ve své vršovické dílně v sedmnácti exemplářích přivedl  Krvavý román na svět, vychází kniha znovu, a to v jubilejní výpravě s esejemi váchalovské  kurátorky Hany Klimešové a ředitelky Paseky Anny Horáčkové. 

Česká literatura se nemůže pochlubit mnoha knihami, které by dosahovaly významu tohoto  díla. Krvavý román je svéráznou poctou dobrodružnému a brakovému žánru, raritní bibliofilií a živelným textem, jejž Váchal rovnou sázel, aniž si předem vypracoval rukopis. 

„O Krvavém románu už bylo napsáno mnohé. Je to dnes legendární dílo, na čemž má zásluhu  jeho poměrně časté zpracování. A právě to podporuje porozumění Váchalovu dílu i uznání jeho  osoby coby nevšedního a originálního umělce,“ píše ve svém eseji Hana Klimešová

Krvavý román však není pouze přehlídka strašidelných a groteskních dřevorytů nebo artefakt,  který inspiroval vznik divadelních představení i filmu. Je to také kniha, jež vyšla jako vůbec  první publikace Paseky. 

„Často s nadsázkou říkám, že si táta založil Paseku, aby si mohl vydat Krvavý román. Ta kniha  pro něj byla zcela zásadní a ovlivnila celý jeho život,“ říká Anna Horáčková a připomíná, že „v roce 2024 slavíme dvojí výročí. 100 let od prvního vydání Krvavého románu a 35 let od založení Paseky. Za ta léta se Paseka stala svébytným a respektovaným nakladatelství, nad  nímž drží ochrannou ruku oba aktéři příběhu této knihy.“ 

Josef Váchal (1884-1969) byl významný malíř, grafik, řezbář, spisovatel a filosof, jeden z nejoriginálnějších českých umělců a myslitelů 20. století. Nejvýznamnější částí Váchalova  díla je tvorba knihy jako uměleckého artefaktu. Své knihy vydávané v počtu jednoho až dvaceti  pěti výtisků sám psal, sázel, doprovázel vlastními dřevoryty, vázal i prodával. Jeho nejznámější  knihou je právě Krvavý román (1924). 

Krvavý román (vydání 2024) 

Josef Váchal 

Paseka 2024, 320 stran, pevná vazba

Comments

comments

Vyhledat