Tipy na ruskou hudbu

 

V rámci Dne s ruskou hudební scénou, kterou jsme na Radiu 1 představili posluchačům 19. 2., jsem se několik týdnů prohrabával blogy, soundcloudy a bandcampy ruských hudebníků. Když se podíváme na ruskou hudební scénu bez předsudků a nikoli skrz prsty, můžeme objevit dost zajímavých věcí.

 

Link na celou moji „ruskou snídani“

 

Parks, Squares & Alleys

Jednočlenný projekt Sergeje Chavrova, který se řídí podle hlášky z populárního britského seriálu IT Crowd „I am just a lonely loner on the lonely road, alone“ a hlavně principů DIY (tedy udělej si sám) na jeho bandcampu (https://parkssquaresandalleys.bandcamp.com) můžete najít dvě desky a několik singlů – ten poslední se jmenuje Ageless a je to zasněná balada. Sergej se pohybuje na hraně alternativní písničkařiny a dreampopu jeho skladby jsou protkány kytarovýma linkama, které jsou svěží a lehké jak jarní vzduch a byť má některé texty spíš smutnější jeho písně vám vykouzlí úsměv na rtech…

Parks, Squares & Alleys – Ageless

 

Monetochka

Ani ne dvacetiletá mladá ruska Elizaveta Gyrdymova, která si přezdívá Monetochka (což by se dalo přeložit jako „malá mince“ kdyby tedy byla Elizaveta raperka její nick by byl Lil‘ Coin) patří mezi nejposlouchanější interpretky ruské mládeže. Už v šestnácti letech se stala známou díky albu Vkontakte kde pouze za doprovodu piana zpívá o běžném životě a trápeních mladé teenagerky. V současnosti je z ní jedna z nejnadějnějších zpěvaček a její videa na YouTube mají miliony shlédnutí. Zpívá o pozici dívek a žen v ruské společnosti a svými texty vyvolává se společnosti pobouření.

Monetochka – 90

 

The Jack Wood

Tady žádný veselý popík opravdu nečekejte! Kapela z Tomsku pojmenovaná podle psa, kterého společně pohřbili členové kapely. Kapela, která si zahrála na evropském showcase festivalu Ment v Lublani a kterou promuje i známý web KEXP. Temné a špinavé blues jak sibiřské lesy, zkreslené kytary, synťáky a osobitá zpěvačka jejíž pohled by nechal roztát ruské ledy dávají dohromady nebezpečný mix, který dle recenzí nejlépe vyzní až naživo. Ale i z desky na vás dýchne studený a temný závan.

The Jack Wood – Coal

On-The-Go

Kdybyste předem nevěděli, že se jedná o kapelu z ruského Togliatti, tak byste On-The-Go tipovali spíše na britské ostrovy. Kapela, která po svém reaguje na indiepop postupy hlavně právě britských kapel také předskakovala například Hurts nebo Keane, ale i tak je z hudby tohoto kvintetu zároveň cítit taková ruská melancholie. Pomáhá i opravdu vypracovaná angličtina prakticky bez přízvuku. Pokud máte rádi například Alt-J nebo Foals může být tato v součastnosti v Moskvě usídlená partička docela zajímavý tip.

On-The-Go – Brother

 

Oxxxymiron

A jeden rapper na závěr. Miron Janovič Fjodorov má zajímavou cestu ke slávě (patří mezi nejpopulárnější alternativní ruské rappery současnosti). Jeho otec je teoretický fyzik a celá rodina se v devadesátých letech přesunula z Ruska do Německa. Už tam mladý Miron začal vystupovat a skládat písně v němčině jako MC MIF. V patnácti se přesunuli do Anglie a raper nejenže vystudoval univerzitu v Oxfordu, ale dokonce se tam stal prezidentem ruské studentské komunity. V roce 2006 mu byla diagnostikovaná bipolární porucha, ale to Mirona nezastavilo v jeho hudební kariéře. Je ceněný jako freestyle rapper a reaguje na v současnosti populární grime.

 

Oxxymiron – Gorod pod podoshvoy

Vybrané skladby z celého dne na R1 na Spotify:

A jako třešinka na dortu: záznamy vysílání na Mixcloudu!

Comments

comments

Vyhledat