12 švýcarských unikátů: znáte je?

Jezero Oeschinen, foto fxxu / pixabay
Jezero Oeschinen, foto fxxu / pixabay
Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu vyznávající země má ale spoustu dalších jedinečností, které ji odlišují od ostatní Evropy i světa. Co o Švýcarsku možná nevíte?
1. Největší město Curych získalo hned několik světových prvenství. V mnoha žebříčcích si vysloužilo nálepku nejdražšího města světa a také města s nejlepší kvalitou života. .
2. Švýcarsko je obecně jedno z nejčistších míst na světě. Už několikrát se stalo dokonce nejčistším státem světa.
3. Je připravené na (atomovou) válku. Jen v Alpách najdete na 300 000 bunkrů a krytů, ve městech má řada obytných domů i svůj vlastní atomový kryt.
4. Švýcarské Alpy nepřehlédnete. Ale víte o nich, že zaujímají až 60 % celé země? Nebo že v nich najdete největší koncentraci vrcholů vyšších než 4000 m n.m.? Je jich tu celkem 24! A pokud budeme počítat vrcholy nad 3000 m n.m., tyčí se jich tu dokonce více než 200.
5. V neděli se opravdu nedělá. Poslední den týdne je tu pevně zakotvený jako den klidu. Nejen bez práce, ale také bez hluku. Švýcarské neděle jsou něco jako malé „povinné“ wellness.
6. Gotthardský úpatní tunel je železniční tunel vedoucí skrze alpské masivy. Měří neuvěřitelných 57 km a je díky nim tím nejdelším železničním tunelem na světě.
7. Jacob Schweppe ve Švýcarsku vynalezl bublinkovou limonádu. Bylo to už v roce 1783, když se mu podařilo „napumpovat“ do vody bublinky a způsobit revoluci.
8. Cizinci tvoří až ¼ obyvatel. Není se co divit. Mnohá odvětví nabízí jedny z nejvyšších mezd ve světě. A ve spojení s vysokou životní úrovní tvoří velké lákadlo. Bez zajímavosti není ani to, že zatímco do práce tu chodí asi 84 % procent mužů, ženy jsou hodně doma. Do práce jich chodí jen něco přes 40 %.
9. Švýcarsko se může chlubit 1500 jezery. Což mimo jiné vedlo k tomu, že se voda, respektive vodní elektrárny, staly hlavním zdrojem elektrické energie.
10. Ekonomika stojí na vzdělání. Většina oborů, které tu fungují, je vysoce specializovaných. IT, mikrotechnologie, nukleární výzkum… Vzdělání jako takové je tu velmi důležité. Na 88 % lidí má maturitu. A běžný je i vysokoškolský diplom.
11. „Narodil se“ tu suchý zip. Psal se rok 1948, když švýcarský inženýr de Mestral bojoval v Alpách s nalepenými lopuchy na kalhotách a dostal tenhle nápad. Naprosto geniální! A mimochodem, Albert Einstein tu také dal dohromady svou teorii relativity.
12. Rýnské vodopády jsou nejmohutnější v Evropě. Vysoké jsou 23 metrů a najdete je u městečka Stein am Rhein.

Comments

comments

Vyhledat