28. ročník festivalu …příští vlna/next wave… opět přinese burcující témata

Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se bude konat ve dnech 22. 9. – 2. 10. v Praze a o víkendu 8.–10. 10. v Brně. Letošní ročník má motto: Z ulit do ulic! Tím uvozuje dvě linie. Jednou je umění, které vyšlo na veřejná místa, tedy na chodníky, náměstí, nábřeží, schodiště, do kašen a řek. A pak odkazuje na divadlo revoluční, burcující, angažované s tématy ekologické krize, politické zvůle i sociální nejistoty. Většina z projektů bude mít na festivalu premiéru.

Umělci hned ve třech festivalových inscenacích (Mila’s dream, Zvoňte, jsme doma!, KOcity), které se odehrají v obytném karavanu, na nábřeží či v ulicích Smíchova, zpracovávají naše zkušenosti s pandemií. Na veřejném schodišti se pak několikrát odehraje taneční inscenace Bez křídel bos o lidech, kteří se za totality pokusili překročit státní hranice. Objeví se také téma svobody projevu, a to v mystériu a performanci Kvílení, na níž se souborem Teatr Novogo Fronta spolupracuje Tomáš Ruller. Performativní linku doplňuje také Jana Orlová a ka3ka3. Třikrát mladí divadelníci zpracovali také přírodní a ekologické motivy – ty jsou reflektovány metaforicky skrze postavu Vodníka, kterého budete moci potkat na několika veřejně dostupných místech, či audiovizuální divadelní instalací Voliéra, nebo také se vší razantností demonstrací na náměstí, kterou režíruje Tomáš Loužný. Intimněji je pak zaměřená performance Večer, chvíle před tím než jsem spáchal sebevraždu v soukromém bytě vyrovnávající se s depresí a závislostí, která bude přístupná od 18 let.

Již podevatenácté budou organizátory festivalu vysloveny a veřejně prokázány Pocty významným osobnostem a počinům ve sféře nezávislého a alternativního divadla, a to v šesti kategoriích: Publikační čin roku, Objev roku, Producentský počin roku, Osobnost roku, Projekt roku a Živoucí poklad. Slavnostní večer v režii loňského laureáta Pocty v kategorii osobnost roku Jakuba Čermáka budou uděleny v sobotu 25. září v divadle Komedie.

Autorkou kresby pro letošní festivalový vizuál je Tereza Bartůňková, která rovněž připravuje kolektivní audio-vizuální instalaci Voliéra.

 

Comments

comments

Vyhledat