3D tiskárny překonaly v Praze rekord
Ve společnosti Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši byl dnes překonán světový rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren. V pražských Holešovicích se najednou rozběhlo 1096 3D tiskáren Original Prusa i3. Rekord potvrdil oficiální zápis do Guinness World Records.
O překonání světového rekordu v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren se společnost Prusa Research pokusila krátce poté, co oznámila překonání hranice 130 000 prodaných 3D tiskáren a dosažení 10% podílu na celosvětovém trhu (www.prusa3d.cz/130k). Dosavadní rekord činil 159 tiskáren a byl vytvořen v roce 2014. Nový rekord činí 1096 3D tiskáren, které byly spuštěny během pouhých pěti minut a úspěšně dokončily tisk. Z výtisků vznikne mozaika, která bude vystavena u vstupu do sídla Prusa Research.
Neoficiálně přitom Prusa Research držela světový rekord už několik let. Ve své továrně na takzvané tiskové farmě neustále tiskne součásti pro nové tiskárny, které dodává přímo z Prahy do 160 zemí světa. Počet 3D tiskáren na farmě činí aktuálně 550 nonstop běžících strojů (video z doby, kdy na farmě běželo 300 tiskáren najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=qqQzTvvrXo8). Tento způsob výroby má oproti jiným metodám velkou výhodu ve velmi rychlém zavádění úprav a změn, se kterými přichází vývojářský tým. Zákazníci tak vždy dostanou nejlepší možnou verzi tiskárny.
Při oficiálním rekordním pokusu, u kterého byl přítomen i zástupce Guinness World Records, byly ale v jedné místnosti zapojeny i stovky dalších tiskáren, které jsou jinak v kancelářích zaměstnanců. Celkový počet tak dosáhl 1100 kusů. Světový rekord tak ověřil i spolehlivost tiskáren Original Prusa i3 – úspěšně při něm dotisklo 99,64 % tiskáren.
„Na naší farmě vytiskneme každý den díly pro až pro 300 nových 3D tiskáren. Zároveň doslova v každé kanceláři ve firmě najdete jednu nebo více tiskáren, a to včetně místnosti účetních nebo nákupčích. Rekord je takovým připomenutím toho, jak univerzální může 3D tisk být – používat jej můžete ve výrobě, v prototypování i čistě pro radost a zábavu,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša.
–
foto Prusa Research