47. Letní filmovou školu završilo zvláštní uvedení Zprávy

LFŠ, Letní Filmová škola, Zakončení Foto Anna Marie Křížová
LFŠ, Letní Filmová škola, Zakončení Foto Anna Marie Křížová

Během sedmi dnů od 6. do 12. srpna se na Letní filmové škole Uherské Hradiště vystřídalo 4950 návštěvníků (včetně 1850 držitelů Off program a 11 mecenášských akreditací). Asociace českých filmových klubů udělila Výroční cenu AČFK Zdeňku Svěrákovi, Jiřině Bohdalové (v zastoupení), Martinu Hubovi, Goranu MarkovićiRadaně Korené.

 

Návštěvníci letošní Filmovky vybrali v diváckém hlasování LFŠ uvádí norský film Hranice odvahy, který AČFK vyšle na začátku roku 2022 do kin. Na Filmovce byly uvedeny česko/slovenské novinky jako Muž se zaječíma ušima, Chyby, Poslední den patriarchátu, Okupace, Barevný sen anebo Myši patří do nebe. 47. ročník vyvrcholil zvláštním uvedením Zprávy.

 

„Filmovka se moc povedla. Děkuji našim návštěvníkům za věrnost, nadšení pro kulturu a otevřenost, kterou naplnili každé místo našeho festivalového programu, což přispělo k té báječné filmovkové atmosféře, která je nezapomenutelná. Děkuji také všem našim podporovatelům, partnerům i vzácným hostům za to, že společně s námi Filmovku opět vytvořili, a v neposlední řadě mým kolegům za odolnost a vytrvalost, s jakou k přípravám i realizaci letošního ročníku přistoupili,“ říká Radana Korená, ředitelka festivalu.

 

„Můžete jet z jakékoliv dálky, abyste nakonec zjistili, že se na Filmovce cítíte jako doma. A to je dobře! Tohle ‚domácí prostředí‘ a speciální atmosféra dělají Filmovku Filmovkou. Zatímco AČFK se stará o to, abyste viděli super filmy a zažili skvělý doprovodný a odborný program, my se staráme, abyste v Uherském Hradišti měli prostředí, ve kterém se budete cítit fajn. Doufám, že se to povedlo i při letošním 47. ročníku. LFŠ je pro město Uherské Hradiště dobrou značkou a dělá nám skvělou reklamu. Osobně jsem se na LFŠ letos vyskytl několikrát a vždycky jsem viděl jen spokojené tváře. Mám radost ze setkání s vzácnými hosty, ale i se všemi, kteří si naše město naplno užívají. A nesmírně si cením hlavně toho, že festival v postcovidové době vůbec proběhl. Díky všem, kteří přiložili ruku k dílu, aby se věc podařila!” říká Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště.

 

  1. Letní filmová škola uvedla 170 filmů v 225 projekcích, 84 položek odborného, 58 položek doprovodného a 6 položek industry programu. Vybraný program LFŠ byl streamován a je dostupný ze záznamu. „Přestože příprava letošního ročníku LFŠ byla svým způsobem komplikovanější než v loňském roce a únava z covidu se podepsala na všech, výsledek stál za to. Konečně jsem pochopila výroky výkonných umělců, kteří říkají, že je publikum nabíjí. Při pohledu na nadšené diváky, na jejich zvídavé a inteligentní dotazy, na spokojenost hostů… jsem si (znovu) uvědomila, že děláme práci, která má smysl. Což je mimořádné štěstí,” říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka.

    LFŠ je výkladní skříní aktivit AČFK – během festivalu se představuje distribuční činnost Asociace českých filmových klubů, edukativní platforma CinEd, filmové kluby i další aktivity. „Jedním z projektů, které se snaží organicky propojit festival a následnou celoroční činnost, je LFŠ uvádí, jehož letošním vítězem je norské drama Hranice odvahy pojednávající o útěku skupiny dětských hrdinů z nacistického Norska do svobodného Švédska,” dodává Jan Jílek, programový ředitel. V rámci distribuce AČFK zpestří podzim francouzský dokument o nejstarší žačce světa Gogo, český dokument o lásce v digitálním věku Manželství, norský dokumentární dvojportrét Malířka a zloděj anebo český biografický dokument o ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách. Na začátku roku 2022 uvede AČFK do kin Belle, anime Mamoru Hosody, které sklidilo nadšené ohlasy na festivalu v Cannes.

  2. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště začne 29. července 2022.
  3. Letní filmová škola Uherské Hradiště

 

HISTORIE

Retrospektiva: Akira Kurosawa

Filmová čítanka: Filmy morálního neklidu

Němý film s živou hudbou: Německý expresionismus

Příběh jednoho filmu: Fantomas

Neznámý vojín: Robert Aldrich

 

SOUČASNOST

 

Terra festivalis: Mexiko

Východní přísliby

Hot TV: Adaptace

Půlnoční delikatesy: Zlaté časy videa

Virtuální realita: Galaxie imaginace

 

ČESKO/SLOVENSKO

 

Češi v zahraničí: Karel Reisz

FAMU History 3: Svobodná léta šedesátá

Kdo jsou Češi: Právo na chcípáctví

Novinky

 

AČFK uvádí
Distribuce

AČFK adieu

LFŠ uvádí

 

Letní kino

Nesmrtelná Jiřina Bohdalová
Novinky

P.S.

lfs.cz

@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.

 

Comments

comments

Vyhledat