5 věcí, které by ženy 55+ měly vědět o prevenci rakoviny děložního čípku

 

Že je zbytečné navštěvovat ve vyšším věku gynekologa, když žena po přechodu nemá žádné problémy? Nepotřebuje antikoncepci ani těhotenskou či poporodní péči a lékaře by svou návštěvou jen obtěžovala? To je nebezpečný mýtus! Právě pacientky ve vyšším věku patří do rizikové skupiny, u které nejčastěji dochází k úmrtí na rakovinu děložního čípku. 

  1. PCR test dokáže nemoc odhalit několik let předtím, než vypukne

Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry, označované zkratkou HPV. Jde o jednu z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí. Infekce HPV může v děložním čípku přetrvávat mnoho let bez jakýchkoliv příznaků, zatímco nenápadně vede ke vzniku předrakovinových a později rakovinových změn. Proti většině rakovinotvorných HPV se podobně, jako proti koronaviru, žena může nechat preventivně očkovat. Stejně, jako lze velmi přesně zjistit přítomnost viru covid-19 v organismu pomocí PCR testů, lze i HPV prokázat pomocí PCR testu. Díky tomu může lékař potvrdit nebo vyloučit riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a nastavit vhodnou péči do budoucna. Navíc při každoročních preventivních prohlídkách na gynekologii absolvují ženy cytologický stěr z děložního čípku, ze kterého se lékař může dozvědět, zda už změny nejsou přítomné. Sečteno a podtrženo – díky testům PCR HPV DNA a pravidelným preventivním kontrolám mohou lékaři riziko rakoviny děložního čípku u ženy odhalit i o několik let dříve, než se onemocnění projeví, a vhodnou péčí tak rozvoji rakoviny zabránit.

  1. HPV DNA test je ve 35 a 45 letech zdarma!

Loni nastala převratná změna v prevenci rakoviny děložního čípku: všechny české ženy ve věku 35 let (+364 dní) a 45 let (+364 dní) mají od 1.1.2021 HPV DNA test hrazený zdravotní pojišťovnou a gynekolog by jim ho při preventivní prohlídce měl automaticky odebrat. Cílem vyšetření je odhalit předrakovinové změny nebo rakovinu u zdánlivě zdravých žen. Předrakovinové změny i časný rakovinový nádor totiž nebolí, ani se nijak neprojevují a jedinou šancí, jak je odhalit, je gynekologické vyšetření. Pokud do některé z uvedených věkových kategorií spadáte, na nic nečekejte, objednejte se na prohlídku a ohlídejte si, aby vám gynekolog test provedl. Test ale může být lékařem indikován i z jiných než preventivních důvodů:  při abnormálních výsledcích cytologického stěru, po konizaci děložního čípku nebo při pozitivním testu na HPV v předchozím roce. V těchto případech jej automaticky hradí zdravotní pojišťovny.

  1. Test není jen pro „mladice“!

Neznamená to, že HPV DNA test nemohou v jiném věku ženy podstoupit, ale pokud měly v předchozím roce cytologii v pořádku, musí si test v rámci prevence uhradit jako samoplátkyně. „Nejedná se o příliš vysokou investici. Úhrada toho testu se pohybuje okolo 1000 korun,“ ubezpečuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze. Proč se tato investice do zdraví vyplatí? Při potvrzení HPV infekce a s ní spojených předrakovinových změn lze díky intenzivnímu sledování nebo jednoduchému zákroku (tzv. konizaci) úspěšně předejít rozvoji rakoviny děložního čípku. Naopak, když test přítomnost HPV neprokáže, může být žena v klidu, protože riziko vzniku rakoviny děložního čípku v následujících 3–5 letech (ale pravděpodobně více) je mizivé. Zvlášť pokud žije sama nebo má dlouhodobě stálého partnera, riziko nákazy je nulové, teoreticky až do konce života.

.

  1. Starší ženy častěji umírají!

Zatímco mladé ženy umírají na rakovinu děložního hrdla stále méně, s přibývajícím věkem narůstají počty těch, které vážnému onemocnění podlehnou. V letech 2014–2018 zemřelo na rakovinu děložního čípku celkem 1919 žen, z toho jich byla více než polovina starších 65 let. Proč to tak je? Odborníci to vysvětlují tím, že mnohé starší ženy přestávají pravidelně docházet na prohlídky ke gynekologovi, protože si myslí, že už gynekologa nepotřebují. Přitom si ale mohou nést přetrvávající HPV infekci z doby aktivního sexuálního života. „Tyto ženy chodí bohužel často pozdě, kdy již krvácejí a onemocnění je v pokročilém stádiu,“ potvrzuje MUDr. Aleš Skřivánek, Ph.D., vedoucí lékař olomoucké gynekologické kliniky G-centrum.

  1. Odkládání vyšetření může mít fatální následky!

Ať už ostych nebo ještě stále i obavy z nákazy koronavirem způsobují, že se ženy, a zejména pak ty starší, vyhýbají gynekologickým ordinacím. Lékaři ale bijí na poplach a varují: Neodkládejte preventivní prohlídky! Screeningová vyšetření totiž dokážou zavčasu odhalit vážná onemocnění, včetně těch onkologických, která se zatím nijak neprojevují. A každý týden prodlení může znamenat horší vyhlídky na vyléčení. Nemějte proto strach a nezanedbávejte prevenci!

 

Comments

comments

Vyhledat