Designblok 2019 začíná ve čtvrtek
Začíná Designblok! 348 vystavujících, mezinárodní konference, módní přehlídky. Jak se neztratit na Designbloku?
Roboti, kosmický modul, umělecké instalace, bludiště, ale hlavně expozice 348 designérů, přednášky, konference a doprovodný program. Jednadvacátý ročník pražského mezinárodní festival designu Designblok nabízí celou řadu akcí, a tak se na první pohled možná zdá nesnadné se zorientovat. Přinášíme průvodce, který vám prozradí víc o prostorách i programových bodech, jež byste určitě neměli propásnout. Designblok, který se letos ponese v duchu tématu Budoucnost, se koná od 17. do 21. října 2019. Design opět naplní prostor Průmyslového paláce a Lapidária Národního muzea na holešovickém Výstavišti.
Designblok každý rok představuje několik novinek ve výstavě i v doprovodném programu. Letos organizátoři lákají na dvě mezinárodní konference na téma Budoucnost, během níž vystoupí opinion leadeři z České republiky i ze zahraničí. Pozvání do panelu konference Future přijala galeristka Rossana Orlandi z Milána, publicistka a šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková, ředitelka UNICEF Pavla Gomba, klimatolog Pavel Zahradníček a ředitelka hamburského uměleckoprůmyslového muzea Tulga Beyerle. V rámci konference Vitra: Desk is Dead vystoupí jeden ze dvou hlavních zahraničních hostů Jay Osgerby spolu s CEO švýcarské značky Vitra Norou Fehlbaum a ředitelem jejího českého zastoupení Jiřím Zavadilem. Diskuzi na téma Budoucnost lidské práce bude moderovat kurátor Adam Štěch.
„Téma Budoucnost je pro lidstvo aktuální vždy. Právě nyní je ale pociťujeme jako velmi závažné. V období klimatické změny a přelidnění planety si z pohledu našeho oboru, tedy designu, klademe zásadní otázku. ‚Co můžeme udělat, aby lidstvo mělo budoucnost kvalitní? Mohou designéři přispět ke zlepšení světa?‘ V rámci letošního Designbloku budeme o tomto tématu nejen diskutovat; ve výstavách také návštěvníci najdou desítky projektů zabývajících se ekologií a společenskými nebo humanitárními problémy,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.
Pro jednadvacátý ročník rovněž vznikla unikátní architektura hlavní výstavy Designerie ve střední hale Průmyslového paláce, kde návštěvníci mohou objevovat interaktivní instalace, zhlédnout módní přehlídky a doprovodný program, ztratit se v bludišti, vyzkoušet závodní dráhu UNICEF nebo si odpočinout v kavárně. Letos je autorkou návrhu designérka Lucie Koldová. „Prostor Designerie je řešen jako všeobjímající universum, ve kterém jsou zastoupeny různé oblasti lidského života a práce v jejich aktuálním stavu, a navíc bez hranic a bariér. Tyto oblasti nejsou pouze produktový design jako takový, ale prezentují také výsledky lidského konání a kreativity v robotizaci a digitalizaci na straně jedné a udržitelnosti a humanitární pomoci na straně druhé. Cílem konceptu Designerie je ukázat jakýsi pomyslný odkaz budoucím generacím, který bychom v tuto chvíli zanechali. Jde jak o velmi vysoký technologický pokrok, tak o lidskou odpovědnost vůči našim potomkům. Z mého pohledu není možná spokojená budoucnost bez řádně využité minulosti,“ popsala Lucie Koldová.
Tři hlavní prostory Designbloku – Superstudio, Openstudio a Art House – nabídnou návštěvníkům instalace firem, designérů a umělců. Za designem letos díky podpoře CzechTourism mohou zájemci vyrazit i do regionů; speciální autobusy Designbloku budou vypraveny v průběhu festivalu do galerie 8smička v Humpolci, industriálního prostoru Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a do tradičních skláren Rückl a Bomma. Jako vždy se připojují i showroomy a koncept story po Praze.
Hlavní zahraniční hosté
Na Designblok za dobu jeho jednadvacetileté existence již zavítala celá řada hvězdných zahraničních designérů, například Patricia Urqiola, Matali Crasset, Philippe Starck, Gijs Bakker, Ineke Hans, Jaime Hayon a mnozí další. Ani v letošním roce tomu nebude jinak – pozvání přijali hned dva věhlasní tvůrci. Britský designér Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby přijíždí osobně uvést českou premiéru modulárního systému SoftWork značky Vitra. Instalaci zaměřenou na pohled do budoucnosti lidské práce a podoby pracovních prostor navrhla Lucie Koldová a najdete ji v Designerii. Minout byste určitě neměli ani instalaci Konsepti v Superstudiu, kde dánský vizionář Johannes Torpe představí novou kolekci nábytku pro značku Moroso. Oba designéři vystoupí i v rámci přednáškových bloků pro veřejnost.
Superstudio představí výrobce, Openstudio designéry a Art House umělecké projekty
Pokud plánujete zařizovat byt nebo vás zajímají novinky českých i zahraničních firem v oblasti nábytku, svítidel a doplňků, inspiraci najdete v Superstudiu v pravém křídle Průmyslového paláce. Výstava jako každým rokem nabídne nové kolekce nábytku, ale také nové pohledy na minimalistické bydlení, samostatný houseboat, pracovní roboty, elektrokola i virtuální realitu. Z tradičních českých výrobců se představí TON, Brokis, Master&Master, Jelínek, Ravak a řada dalších. Premiéru v pravém křídle letos bude mít nová platforma Hospodářské noviny Stage Supported by CzechTrade, na níž se odehrají diskuze a přednášky zaměřené na propojení designu a byznysu.
Fanouškům zavedených českých designérů, ale i nezávislé tvorby bez komerčního výrobce doporučíme návštěvu Openstudia v levém křídle Paláce. Na místě bude zastoupena široká škála produktů od porcelánových objektů a váz, nábytku, doplňků a svítidel až po ptačí budky, oděvy, boty a šperky, které si na místě můžete rovnou zakoupit. Představí se zde rovněž výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selection a platforma Reflex Stage nabídne každý den doprovodný program diskuzí a přednášek.
Všem, kdo rádi objevují a nahlížejí pod povrch, doporučujeme návštěvu Art House, letos s podtitulem Odyssea pod kurátorským vedením Danici Kovářové a dvojice Zielinski–Macek. Zatemněný prostor Lapidária Národního muzea nechá vyniknout devatenácti vybraným objektům. Mimořádné zastoupení mají holandští designéři; Pieke Bergmans uvede instalaci z neonových výbojů, studio Formafantasma vystaví světelný objekt WireRing a studio Kranen/Gille v instalaci Party nabídne návštěvníkům objekt ze svítících hlav. Z českých autorů se představí Jakub Berdych Karpelis, studio Dechem ve spolupráci s Karin Zadrick, Sebastian Kitzberger, Dominika Petrtýlová, Jan Kaláb a další. Zážitek v prostoru umocní uměle generovaný vítr a hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře. Art House v Lapidáriu si bude veřejnost moci prohlédnout zdarma.
Pro milovníky módy a šperku od českých značek bude připravena celá řada instalací v Openstudiu, kde nebude chybět ani česká špička v oboru – Nastassia Aleinikava, Janja Prokič, BOLD by Markéta Kratochvílová nebo studio ZORYA. Na přehlídkovém mole se můžete těšit na hlavní zahraniční hosty módní sekce – značku DZHUS a Tomasze Armadu. Z českých tvůrců se představí Tereza Rosalie Kladošová s novou kolekcí, a to rovnou během slavnostního zahájení Designbloku, nebo aspirující designérky Agáta Seeháková, Natálie Nepovímová a Karolína Čechová.
Mezinárodní soutěž diplomových prací Diploma Selection
Již pošesté je součástí Designbloku také mezinárodní soutěž Diploma Selection, kam se letos přihlásila více než stovka tvůrců z prestižních evropských univerzit, z nichž má šanci také osm designérů z České republiky. Do finálového výběru se probojovalo 15 produktových designérů a 15 módních návrhářů. Vítězové získají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku Designbloku. V porotě zasednou čeští i zahraniční kurátoři, galeristé a tvůrci, kteří vyberou vítěze. „V letošním roce EUNIC Cluster Prague, tedy síť mezinárodních institucí a kulturních atašé z velvyslanectví zemí Evropské unie, znovu spolupracuje s Designblokem při organizaci 6. ročníku soutěže Diploma Selection. Těší nás, že můžeme i nadále podporovat mladé umělce při prezentaci a propagaci jejich děl. S napětím se těšíme na výsledky soutěže, které budou vyhlášeny 19. října 2019,“ říká Maciej Ruczak, prezident EUNIC Cluster Czech Republic a ředitel Polského institutu v Praze.
Doprovodný program
K Designbloku kromě výstav toho nejlepšího, co česká designérská obec nabízí, neodmyslitelně patří také tematicky zaměřený doprovodný program. Novinkou je letos diskuzní platforma Hospodářské noviny Stage orientovaná na propojení designu a byznysu, tedy jeho obchodní stránky. V průběhu týdne nabídne zajímavé hosty a témata z oblasti architektury a nových trendů, ale i program zaměřený na budoucnost české politiky nebo společenského dění. Na Hospodářské noviny Stage také vystoupí jeden ze dvou hlavních zahraničních hostů, Johannes Torpe. Budoucnost jako hlavní téma ročníku bude patrná i na Reflex Stage v Openstudiu Designbloku, kde se přednáškou představí zahraniční hosté i čeští designéři.
Garden Stage v srdci Designerie bude prostorem pro hlavní program Designbloku. Těšit se můžete kromě módních přehlídek a konferencí také na divadelní představení Největší přání Jany Burkiewiczové nebo koncert kapely Mutanti hledaj východisko. Na samý závěr Designbloku na Garden Stage odehraje také speciální tanečně-oděvní performance NADOTEK by Liběna Rochová a Lukáš Musil.
Designblok v číslech
Superstudio letos čítá 71 značek a výrobců, Openstudio nabídne rekordních 174 instalací designérů, studií, škol a módních designérů, Art House vystaví tvorbu 19 autorů. Na přehlídkovém mole uvidíte kolekce 21 módních návrhářů. Na místě budou tři stage, které nabídnou 60 tematických diskuzí a přednášek. Celkem se včetně vystavujících v exteriéru Průmyslového paláce a ve vlastním prostoru představí 348 účastníků.
Designblok se koná za cenné podpory partnerů, zejména generálního partnera Erste Premier. Petra Ondrušová, ředitelka Erste Premier, ke spolupráci říká: „Každý ročník Designbloku je pro nás úžasný zážitek a podzim si už ani bez přehlídky designu nedovedeme představit. Designblok 2019 je ale pro Erste Premier významný tím, že oslavíme společné kulatiny. Ano, je to neuvěřitelné, ale v roli generálního partnera Designbloku budeme již podesáté. Design nás i naše klienty stále baví a inspiruje! Ostatně investicí právě do předmětů, které vedle výjimečného nápadu nabízí i dlouhou životnost, můžeme všichni přispět k trvalé udržitelnosti a my naše klienty k podobně chytrým investicím rádi vedeme. Letošní téma, Budoucnost, je nám více než blízké. Nabízíme klientům naši Banku budoucnosti, což je komplexní balíček produktů a služeb internetového a mobilního bankovnictví, dále pak oblíbenou a oceňovanou platební kartu VISA Infinite nebo aktuálně žádané mobilní platby Apple Pay a Google Pay. Ale zpět k letošnímu Designbloku: velmi se těším na naše klienty, které tradičně zveme do Erste Premier Lounge, kde si dobijí energii nebo si vychutnají speciální workshopy a setkání s designéry.“
Také letos se jako hlavní partner Designbloku představí značka Renault. „Designblok zvolil jako nosné téma ročníku 2019 téma Budoucnost a automobily jsou a určitě budou nedílnou součástí budoucnosti, i když celé odvětví, zejména v Evropě, projde určitou proměnou. Jedná se o hledání alternativních pohonů, kde nejblíže k uplatnění v širším měřítku mají různé formy elektrifikace jejich pohonu – jedná se tedy nejen o vozy s plně elektrickým pohonem, ale také čím dále sofistikovanější hybridní pohony a plug-in hybridy. Dále můžeme v blízké budoucnosti mluvit i o nových formách využívání a v jistém smyslu i o ‚konzumaci‘ automobilu formou sdílené mobility. Ve střednědobé budoucnosti se nás určitě dotkne téma autonomních vozů… Renault ve své prezentaci kombinuje technologii blízké budoucnosti se světem moderního designu. Ztělesněním tohoto spojení je jeden z nejnovějších konceptů, Renault Trezor,“ poznamenal k partnerství Zdeněk Grunt, generální ředitel společnosti Renault Česká republika, a.s.
Kromě hlavního prostoru Designbloku na pražském Výstavišti v Holešovicích, kde bude v Průmyslovém paláci, na prostranství před palácem a v Lapidáriu Národního muzea více než 10 000 m2 výstav, bude již tradičně otevřena řada galerií, pop-up shopů a showroomů po celé Praze.