PAŘÍŽSKÝ KVĚTEN VERSUS PRAŽSKÉ JARO
Jak probíhaly události revolučního roku ve Francii a jak v Československu? Jak je prožívali občané „západního“ a „východního“ Německa? O fenoménu 1968, o jeho projevech a mytizacích v evropské kultuře a politice promluví 7. června v Goethe-Institutu nejvýznačnější německý sociolog kultury své generace, Karl-Sigmund Rehberg.
„Zatímco v tehdejší Československé socialistické republice šlo na konci 60. let o reformu socialismu, ve Spolkové republice Německo byla ústředním tématem té doby vina starší generace za Hitlerův vzestup a za zločiny národního socialismu. Tyto a mnohé další politické a kulturní motivy a události se záhy staly předmětem retrospektiv a mytizací, které vzpomínání na rok 1968 činí dodnes kontroverzními,“ vysvětluje drážďanský sociolog kultury prof. Karl-Siegbert Rehberg.
Právě mytizaci a s ní spojené názorové pozice si prof. Rehberg zvolil za východisko při nahlížení na fenomén „1968“. Důraz přitom klade na analýzu rozdílů a konvergencí na Východě a na Západě, tedy i na vyvrcholení Pražského jara a na jeho následky pro protestní hnutí ve Spolkové republice Německo a v Německé demokratické republice.
„Profesor Rehberg je jedna z nejbystřejších akademických hlav své generace,“ komentuje ředitel českého Goethe-Institutu Berthold Franke, „Je to vůdčí německý sociolog kultury a například jeden z největších odborníků na sociologii umění Východu a Západu vůbec,“ dodává Franke, sám doktor sociologie, který bude debatu na půdě Goethe-Institutu moderovat. Po boku profesora Rehberga se ve veřejné debatě představí dr. Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR., večer zahájí osobní vzpomínkou bývalý velvyslanec České republiky ve Spolkové republice Německo a redaktor Českého rozhlasu v šedesátých letech František Černý.
Přednáška a diskuze „Pařížský květen versus Pražské jaro a léto?“
7. června 2018, 18:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Česky a německy s tlumočením
Vstup volný