Jiří Suchý míří do Síně slávy za „semaforské“ videoklipy. Ovlivnily nejednu generaci

foto: Irena Zlámalová
foto: Irena Zlámalová

Soutěž videoklipů roku s názvem No Stress Music Video Awards (NSMVA) uvedla ve svém prvním ročníku do Síně Slávy Jiřího Suchého. Tvůrci soutěže oceňují hlavně jeho přínos ve tvorbě prvních českých videoklipů a jeho vliv na celou řadu umělců z různých oborů. 

Když 30. října 1959 proběhla premiéra divadelního představení Člověk z půdy jako vůbec prvního kusu divadla Semafor, málokdo mohl tušit, nakolik Semafor zamává českou divadelní a hudební scénou. Tvorba Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra vnesla do české kultury tolik chybějící hravost, život a vtip. A jejich písničky, které se hrají a zpívají dodnes, jako jsou Babeta, Pramínek vlasů, Klokočí, Tereza nebo Ach, ta láska nebeská, si záhy vysloužily první takzvané filmové písničky, jak se dříve říkalo videoklipům.

Suchý se Šlitrem na nich spolupracovali s výraznými režisérskými osobnostmi, jako byli Ladislav Rychman, Vladimír Svitáček, Ján Kadár nebo Ján Roháč. To, co je spojuje, je divadelní stylizace, milimetrově přesná práce kamery a světla a hravá režie. Zmíněným režisérům Jiří Suchý děkuje také ve zdravici, kterou v reakci na uvedení do Síně slávy videoklipů zaslal.

Semaforské filmové písničky na dlouhou dobu ovlivnily podobu nejen domácích videoklipů, ale i zahraničních. A právě proto je nám velkou ctí uvést pana Jiřího Suchého jako historicky první osobnost do videoklipové Síně slávy No Stress Music Video Awards,“ vysvětlují tvůrci soutěže NSMVA David Laňka a Martin Müller.

Na tom, kdo do Síně slávy v historicky prvním ročníku videoklipových cen poputuje, se zakladatelé NSMVA shodli takřka ihned. „Když jsme si začali povídat o tom, které videoklipy provázely naše dětství a dospívání, a které spoluurčovaly naše vnímání podoby klipů, shodli jsme se na tom, že to byly právě ty semaforské. Měly nápad, humor, jiskru, styl. Pracovaly s výraznou výtvarnou estetikou, s příběhem, a přitom nikdy nebyly pouhou ilustrací textu, ale svým pojetím jej rozvíjely. To všechno je něco, co se dnes už moc nevidí. A když se to vidí, je to nesmírně osvěžující,“ popisují David Laňka s Martinem Müllerem.

Do letošního ročníku soutěže No Stress Music Video bylo celkem přihlášeno 111 videoklipů z 19 zemí světa. Odborná porota vybrala z každé kategorie pět finalistů, výherci budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 7. srpna v pražském Le Royal Theatre.

 

Comments

comments

Vyhledat