MUSICA VIVA PRAGENSIS na Pražském jaru
Program, kterým český soubor Musica Viva Pragensis v roce 1968 nadchl publikum západoněmeckého hudebního festivalu v Donaueschingenu, po padesáti letech uvede Goethe-Institut na Hudební a taneční fakultě AMU. Hudební atmosféra Pražského jara se publiku zpřítomní ve čtvrtek 28. června, a to v nastudování souboru MoEns pod vedením Miroslava Pudláka
„V říjnu 1968, tedy velmi krátce po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vystoupil na významném západoněmeckém hudebním festivalu Donaueschinger Musiktage český soubor Musica Viva Pragensis, a to přes vyloženou nepřízeň politických okolností,“ vysvětluje ředitel Goethe-Institutu Berthold Franke: „Právě tento koncert, který v Německu vzbudil obrovskou pozornost a pozdvižení, jsme se rozhodli po padesáti letech jedna k jedné zopakovat se stejným programem a v provedení hudebního souboru MoEns,“ dodává Franke.
Pražské jaro bylo charakteristické rozkvětem umělecké tvorby, která dočasně nebyla cenzurována. Kromě filmů a literárních děl vznikala samozřejmě i díla hudební. Významným hráčem na hudební scéně byl v té době hudební soubor Musica Viva Pragensis, jenž sehrál významnou roli v hudebním životě 60. let a který hostováním na evropských festivalech napomáhal šířit českou soudobou tvorbu v zahraničí.
Dlouho připravované a násilným vpádem do Československa ohrožené vystoupení Musica Viva Pragensis v západoněmeckém Donaueschingenu bylo významné nejen s ohledem na svůj politický kontext, ale také tím, že zde měla premiéru díla Ladislava Kupkoviče, Zbyňka Vostřáka, Rudolfa Komorouse, Vladimíra Šrámka a Marka Kopelenta, tedy autorů, jejichž tvorba čerpala právě z uvolňujících se poměrů Pražského jara.
Koncertu, jenž německý Goethe-Institut v Praze pořádá k výročí roku 1968, uvede skladatel Marek Kopelent, který se Zbyňkem Vostřákem soubor Musica Viva Pragensis v letech 1965-1973 vedl. Vstup volný.
Koncert Musica Viva Pragensis
28|06|2018, 19:30
Hudební a taneční fakulta AMU, Malostranské náměstí 13, Praha 1