Unikát: Surfová vlna v Praze s výhledem na Pražský hrad zahájila provoz

Foto Lukáš Bíba
Foto Lukáš Bíba

Spolek Vlny Štvanice otevřel pro veřejnost první riversurfovou vlnu v centru Prahy.  Návštěvníkům nabízí kanál s divokou vodou a jedinečný zážitek z jízdy ve vlnách s  výhledem na Pražský hrad. Areál je nejen pro surfaře, ale rezervovat jízdy si mohou  také paddleboardisté, kajakáři a další fanoušci vodních sportů a adrenalinových  zážitků. 

Opening proběhl 1. dubna

Slavnostní zahájení provozu s názvem „Opening Vlny Štvanice“ se uskutečnilo 1. dubna a nabídlo návštěvníkům odpolední program plný ježdění na vlně a divoké vodě. Proběhlo  představení nově zrekonstruované Loděnice, přednášku od Pražkýho serfovýho klubu o  surfingu na umělých vlnách. Večer se uskutečnil komunitní music jam, kde lidé přinesli  vlastní nástroje a zahráli si společně, následovali DJ´s ForrestPine a Akvamen,

Návštěvnci měli k dispozici zázemí, kde bylo možné prohlédnout si celý areál a na vlastní kůži vyzkoušet  trénink různých vodních sportů. V Loděnici bylo otevřeno studio sloužící jako sdílená  kancelář (coworking), šatny, prostor pro fyzioterapii, surfovou dílnu, kde shaper Liam  Bulgen, který pochází z Kapského Města staví prkna přímo na míru Vlně Štvanice a  konkrétním zájemcům. K tomu, že může být u zrodu první riversurfové vlny v Praze řekl:,,Mít v Praze vlnu a být součástí nové surfařské éry je jako splněný sen.“  Dále nechybí ani kancelář spolku Pražskej serfovej klub, který zde bude vyvíjet svoje  aktivity.

Důležitou součástí Openingu také bylo naplnění některých odměn z HitHit kampaně, bez kterých by vlna nevznikla. Jednou z nich je pojmenování Vlny, která  dostala jméno Nautis podle Národního ústavu pro autismus. Eventu se také účastnila  ředitelka Nautis paní Magdalena Šubrt Thorová. Datum Openingu nebyla žádná  náhoda, ale 1.4 Nautis oslavil 20 let svého působení. A zároveň tento víkend je mezinárodní  den autismu.

Účastnilo se i  několik významých hostů, jako je například Štěpánka Hilgertová, olympionistka  ve vodním slalomu, která k akci řekla:,, Jsem velmi ráda, že se někdo tohoto projektu chopil  a můj strach z toho, že by tyto prostory začaly chátrat se naštěstí nenaplnil. Z tohoto důvodu  jsem vděčná spolku Vlny Štvanice a velmi mě těší, že kanál i vlna jsou v provozu a těším se  na další rozvoj ostrova Štvanice.“ 

Nebo třeba Lukáš Rohan, olympionista ve vodním slalomu řekl: ,,Jsem rád, že to tu takto  žije. Už se moc těším až vyzkouším také vlnu, ale sjet si kanál na kajaku pro mě bude vždy  na prvním místě.“ 

Jan Rott, paddleboardista, dodal: „V podhradí se nám jezdí moc hezky. Chtěl bych poděkovat  Martinovi a celému týmu, že to tu pro nás připravili, protože i ve stoje se tu jezdí skvěle!“ 

A Janek Moleš, což je nejlepší riversurfař v ČR, uvedl:,,Jsme rádi, že si přišlo tolik lidí  vyzkoušet vlnu a doufáme, že tato komunita se nám bude víc a víc rozrůstat.“ 

„Pořád ještě zpracovávám v hlavě to, že se nám naskytla tahle příležitost a můžeme Štvanici  považovat za svůj nový domov.“ Matyáš Menšík, předseda PSK

Foto Martin Hladík

Proč vznikly Vlny Štvanice

Cílem projektu je dostat vodní sporty do absolutního centra Prahy a vybudovat unikátní sportovně-kulturní komunitu. Projekt navazuje na již existující projekty jako tenisový a skate areál Mystic Skateparku a kulturní projekty jako je VILA Štvanice a Fuchs2. Bývalé štvanické souostroví, tzv. Velké Benátky se také brzy mostem propojí s karlínským břehem. Celé místo tak dostane další impulz pro rychlý rozvoj. Vlny Štvanice začínají tím, že vytváří zázemí pro riversurfing (surfování na řece), sport rychle získávající popularitu v celé střední Evropě.

“Po třech letech snah o záchranu divoké vody na Štvanici to konečně vyšlo. Díky zázemí na ostrově navíc vzniká nové centrum pro vodní sporty Loděnice, které nabídne mnoho přesahů nad základní funkce běžných loděnic. Připadám si pořád jako ve snu, protože vše, co se podařilo, vyžadovalo překročení velkého množství překážek.” Říká Martin Leskovjan, předseda spolku Vlny Štvanice, iniciátor projektu a vodní slalomář.

“Díky vlně na Štvanici budou mít pražský serfaři konečně svůj lokální spot, kde se budou moct cítit jako doma. Těším se, až se její provoz rozjede naplno a pražská surfová komunita se bude moct zase o něco líp realizovat.” Věří Matyáš Menšík, předseda Pražskýho serfovýho klubu a Českého svazu surfingu.

“Ráno vstanu, sednu na kolo, už za chvíli se řítím po vlnách s nádherným ranním sluncem v očích. Pak jdu do své suchozemské práce, ale ten úžasný zážitek malého oceánu je ve mě po celý den. Zázrak!” Jan Strmiska, jezdec a člen klubu.

Foto Liam Bulgen

Jak funguje riversurfing

Obecně princip surfingu spočívá v tom, že masa vody narazí na překážku (útes, písek, skálu…), díky tomu se vzedme a na vzniklém “kopci” vody jezdíte. V oceánu proud vody vytváří bouřky daleko od pevniny (takzvaný swell). Na řece vlna vzniká tím, že se nasměruje dostatečný proud vody (betonovým) korytem řeky. Jako překážka se pak vybuduje umělá konstrukce, na které se vlna vytvaruje. Samotný jezdec se ale na řece nepohybuje dopředu jako na oceánu.  Voda se naopak pohybuje pod jezdcem (jde o statickou vlnu). Jezdec se pak na takto vytvořené vlně (ta štvanická má šířku téměř 8 metrů) pohybuje doprava-doleva jako když jede po svahu a učí se stále další a další triky, kterými dělá radost především sobě i dalším fandícím spolujezdcům. Je to hodně podobné jako třeba u skateboardu na u-rampě.

Jak se tam dostat

Vlastně jde o dvě různá místa, vzdálená od sebe asi 200 metrů. Samotná vlna na řece, která je ale až na výjimky nedostupná suchou nohou (musíte přijet lodí, doplavat nebo dopádlovat). Jezdce je možné pozorovat z okolních břehů a Hlávkova mostu.

A druhá část je pak Loděnice a sídlo, klubovna, tělocvična atd. Nachází se v budově mezi skateparkem a tenisovými hřišti. Tam se bude odehrávat i celý “suchý” program openingu.

Jak si rezervovat jízdy

Surfaři, paddleboardisté, kajakáři nebo rafťáci mohou využívat štvanické vlny po celý rok. K dispozici je rezervační systém zde, který nabízí přehled termínů tréninků, kurzů nebo závodů, které spolek v nadcházejících dnech plánuje. Provozní doba bude postupně rozšiřována dle počtu rezervací a zájemců o členství.

Co k tomu potřebuju

Připravuje se půjčovna surfů, neoprenů a vybavení, včetně kurzů, různých typů vzdělávání a členství. Sledujte aktuální informace na webových stránkách www.vlnystvanice.cz

Obecně prospěšný projekt

Celý projekt Vlny Štvanice vzniká čistě organicky bez čerpání státních dotací a grantů. Vznikl svépomocí a díky entuziasmu místních nadšenců, kteří na projektu pracují ve svém volném čase. Stavba byla instalována v rámci projektu na zlepšení říčního prostředí a podpory vodních sportů v Praze. Pravidelný provoz funguje díky spolupráci s podnikem Povodí Vltavy, který surfařům do koryta pouští pečlivě odměřené množství vody. Právě tak akorát, aby hydrodynamika projektu fungovala správně. Projekt vln na Štvanici je příkladem moderního a ekologického přístupu k vodním sportům a doufáme, že se stane populárním místem nejen pro místní, ale i pro turisty. Zároveň doufáme, že bude sloužit jako inspirace pro další podobné projekty po celé Evropě.

HitHit Kampaň: Bára Polákova, Eva Samková, Martin Leskovjan

Komunitní sbírka a podpora vrcholových sportovců

V minulosti pořádal spolek HitHitovou kampaň, jejíž tváří se stala Eva Adamczyková a Barbora Poláková. Obě podpořily tuto kampaň vytvořením speciálních videí, která pomohla propagovat projekt.

Eva Adamczyková, olympijská vítězka v snowboardingu, uvedla: „Jsem ráda, že mohu být součástí této skvělé kampaně a pomoci tak Vlnám Štvanice rozšířit svou nabídku vodních sportů. Věřím, že to pomůže vytvořit ještě větší a lepší zážitky pro všechny, kteří se rozhodnou tuto skvělou sportovní destinaci navštívit.“

Barbora Poláková, zpěvačka a herečka, dodala: „Vlny Štvanice jsou skvělým místem pro zábavu, sport a relaxaci. Mám ráda vodní sporty a ráda podpořím projekty, které tohle umožňují. Doufám, že tato kampaň pomohla zvýšit povědomí o Vlnách Štvanice a že se těší na úspěšnou sezónu 2023.“

Eva a Barbora se staly patronky vln.

Historie ostrova

Historie ostrova se datuje až do konce 17. století, kdy byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, ve které byly až do roku  1816 pořádány štvanice psů na zvěř. Zejména na medvědy, býky, jeleny i krávy. Odtud pochází název ostrova – Štvanice. Pak následovalo varieté, ledárny a tenisové kurty v r. 1901. Čímž přecházíme do novodobé historie a transformaci Štvanice do podoby pražského multi-sportoviště.

 

 

Comments

comments

Vyhledat