Co je v Praze zadarmo v září 2024

Titulní foto: Zakončení zábradlí štvanické lávky „HolKa“ / (c) Anna Tesař, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Aktuální akce bez vstupného v Praze

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 2. 9. 2024)

 

O-. voce!.

Platforma Na ovoce nabízí mapu stromů, které můžete otrhat (i mimo Prahu), jsou tu i bylinky.

 

Výstavy zdarma:

2.9. Vernisáž UNIkátní:

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

26.7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU (Jiří Petrbok, Petr Vaňous, Martin Gerboc) / Galerie Portheimka

Po úspěšné výstavě Spřízněni volbou Michaela Rittsteina a Romana Franty pokračuje smíchovská galerie Portheimka s druhou výstavou z cyklu „Pedagog a jeho žáci“. Tentokrát představí díla studentů a absolventů ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka.

 

1. 6. – 15. 9. Kolektivní výstava RELOAD / SmetanaQ Gallery

Vystavující: Karel Balcar; Jindra Hájek; Linda Klimentová; Jan Mikulka; Dušan Mravec; Michal Ožibko; Jan Petrov; Pavel Samlík; Richard Stipl; Leoš Suchan; Pavel Šich; Jan Uldrych; Markéta Urbanová; Blanka Valchářová / Kurátorka: Martina Vítková

 

13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice

Výstava se zaměřuje na témata venkova jako prostoru společenské změny a minulé a současné proměny lidské práce. Výstava a živý program budou probíhat na různých místech až do 29. září 2024. Bienále pořádá iniciativa tranzit.cz ve spolupráci s Národní galerií Praha a Lidickou sbírkou umění.

 

 

13. 6. – 30. 9. Landscape festival 

Landscape festival se opět vrací do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej bude hostit česká metropole a jako v předchozí dekádě bude mít zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalací. 13. června festival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupný open air koncert Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. Festival potrvá až do 30. září 2024 a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.

 

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

 

KALENDÁŘ

1. 9. 14:00 Bedřich Smetana: Tajemství / Přírodní divadlo Divoká Šárka

Městská část Praha 6 vás srdečně zve na představení opery. V místech původního přírodního divadla v produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, sbor, balet a orchestr opery Národního divadla v Praze.

 

1. 9. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským 1. obecním hřbitovem

Procházka s povídáním o historii, zvláštnostech a zajímavostech jednoho z Olšanských hřbitovů. Víte, že právě zde bylo první pražské krematorium? Na malé ploše je zde mnoho zajímavých osudů významných osobností i uměleckých děl. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).

2. 9. Národní Open Air – Zahájení sezony 2024/2025 na Střeleckém ostrově / Střelecký ostrov

Přijďte se podívat 2. září od 14 do 22 hodin na Střelecký ostrov. Chybět nebudou ukázky z inscenací, setkání s umělci, živá hudba nebo oblíbená „Národní pošta“. Kromě uměleckých zážitků nabídneme i udržitelnou zónu, kde si můžete odpočinout v lehátkách z reklamních bannerů nebo prohlédnout doplňky z kolekce NDup. A pozor, pro kreativní duše bude připraven sítotisk. Oblečení k potištění s sebou!

2. 9. Přehlídka krátkých filmů / Ústřední knihovna – VELKÝ SÁL

ASEAN+ Film Festival 2024

3. 9. v 17:30 hod. – Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností – Jakub Arbes, Ladislav Klíma, Jiří Karásek ze Lvovic, Milan Machovec, Egon Bondy, Růžena Vacková, Ondřej Sekora a mnozí další. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

5. – 8. 9. Prague Art Week

Třetí ročník Prague Art Week24 opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění.

5. 9. Slavnostní odpoledne v parku U vody

Praha 7 letos slaví 140 let a při té příležitosti vás ve čtvrtek 5. září zve do nově otevřeného parku U Vody na slavnostní odpoledne. Těšit se můžete na  loutková představení, klauniádu, výtvarné a vzdělávací workshopy, sborový koncert, komentovanou procházku parkem i vyprávění u ohně. Program je zdarma a najdete ho na: www.praha7.cz/odpoledne-u-vody/

5. 9. Podviní 2024 / Park Podviní

25. ročník hudebního festivalu v parku Podviní – vstup volný.
Zahrají (v tomto pořadí):
MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY
TY SYČÁCI
ZUBY NEHTY
BBP podzemní orchestr
PPU – EGON BONDY 50

7. 9.2024 10:00 Den Letiště Letňany

7. 9. v 10:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Zavzpomínáme na Jiřího Šlitra, který by letos oslavil sto let, ale také na řadu dalších literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu, kteří jsou zde pochováni – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, výtvarníka Jiřího Koláře a mnohé další. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

7. 9. ve 13:30 hod. – Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Procházkou si připomeneme umělce, které si ještě sami dobře pamatujeme. Jsou mezi nimi oblíbení herci, výtvarní umělci i literáti, jako byli např. Josef Lada, Adolf Born, Vladimír Menšík, Rudolf Hrušínský, Voskovec a Werich, Ladislav Smoljak a další velké osobnosti. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

10. 9. Přednáška z cyklu 1. světová válka: Takovou válku nikdo nečekal! / Armádní muzeum Žižkov VHÚ

Evropská společnost první dekády 20. století podlehla iluzi, že si válku ochočila, že pronikla do jejích zákonitostí, pochopila ji a že je schopna nasadit ji bezpečně jako radikální, avšak rychlou a účinnou medicínu na dobové problémy. V přednášce nastíníme, jak si tehdejší vojáci a civilisté představovali budoucí válečný konflikt a jak dalece se žitá realita odchýlila od oněch sebevědomých vizí. Už zkušenosti prvních tažení svědčily o tom, že se živel vymknul kontrole a stále více a s nevídanou ničivostí pohlcoval zúčastněné aktéry.

12. 9.  – 14. 9. Rohan Design District 2024 / Rohanské Nábřeží

Festival architektury a designu, který se koná 12. do 14. září 2024 na Rohanském nábřeží. Zažijte design jinak a znovuobjevte nejen české architekty, designer, které tato lokalita nabízí. Rohan Design District je třídenní akce, která prezentuje prodejce designu, galeristy a gastropodniky na karlínském Rohanském nábřeží. Představuje také architekty, designéry a další kreativní profese, a to i na druhém břehu Vltavy. Akce je během tří dní pro veřejnost zdarma. Na akce se vzhledem k omezené kapacitě musíte dopředu registrovat. Některé akce jsou pouze na pozvánky.

 

14. 9.  Karlínský den pro duševní zdraví 2024: O strachu a odvaze / Karlínské náměstí 

Strach je přirozenou součástí života, ať už jde o obavy z neznámého, z budoucnosti, nebo z každodenních situací. Jak ale strach zvládat, aniž by nás ovládl? A kde najít odvahu postavit se mu čelem? Tyto otázky jsou ústředním tématem letošního ročníku, který nabídne pestrý program zaměřený na různé způsoby, jak pracovat se strachem a jak najít odvahu čelit výzvám, které přináší život.

 

18. 9. Noc literatury

Pražská část literární noci se uskuteční na Hradčanech a návštěvníci se mohou těšit na 22 čtení na atraktivních místech. Za zmínku stojí například Toskánský, Hrzánský, Arcibiskupský nebo Lobkowiczký palác, duchovní objekty jakými jsou Klášter kapucínů nebo Fortna – klášter bosých karmelitánů, či malebná zákoutí Nového Světa.

 

21. 9. Stop Zevling  / Praha Černý most

 

21. 9. Zažít město jinak / Různá místa

Zažít město jinak jsou sousedské slavnosti, jejichž podobu vytvářejí sami obyvatelé a obyvatelky daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních.

 

22. 9. v 10:30 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným. Podle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným s kubistickým tvaroslovím, především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

25. 9. KineDok: Olympijský mezičas / Městská knihovna v Praze

 

25. – 26. 9. Old´s Cool Festival / Praha, Anděl

Proseniorská neziskovka Elpida navazuje na sérii mezigeneračních akcí, skrze které mění pohled na stáří a opět  pořádá na pražském Andělu OLD´S COOL FEST, na kterém se podílí zástupci několika generací. Hlavním motivem je mezigenerační porozumění a boj proti osamělosti.

 

27. 9. Noc vědců v Národním zemědělském muzeu 

Kolik chutí může mít obyčejná brambora? Proč by půda měla být v rovnováze? Kam směřuje pěstování rostlin? A jak dbát na welfare hospodářských zvířat? Nahlédněte do světa proměn v Národním zemědělském muzeu, které se na jednu noc změní v inspirativní centrum zemědělské vědy.

28. 9. Den hrdinů 2024 – přehlídka techniky integrovaných záchranných složek na Výstavišti

Přijďte se seznámit s prací integrovaných záchranných složek na Výstaviště.  V jeden den si můžete prohlédnout techniku a vozidla od Zdravotnické záchranné služby HMP, kolového obrněnce Pandur od armády ČR, policejní vrtulník, letištní speciál Panter, vyprošťovací tank Správy služeb HMP, mobilní sirénu a další unikáty. Vyzkoušíte si, jak postavit protipovodňovou zeď, dozvíte se správný postup při poskytnutí první pomoci, poslechnete si základy bezpečnosti na internetu, nebo se podíváte na výcvik speciálně vycvičených psů. Děti jistě potěší možnost si na auta nejen sáhnout, ale také prozkoumat interiéry aut, tanků, záchranných vozidel, nebo člunu. Ve speciálně vyhrazené zóně se bude konat Memoriál Judr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, kde se mezi sebou utkají jak profesionální, tak dobrovolní hasiči. Nebudou chybět ani soutěže pro děti.

 28. a 29. 9. Dyzajn market Babí léto / Výstaviště Praha

 

29. 9. 15:00 Den architektury 2024 – architektonická prohlídka KC Vozovna

Kulturní centrum a knihovna, dva zásadní kulturní subjekty propojené návrhem studia Projektil Architekti z roku 2015. Obě instituce se nachází v prostorách bývalého obchodu s potravinami, dělí se o něj s kavárnou a pobočkou Czech Pointu. Přijďte si poslechnout celý příběh architektury místa z úst autora současné podoby, architekta Petra Leška.

29. 9. Jak mít rád periferii – Černý most

 

Comments

comments

Vyhledat